Hołdy dla cywilnych bohaterów [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

Hołdy dla cywilnych bohaterów [zdjęcia]

Hanka Sowińska

W 77. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Bydgoszczy uczczono pamięć członków Okręgowej Delegatury Rządu na Kraj.

- Mama nasza mówiła, żebyśmy o ojca nie pytali, bo lepiej nie wiedzieć. Dziś od historyków więcej dowiadujemy się o naszym tacie - przyznała Hanna Wojcikiewicz, córka Zdzisława Brzeskiego, jednego z szefów tajnych pionów administracji rządowej tworzonej w okresie niemieckiej okupacji na Pomorzu.

Wczoraj bliscy Z. Brzeskiego uczestniczyli w uroczystości z okazji 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Delegaturę IPN.

- Po ucieczce ojca z Piaśnicy, z transportu zakładników, musieliśmy opuścić nasz rodzinny dom w Orłowie. Tułaliśmy się przez całą okupację. Po wojnie ubecja nie zostawiła ojca w spokoju - pamiętam kopanie w nocy do drzwi i tatę, który wracał z przesłuchań pokrwawiony - mówił nam Wojciech Brzeski, syn Zdzisława.

Na gmachu KPUW odsłonięto tablicę z nazwiskami 12 bohaterów cywilnej walki o niepodległość, działaczy ODR na Pomorze kryptonim „Piaski”, „Mewy”, „Zatoka”, z których większość zginęła po wojnie w ubeckich więzieniach. Obok znajduje się druga, informująca o tym, czym było Polskie Państwo Podziemne.

O dramacie rodziny Bolesława Lipskiego, ps. Bartel, szefa Wydziału Bezpieczeństwa ODR, katowanego przez ubeków w Bydgoszczy i w więzieniu na Mokotowie, wspominała wnuczka. - Babcia pisała wszędzie, chcąc dowiedzieć się, gdzie jest jej mąż. Od 1945 r. nie miała od niego żadnej wiadomości. Pierwsza odpowiedź przyszła w 1957 roku - mówiła.

O tym, jak tworzono na Pomorzu cywilne struktury, o ludziach, którzy - nie bacząc na niebezpieczeństwo - tak wiele ryzykowali, jak również o tragedii tych, którzy po wojnie mieli być elitą narodu polskiego, oraz ich rodzin, mówili: prof. Bogdan Chrzanowski, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, współautor książki „Polska Podziemna na Pomorzu 1939-1945”, oraz dr Marek Szymaniak z Delegatury IPN.

Wcześniej złożono kwiaty pod „Ścianą Pamięci” na ul. Kcyńskiej oraz pod tablicą na ul. Śniadeckich 38.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.