Koronawirus a przedszkola. W których miastach i gminach regionu są otwarte?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Polska Press
Beata Modzelewska

Koronawirus a przedszkola. W których miastach i gminach regionu są otwarte?

Beata Modzelewska

Przedszkola i oddziały przedszkolne można otwierać (po spełnieniu wielu warunków, oczywiście). Niektóre - prywatne i samorządowe - w naszym regionie już funkcjonują.

Powiat ostrołęcki

Kadzidło
Do 20.05.2020 przedszkole nie zostanie otwarte.

Tak tłumaczy rodzicom maluchów dyrektor placówki Halina Prusaczyk:
Nie otwieramy przedszkola, o czym już Państwo wiecie, nie ze względu na egoistyczne niezrozumienie Państwa trudnej sytuacji, ale w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych podopiecznych, dzieci i pracowników. Czas epidemii zobowiązuje nas do zachowania nad wyraz starannej organizacji pracy i opracowania, stosowania i przestrzegania procedur opartych na wytycznych GIS (zostały zamieszczone na stronie szkoły i przedszkola). Przepisy te są niezwykle trudne do wdrożenia, wymuszają wiele ograniczeń, obostrzeń, a przy specyfice zachowań i potrzeb rozwojowych dzieci wprost nie do spełnienia. Statystyki zachorowań nadal są wysokie, a codzienne funkcjonowanie społeczne nadal w reżimie sanitarnym. Nie pozwala to na spokojne, bezpieczne przyjęcie dzieci do placówki.

Dziś proszę Państwa o zapoznanie się z Procedurami zapewnienia bezpieczeństwa w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle i oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle w związku z wystąpieniem COVID-19, które zostały opracowane na otwarcie placówki i przyjęcie dzieci. Nie wyłania się z nich obraz przedszkola, jakie wszyscy znamy. Bez ciepła wzajemnych relacji, bezpośredniego kontaktu, w ciągłym niepokoju, w dystansie społecznym, zapachu środka dezynfekcyjnego, ogołoconych salach, wyselekcjonowanych zabawkach- tak by należało pracować.

Niemożliwe, by nie móc przytulić płaczącego dziecka, niemożliwe, by móc upilnować dzieci, aby się wzajemnie nie dotykały.

Dyrekcja przeprowadza rozeznanie w zakresie liczby dzieci, których rodzice chcieliby teraz oddać dziecko do przedszkola. Nie ma możliwości, by przyjąć wszystkie dzieci, ponieważ wytyczne zobowiązują do przestrzegania zasady 4 m kw. na jedno dziecko i jednego pracownika.

Zaczekajmy, aż będzie bezpieczniej. Zdrowie należy chronić. Najważniejsze to żyć. Przedszkole otworzymy możliwie najwcześniej, jak to będzie możliwe. Teraz starannie się do tego przygotowujemy.

- podkreśla dyrektor Halina Prusaczyk.

Myszyniec
W Myszyńcu zdecydowano o otwarciu przedszkola już w pierwszym możliwym terminie, czyli 6 maja 2020.

- Przedszkole Samorządowe w Myszyńcu funkcjonuje od 6 maja, zgodnie z zaleceniami Sanepidu zachowane są szczególne środki ostrożności. Na razie są to dzieci rodziców pracujących, ale z rozmowy z panią dyrektor przedszkola wynika, że zainteresowanie jest coraz większe. Zajęcia przebiegają spokojnie i bez większych problemów. Od 6 maja otwarte jest również jedno przedszkole prywatne. Natomiast w wiejskich szkołach zgłaszane były pojedyncze przypadki dzieci i dyrektorzy po rozmowie ze mną zdecydowali, że na razie nie będą organizować zajęć - informuje Elżbieta Abramczyk - burmistrz Myszyńca.

Lelis
Przedszkola w gminie Lelis pozostają zamknięte I tak będzie przynajmniej do 18 maja.

Jesteśmy na etapie ostatnich ustaleń, planujemy od 18 maja uruchomić przedszkola, jeśli zainteresowanie ze strony rodziców nie zmaleje. Na razie i tak jest bardzo mało chętnych - powiedział nam wójt gminy Lelis Stefan Prusik.

Czerwin
Na razie nie wiadomo kiedy zaczną działać przedszkola w gminie Czerwin. A to dlatego, że... nie ma chętnych, żeby posłać tam dzieci.

- Chcieliśmy otworzyć przedszkole 6 maja, jednak nie otworzyliśmy z powodu braku chętnych. Kontaktowaliśmy się z rodzicami w dniach 4-5 maja i garstka rodziców, którzy chcieli wysłać swoje dzieci do przedszkola, rezygnowała słysząc, że ich dziecko będzie np. samo w sali. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z rodzicami, gotowi do otwarcia z dnia na dzień. Żłobek pracuje od 6 maja z zaledwie czwórką dzieci - komentuje wójt Grzegorz Długokęcki.

Olszewo-Borki
Od 6.05.2020 czynne jest przedszkole w Olszewie-Borkach.
[polecane]20104860;1;Przeczytaj[/polecane]

Łyse
Samorządowe Przedszkole w Łysych (ul. Szkolna 1) oraz oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest gmina Łyse będą zamknięte do 15 maja 2020 r. - poinformował wójt Grzegorz Fabiszewski.

Rzekuń
Jeszcze przed 6 maja samorząd zapytał rodziców o chęć udziału ich dzieci w zajęciach dydaktycznych. Rodzice zadeklarowali udział 19 dzieci na 136 uczęszczających do oddziałów przedszkolnych i 50 dzieci na 170 uczęszczających do przedszkola.

W związku z powyższym samorząd podjął szereg działań, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, m.in. wszystkie placówki zostały wyposażone w niezbędne płyny do dezynfekcji, maseczki, przyłbice, fartuchy ochronne. Zakupione zostały też ozonatory, które będą miały na celu wykonanie dezynfekcji pomieszczeń po opuszczeniu placówki przez dzieci. - czytamy na FB gminy.

Jeśli będzie pozytywna decyzja sanepidu, placówki zostaną otwarte 11.05.2020.

Goworowo
Ze względu na stwierdzenie przypadku zakażenia koronawirusem w Naszej gminie, podjąłem decyzję o wstrzymaniu otwarcia przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w dniu 6 maja. Placówki te zostaną zamknięte do czasu gdy zdobędziemy pewność, że nie będzie to zagrażało zdrowiu dzieci i ich rodzin - poinformował Piotr Kosiorek, wójt gminy Goworowo.

Powiat makowski

Samorządy stanęły przed problemem: otwierać przedszkola i żłobki, czy nie? Od 6 maja jest to możliwe. Samorządy w większości wolą jednak nie ryzykować. Tak jest w Makowie Mazowieckim. Urząd miejski nie otworzył przedszkoli 6 maja. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo.

- Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i gdy tylko pojawi się możliwość otwarca placówek bez narażania Państwa dzieci i pracowników, przedszkola niezwłocznie rozpoczną swoją działalność - poinformował rodziców przedszkolaków Urząd Miejski w Makowie. Podobnie brzmiący komunikat wydał Urząd Gminy w Szelkowie. Także bez określenia terminu otwarcia przedszkoli.

To samo w Różanie. Burmistrz Piotr Świderski napisał 6 maja na FB: Nie, nie otwieramy od dziś (choć pewnie już wszyscy o tym wiecie), Przedszkola Samorządowego w Różanie i oddziału przedszkolnego, przy szkole filialnej w Załuziu. Nie otwieramy, bo nie jestem aż tak dobroduszny, żeby brak odpowiedzialności premiera i ministra edukacji zamieniać w swoją odpowiedzialność względem mieszkańców. (...) I przede wszystkim, nie otwieramy przedszkola i oddziału przedszkolnego, bo gdy kazali nam je zamknąć, w Polsce było kilkadziesiąt oficjalnych przypadków zachorowań na COVID-19. Gdy „namawiają” samorządy do ich otwarcia, jest ponad 14 tysięcy chorych i 700 zmarłych. Zaczekamy, aż będzie bezpieczniej, bo czy bezpiecznie - śmiem wątpić.

W gm. Płoniawy-Bramura dzieci z oddziałów przedszkolnych będą miały wolne przynajmniej do 24 maja. Do tego czasu oddziały przedszkolne będą zamknięte. W gminie Rzewnie przeprowadzone zostało rozeznanie wśród rodziców. Nie było zainteresowania.

- W związku z brakiem zgłoszeń Publiczne Przedszkole Samorządowe w Rzewniu na chwilę obecną nie prowadzi zajęć opiekuńczych. Sytuację monitorujemy na bieżąco, jednak potrzebujemy czasu, by wprowadzić wiele obostrzeń i wytycznych, które na otwierane placówki nałożył główny inspektor sanitarny, minister zdrowia oraz minister edukacji narodowej - informuje wójt Wiesław Chrzanowski.

Powiat ostrowski

W Ostrowi Mazowieckiej i gminie Wąsewo zdecydowano o otwarciu przedszkoli.

Władze Ostrowi Mazowieckiej zdecydowały o otwarciu przedszkoli już 6 maja, czyli w pierwszym możliwym terminie.

Ostrowski ratusz poinformował: Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców 6 maja zostały otwarte miejskie przedszkola. Na stronach internetowych przedszkoli znajdują się wszystkie niezbędne dla rodziców informacje. Swoją działalność wznowiły również dwie niepubliczne jednostki (Szczęśliwe Aniołki oraz Planeta Fantazji).

Przedszkola wznowiły już działalność także w gminie Wąsewo. Od 6 maja są otwarte przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego, przy uwzględnieniu stosownych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo zdrowotne. W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu - poinformował Urząd Gminy w Wąsewie.

Na razie nie zdecydowały się na otwarcie placówek władze Małkini Górnej. Wójt Bożena Kordek wyjaśnia dlaczego:

- Aby stworzyć bezpieczne warunki naszym podopiecznym oraz personelowi zatrudnionemu w tych placówkach zleciłam dyrektorom, aby dokonali dokładnego rozeznania wśród wszystkich rodziców, ile dzieci potrzebowałoby od 6 maja opieki. Z pozyskanych informacji wynika, że w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych żaden rodzic nie wyraził zgody na objęcia dziecka opieką, natomiast w Przedszkolu Samorządowym taką zgodę wyrazili rodzice dwadzieściorga dzieci. W Żłobku Gminnym chęć otoczenia dziecka opieką wyraziło 7 rodziców. Wszyscy rodzice pracują zawodowo.

W związku z powyższym, po sprawdzeniu przygotowania placówek do przyjęcia dzieci, pani wójt nie wwyklucza, że od 18 maja rozpoczną one swoją działalność.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.