Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Wołosz

Gmina Goworowo zabierze się za śmieciowych dłużników

Gmina Goworowo zabierze się za śmieciowych dłużników
Anna Wołosz

Ściąganie należności za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie nie idzie najlepiej - przyznaje wójt Piotr Kosiorek. Są mieszkańcy, którzy zalegają z opłatami od 2013 roku! Gmina wkrótce wprowadza nowy regulamin odbioru odpadów.

Należności narastały od początku wprowadzenia nowego systemu odbioru odpadów komunalnych w całym kraju, czyli od 2013 roku. Są gospodarstwa, z których do gminy trafiły deklaracje, natomiast pieniądze - już nie. Tymczasem opłata za odbiór odpadów jest podatkiem lokalnym. Gmina ma prawo go ściągać. Z kwot, wpłacanych przez mieszkańców, finansuje usługę.

Warto przypomnieć, że firma usługowa podpisuje z gminą umowę i pobiera ustalona opłatę. Bez względu na to, ile uzbiera gmina. Dlatego samorządy czasami dopłacają do komunalnych śmieci. Tak stało się w gminie Goworowo. Jeśli zsumować zaległości od 2013 roku, będzie ich aż 200 tys. zł.

- Zadłużenie wzrosło, nie tylko z tytułu zaległości we wnoszeniu opłat za odbiór odpadów, ale też innych podatków. Temat opłat za odpady jest jednak szczególnie drażliwy - mówi wójt. - Sytuacja jest zmienna. Mieszkańcy deklarują wnoszenie opłat, ale tego nie robią. Dług narasta. W ubiegłym roku nie wysyłano upomnień, co oczywiście nie usprawiedliwi a zaległości, ale w tym roku takie upomnienia już do dłużników trafią. Gdy nie pomogą, zostaną wysłane tytuły wykonawcze. Nie zdobędę sobie w ten sposób popularności, jako nowy wójt...

Wyjaśnijmy: tytuł wykonawczy jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, w związku z zaległościami finansowymi. Czyli: można się spodziewać nawet wizyty komornika.

Wójt dodaje:

Dopłacając do odpadów, nie możemy oczywiście wydać tych pieniędzy na inwestycje, rozwój gminy. To się musi skończyć. Inaczej grozi nam zapaść systemu.

Poza surowszą egzekucją należności, gmina wprowadza również zmianę w systemie odbioru. Od 1 lipca opłaty będą bardziej zróżnicowane.

To zgodne z życzeniem mieszkańców, którzy odbierali system jako niesprawiedliwy.

- Dwójka starszych ludzi płaci tyle, co rodzina z trójką małych dzieci. Nie sposób porównać ilości śmieci, jakie wytworzą jedni i drudzy - mówiła nam czytelniczka z Dzbądzka.

Obecnie jest wyliczona stawka dla gospodarstwa 1-osobowego, z dwu i więcej osobami oraz dla nieruchomości, które nie są stale zamieszkiwane. W gm. Goworowo jest kilka miejscowości, nad Narwią, w których pobudowano domki letniskowe. Były tu stawki, odpowiednio: 19 zł za odpady segregowane i 27 zł za niesegregowane (1 osoba), 37 zł i 58 zł (2 osoby i więcej), 250 zł i 500 zł na rok (domki letniskowe).

- Taki podział, jaki obowiązuje obecnie, nie satysfakcjonował mieszkańców - mówi Urszula Dąbrowska, podinspektor ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w urzędzie gminy.

Nowy regulamin mówi: od gospodarstwa 1- i 2-osobowego będzie pobierana opłata: 24 zł za odpady segregowane, 32 zł na niesegregowane, za gospodarstwo 3- lub 4-osobowe odpowiednio: 40 zł i 64 zł, za te, liczące 5 lub więcej osób: 60 zł i 96 zł, wnoszone co miesiąc (można oczywiście zapłacić za rok, pół roku lub kwartał z góry). Dla domków letniskowych stawki pozostały niezmienne.

W związku z ta zmianą, mieszkańcy są proszeni o pobieranie wzorów nowych deklaracji.
Informacje: urząd gminy, tel. 29-769-37-34, stanowisko ds. odpadów mieści się w pokoju nr 19. Odpady wielkogabarytowe będą odbierane w czerwcu.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać najnowsze wydanie Tygodnika Ostrołęckiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Tygodnika Ostrołęckiego
  • najnowsze e-wydanie Tygodnika Ostrołęckiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Anna Wołosz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.to.com.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

9,99 19,95

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Tygodnik Ostrołęcki online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.