Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Będą karać wyższymi opłatami tych, którzy źle segregują śmieci. Zapłacą nawet cztery razy więcej

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie ilustracyjne/Krzysztof Kapica
Bogna Kisiel

Będą karać wyższymi opłatami tych, którzy źle segregują śmieci. Zapłacą nawet cztery razy więcej

Bogna Kisiel

Ministerstwo Środowiska nie wycofało się z pomysłu „karania” tych, którzy źle segregują śmieci. Projekt zmiany ustawy śmieciowej przewiduję, że zapłacą czterokrotność obowiązującej stawki. Wszyscy zostaniemy zmuszeni do segregacji, a jeśli będziemy to robić nieprawidłowo, słono za to zapłacimy. W przypadku czteroosobowej rodziny z Poznania, mieszkającej w bloku karna opłata miesięczna wyniesie 224 zł, a gdy mieszka ona w domu jednorodzinnym – 256 zł. Dlaczego aż tyle?

Szykuje się kolejna rewolucja śmieciowa. Ministerstwo Środowiska przygotowało zmianę tzw. ustawy śmieciowej. Dwa projekty, które się pojawiły, są po konsultacjach. Część uwag zgłoszonych m.in. przez samorządy zostało uwzględnionych, ale nie wszystkie.

– Każdy ma segregować, to podstawowa zasada

– mówi Katarzyna Stróżyk, kierownik Działu Gospodarki Odpadami w GOAP-ie. – W przypadku nieprawidłowej segregacji zapłacimy czterokrotność stawki podstawowej.

A przypomnijmy, że od lipca wchodzą na terenie gmin należących do GOAP podwyżki za odbiór śmieci. W zabudowie wielorodzinnej miesięczna opłata wyniesie 14 zł od osoby, a w domach jednorodzinnych oraz w budynkach do czterech lokali trzeba będzie płacić 16 zł od osoby.

– Podwyższona opłata zostanie naliczona za okres, w którym stwierdzono nieprawidłowości – zaznacza Andrzej Springer, dyrektor biura GOAP. – Mieszkaniec domu jednorodzinnego szybko się zdyscyplinuje, w budownictwie wielorodzinnym będzie to potężny problem.

Tych, którzy nieprawidłowo segregują śmieci, będą namierzać firmy, odbierające odpady.

– W ich interesie będzie wyszukiwanie takich przypadków. Dziś odpady zbierane selektywnie są dla nich kosztem, same muszą zapłacić za ich zagospodarowanie

– wyjaśnia Springer.

Na papier, czy szkło jest popyt, na plastik – nie. Tzw. PET-ów nie ma gdzie przetworzyć, więc się je magazynuje. Po zmianie ustawy, jeśli firma śmieciowa stwierdzi, że np. takie plastiki zostały zanieczyszczone, czyli do pojemnika wrzucono także inne odpady, to wtedy taki kontener może odebrać jako odpady zmieszane i zawieźć do spalarni. A za spalenie śmieci zmieszanych płaci GOAP.

Ile za odbiór śmieci zapłacą działkowcy, a także właściciele restauracji i innych lokali niezamieszkałych oraz jakie rodzi to problemy? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,95 zł tygodniowo.

    już od
    2,95
    /tydzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rodzącą się aglomerację poznańską, szczególnie rozwój gminy Czerwonak.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.to.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.