Koronawirus: druga fala nadeszła. Wzrost liczby zakażeń, także w naszym regionie. Raport tygodnia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Polska Press
Beata Modzelewska

Koronawirus: druga fala nadeszła. Wzrost liczby zakażeń, także w naszym regionie. Raport tygodnia

Beata Modzelewska

W ubiegłym tygodniu z każdym dniem rosła w kraju liczba osób zakażonych. Również w naszym regionie przybyło chorych. Od 10 października cała Polska jest „żółtą strefą”.

W końcówce ubiegłego tygodnia ostrołęcki sanepid notował po kilkanaście przypadków zakażenia koronawirusem dziennie. Codzienne komunikaty informowały o kolejnych rekordach zachorowań.

W piątek 9 października sanepid poinformował o 14 nowych przypadkach zakażeń, w trzech przypadkach konieczna była hospitalizacja. W czwartek 8 października, mieliśmy w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim 11 nowych zakażeń.

W sumie na koniec ubiegłego tygodnia zakażeń (liczonych od początku pandemii) mieliśmy 132 przypadki (w tym 69 przypadków osób, które już wyzdrowiały i 3 przypadki osób, które zmarły).

Ponad 500 osób było na kwarantannie, 27 osób było hospitalizowanych (tu trzeba zaznaczyć, że podawana przez ostrołęcki sanepid liczba osób w szpitalu, nie oznacza pacjentów ostrołęckiej placówki, lecz mieszkańców - mogą przebywać w innych szpitalach.

Wzrost liczby stwierdzonych przypadków nie mógł się oczywiście nie odbić na pracy różnych jednostek i instytucji. Najbardziej niepokojące są oczywiście przypadki koronawirusa w szkołach.

Koronawirus w przedszkolu i szkołach

W ubiegłym tygodniu było takich sporo.

Koronawirusa potwierdzono u jednej z pracownic Przedszkola Miejskiego nr 15 przy ul. Jaracza w Ostrołęce. O zamknięciu placówki zdecydował sanepid. „Kraina Marzeń” zgodnie z tą decyzją została zamknięta do 12 października.

W Szkole Podstawowej nr 10 zakażony jest jeden z pracowników, jednak nie jest to nauczyciel. Kiedy zamykaliśmy ten numer gazety, nie znaliśmy jednak decyzji sanepidu, czy ci, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, objęci zostali kwarantanną.

U jednego z pracowników SP nr 2 też wynik badania na Covid-19 jest pozytywny. Przebywa w domowej izolacji. Nauczycielka była na zwolnieniu lekarskim od 26 września.

Obie ostrołęckie szkoły w piątek 9 października pracowały normalnie.

Jeden z nauczycieli zatrudniony w Szkole Podstawowej w Białobieli, gm. Lelis, także choruje na Covid-19. Obecnie przebywa w izolacji domowej. Jedna osoba z najbliższego kontaktu została objęta kwarantanną. Szkoła pracuje w normalnym trybie.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono też w szkole w Kadzidle. Klasy szóste, siódme i ósme w tej szkole przeszły w ubiegłym tygodniu (w ostatnich jego dniach) na tryb nauki zdalnej. Młodsi uczniowie chodzą do szkoły normalnie. Objęcie części uczniów nauką zdalną wynikało z faktu, że część nauczycieli została skierowana na kwarantannę.

O zakażeniach w swojej gminie (w środę 7 października potwierdzono tam dwa przypadki) poinformował wójt Kadzidła Dariusz Łukaszewski.

Zachowajcie uważność i ostrożność

Apelując do mieszkańców:

- Drodzy mieszkańcy gminy Kadzidło, niestety, na terenie Gminy Kadzidło są kolejne przypadki koronawirusa i zachorowań na Covid-19. Bardzo proszę o przestrzeganie wszelkich obostrzeń. Proszę o zachowanie uważności i ostrożności. Nasza odpowiedzialność jest podczas pandemii najistotniejsza - napisał Dariusz Łukaszewski na Facebooku.

Bez wątpienia to uniwersalne przesłanie, które wszyscy powinni sobie wziąć do serca.

Koronawirus pojawił się także - zakłócając jego pracę - w ostrołęckim szpitalu.

We wtorek 5 października wstrzymano przyjęcia na oddział chirurgii ostrołęckiego szpitala. To z powodu wykrycia koronawirusa u jednego z pacjentów. Personel medyczny wraz z osobami, które miały kontakt z zarażonym przechodzą kwarantannę. Co dalej z funkcjonowaniem oddziału?

- U jednego z pacjentów przebywających na oddziale chirurgii wykryto koronawirusa. Obecnie przebywa on na oddziale zakaźnym. Personel medyczny i osoby, które miały kontakt z zarażonym przechodzą kwarantannę, a część oddziału, w którym przebywał chory na Covid-19, została poddana dekontaminacji - informuje Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, dodając, że obecnie oddział funkcjonuje w trybie dyżurowym, ze względu na konieczność bieżącej opieki nad pozostałymi pacjentami.

Maseczki obowiązkowo!

To wszystko informacje z końca ubiegłego tygodnia. Sytuacja jest, niestety, bardzo dynamiczna. I to w skali całego kraju. Na tyle dynamiczna, że rząd zdecydował, ogłaszając to zaledwie dwa dni wcześniej, że od soboty 10 października, cały kraj znalazł się tak zwanej żółtej strefie. Wyjaśnijmy, że od pewnego czasu poszczególne powiaty były obejmowane żółtymi i czerwonymi strefami - wiążącymi się z obostrzeniami.

- Mija prawie 7 miesięcy od kiedy wdrożyliśmy pierwsze obostrzania i zalecenia. Dzisiaj druga fala do nas dotarła i musimy zmierzyć się z nią w sposób zdecydowany i kategoryczny, ale korzystając z dotychczasowych doświadczeń, także tych z innych krajów - mówił szef rządu na konferencji zapowiadającej wprowadzenie żółtej strefy w całym kraju.

Najważniejsze obostrzenie to obowiązek noszenia maseczek także na wolnej przestrzeni (z wyjątkiem parków i lasów). W życie wchodzą też przepisy ograniczające liczbę uczestników zgromadzeń. Dla przykładu: w kinie może być teraz zajętych tylko 25 procent miejsc (wcześniej - 50 procent).

Koronawirus w powiecie ostrowskim

W piątek, 9 października, w powiecie ostrowskim przybyło 10 zakażonych Covid-19. Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim sięgnęła 100 (ale pamiętajmy, że odliczamy od niej ozdrowieńców, czyli w przypadku powiatu ostrowskiego - 61 osób od początku pandemii).

Nur: urzędy z organiczonym dostępem

W ubiegłym tygodniu, w związku z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa na terenie gminy Nur, ograniczona została bezpośrednia obsługa interesantów w Urzędzie Gminy w Nurze i Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

W pilnych sprawach mieszkańcy są przyjmowani na parterze budynku, w specjalnej wydzielonej strefie. Dla osób, które muszą przyjść do urzędu, aby złożyć wniosek lub dokonać opłaty, będą przygotowane druki przy wejściu do budynku. Nie wiadomo, jak długo będzie ograniczona obsługa interesantów.

Gmina Ostrów Mazowiecka: w urzędzie mierzą temperaturę

W budynku Urzędu Gminy w Ostrowi Mazowieckiej zamontowany został punkt pomiaru temperatury.

Od 7 października każdemu interesantowi wchodzącemu do urzędu mierzona jest temperatura.

Urządzenie zamontowane jest przy wejściu do budynku w taki sposób, aby miało w swoim zasięgu wszystkich wchodzących. W ten sposób sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

Badanie jest bezpieczne i efektywne i, co ważne, możliwe także przy założonej maseczce. System wyposażony jest w najnowszy model kamery mierzący zdalnie temperaturę ciała.

Koronawirus w szkole w Małkini

Koronawirusa stwierdzono u wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Małkini Górnej.

8 października na stronie internetowej szkoły opublikowano zarządzenie dyrektor szkoły Marty Jasionek w sprawie czasowego zawieszenia zajęć klasy VIc. Zajęcia zostały zawieszone do 12 października. Z tą klasą wicedyrektor miał styczność tuż przed pogorszeniem stanu zdrowia. Wprowadzono zdalne nauczanie.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.