Koronawirus Ostrów Mazowiecka. Jak wygląda życie w mieście?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mirosław Dylewski
Beata Modzelewska

Koronawirus Ostrów Mazowiecka. Jak wygląda życie w mieście?

Beata Modzelewska

W obliczu zagrożenia koronawirusem zmieniło się życie nas wszystkich. Opustoszały ulice, czynne są nieliczne sklepy, większość spraw załatwiamy online. Utrudniony jest dostep bezpośredni także do placówek służby zdrowia. Wszystko to, by utrudnić rozstrzestrzenianie się groźnego wirusa.

Według danych na 20 marca w powiecie ostrowskim nie stwierdzono przypadków wystąpienia wirusa 2019-mCoV (koronawirus). Codziennie starosta ostrowski podaje aktualizowany raport sanepidu o stanie zagrożenia: zmienia się liczba osób pozostających na kwarantannie czy objętych nadzorem epidemiologicznym. W Ostrołęce 19 marca zanotowano pierwszy przypadek koronawirusa (czytaj na str. 3). Chora to dwudziestokilkuletnia mieszkanka gminy Rzekuń w pow. ostrołęckim.

Jak funkcjonować w obliczu zagrożenia koronawirusem?

Urzędy

Od 16 marca nieczynne dla interesantów są urząd miasta i starostwo powiatowe.

Wyjątkiem jest rejestracja zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jednak urząd prosi o wcześniejszy kontakt telefoniczny (tel. 29 679 54 39, 29 679 54 77, 29 679 54 23).

Powód zamknięcia urzędu jest oczywisty. Urzędnicy jednak pracują, by załatwiać (w miarę możliwości) sprawy mieszkańców, zgłaszane drogą telefoniczną i elektroniczną ([email protected]).

W Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej sprawy należy załatwiać drogą e-mailową ([email protected]), telefonicznie (np. rejestracja pojazdów tel. 29 6547160 lub 29 6457161), elektronicznie (e-PUAP) lub korespondencyjnie. Pamiętajcie, że nieczynne są również: Powiatowy Urząd Pracy, ➖ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ➖ Powiatowy Zarząd Dróg. Nie skorzystacie także (na miejscu) z bezpłatnych porad prawnych. Można jednak wysyłać e-maile lub telefonować. Osoba potrzebująca pomocy przed jej udzieleniem składa za pośrednictwem e-mail: [email protected], ePUAP /a77bd53mtz/skrytka lub faksu: 29 645 71 00 skan lub zdjęcie podpisanego wniosku.

Zamknięte jest targowisko, co najmniej do 25 marca.

Czynne są apteki, poczta, sklepy spożywcze, z art. drogeryjnymi, chemicznymi - nalezy jednak respektować pewne zasady -przede wszystkim zachować odległość od siebie.

Komunikacja miejska

Od 19 marca do odwołania autobus komunikacji miejskiej kursuje: na linii nr 1 o godz. 5.35, 6.23, 8.30, 16.00; na linii nr 2 o godz. 7.10, 10.00, 13.10, 15.05; na linii nr 3 o godz. 11.55.

Pozostałe linie nr 1s, 4, 5 oraz kursy w sobotę i niedzielę zostały zawieszone do odwołania.

Kultura

Kasy biletowe MDK, sekretariat, biura obsługi są nieczynne do odwołania, co jednak nie oznacza, że ostrowski MDK zawiesił działalność. Wprost przeciwnie - aby wciąż być blisko swoich odbiorców, przenosi się do Internetu. Oto grafik zajęć online.

W wtorki o godz. 12.00 odbywają się zajęcia wokalne online z Remigiuszem Danelczykiem. Taniec online - czemu nie? Od poniedziałku 16 marca ruszyły internetowe lekcje tańca. Co zrobić, żeby wziąć udział? Przed 12.00 wejdź na FB wydarzenie „Marzec Online z MDK”. Odświeżaj wydarzenie i czekaj na uruchomienie się relacji live .

W internetowej ofercie ostrowskiego MDK znalazł się także przegląd wokalny.

- Nagrywajcie swoje wykonania i wrzucajcie w komentarzach pod tym postem - zachęcają pracownicy Miejskiego Domu Kultury. - Najlepsze osoby dołączą do ekipy przygotowującej czerwcowy koncert „Feel Like a Star”, więc jeśli przegapiliście casting lub nie zakończył się tak, jak chcieliście - to Wasza szansa! Co zrobić, by wziąć udział w przeglądzie? Nagraj swoje wykonanie dowolnego utworu, wrzuć filmik w komentarz pod tym postem i dodaj imię i nazwisko autora - nie ma ograniczeń wiekowych. Dziel się muzyką, wspieraj innych wokalistów i wokalistki, czekaj cierpliwie na werdykt. Nagrania można wrzucać do godz. 13.00 do środy 25 marca. Do koncertu mogą jednak dostać się wyłącznie wokaliści powyżej 13. roku życia.

Ostrowski MDK prowadzi też konkurs na opowiadanie (temat przewodni - „Dzień, którego nigdy nie zapomnę”).

Należy je przesłać do 25 marca włącznie na adres [email protected], dodając plik jako załącznik. W treści maila należy podać swoje dane: imię, nazwisko, wiek, numer tel. Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza także na zajęcia online w Dziecięcej Akademii Artystycznej, w czwartki ⏰o 12.00.

TU MOŻESZ UZYSKAĆ POMOC

Telefony kontaktowe dotyczące koronawirusa:

Całobobowa infolinia NFZ

800 190 590

Telefoniczna Informacja Pacjenta: tu uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Bezpłatne konsultacje z lekarzem PZU Zdrowie

22 505 11 88

tu uzyskasz fachowe informacje medyczne

Kontakt telefoniczny do sanepidu dla osób z pow. ostrowskiego, dostępny codziennie w godz. 7.30-22.00

29 644 06 80

W razie potrzeby uzyskania pilnych informacji poza ww. godzinami należy dzwonić na nr telefonu alarmowego stacji

693 063 573

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.