Andrzejewo. Przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej odbył się 10.07.2022. Zdjęcia, wideo

Czytaj dalej
Hanna Chromińska

Andrzejewo. Przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej odbył się 10.07.2022. Zdjęcia, wideo

Hanna Chromińska

Uczestników i gości muzycznej niedzieli w Andrzejewie (10 lipca 2022) połączyła pasja do muzyki, do tego, by wspólnie grać, śpiewać i tańczyć.

Akordeon (zwany też cyją, świnią, kaloryferem, syntezatorem marszczonym) - według fachowców rodzaj harmonii oparty na stroikach przelotowych - ma swoich zwolenników i przeciwników, ale bez niego nie sposób sobie wyobrazić pięknych walców, piosenek francuskich, ognistych tang i wiejskich potańcówek.

10 lipca 2022 parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie, Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, KGW Paprotki z Paproci Dużej i Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” zaprosili mieszkańców regionu na przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej połączony z potańcówką. Muzyczna niedziela w Andrzejewie to część zadania publicznego pn . „Z dziedzictwa naszych przodków” dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Realizację zadania koordynuje Michał Rutkowski.

[video]29023[/video]

Witając artystów i przybyłych gości ks. dr Jerzy Kruszewski - proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie – powiedział:

Człowiek ma różne potrzeby. Najprostsze, pierwotne – to potrzeba zaspokojenia głodu i znalezienia bezpiecznego schronienia. Potrzebą najwyższą jest muzyka. Kiedy wyobrażano sobie niebo – a wyobrazić sobie coś tak abstrakcyjnego nie jest łatwo – to mówiono, że będą tam chóry anielskie. Myślę, że wśród tych aniołów są akordeoniści, którzy będą nam przygrywali, aby wieczność nasza była jeszcze piękniejsza.

Imprezę muzyczną, na którą złożył się przegląd muzyki tradycyjnej i obrzędowej zakończony potańcówką poprowadził Paweł Andruszkiewicz.

W przeglądzie wystąpiło 13 muzyków. Występy miały formę przeglądu utworów akordeonowych. Bez stresu towarzyszącego rywalizacji zagrali:

Goście wysłuchali utworów wykonywanych na akordeonach tradycyjnych i instrumentach ludowych. Na harmonii pedałowej grał Ludwik Sztachański, natomiast Piotr Godlewski zaprezentował możliwości ligawki.

W podziękowaniu za występ uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe plakietki.

W drugiej części imprezy z utworami, które znamy i lubimy, wystąpiła „Kapela co rozwesela”.

Zgłodniałych i spragnionych KGW Paprotki z Paproci Dużej zapraszało na dania gorące i ciasta. Na stoisku KGW prowadzona była zbiórka dla ciężko chorego Kacpra. Goście imprezy okazali się bardzo hojni - w ciągu pięciu godzin zebrano ponad 4000. zł.

- Dzisiejsze muzyczno-taneczne spotkanie nawiązuje do dziedzictwa naszych przodków na kilka sposobów. Pierwszy z nich to tradycyjne instrumenty i tradycyjny repertuar. Drugi to forma spotkania – akordeoniści zaprezentowali swoje umiejętności indywidualnie i w sesji improwizacyjnej (wspólny występ określili żartobliwie jako „cyja-session”), a goście mogli ich muzyki słuchać albo przy niej tańczyć. Istotne jest też miejsce spotkania - zrewitalizowany dwustuletni ogród i sporo młodsza, ale stylowa stodoła stanowią doskonałą oprawę muzyki obrzędowej i tradycyjnej - mówi Michał Rutkowski – koordynator projektu. -

Prezentując mieszkańcom parafii w Andrzejewie tradycje i dziedzictwo kulturowe tego regionu chcemy pobudzić w lokalnej społeczności zainteresowanie materialnym i niematerialnym dorobkiem naszych przodków. Bardzo cieszy nas rozpiętość wieku wykonawców i gości. Uznajemy to za potwierdzenie, że obraliśmy właściwą metodę utrwalania tradycji i łączenia pokoleń.

[polecane]23261691,23261529,23259625,23259521,23257205,23256279;1;Zobacz inne materiały z powiatu ostrowskiego[/polecane]

Hanna Chromińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.