Beata Modzelewska

Koronawirus. Tak minął kolejny tydzień pandemii w regionie (20-26.04.2020). Ostrołęka oraz powiaty ostrołęcki, ostrowski i makowski

Koronawirus. Tak minął kolejny tydzień pandemii w regionie (20-26.04.2020). Ostrołęka oraz powiaty ostrołęcki, ostrowski i makowski Fot. Fpt. Piotr Ossowski
Beata Modzelewska

Podsumowujemy kolejny tydzień walki z koronawirusem w naszym regionie.

Ostrołęka i powiat ostrołęcki

Pandemia? u nas nie ma już żadnych chorych

Wydawane codziennie komunikaty sanepidu napawają optymizmem. W piątek 24 kwietnia poinformowano o kolejnym, ósmym już, przypadku wyzdrowienia.

W piątek 24 kwietnia sanepid poinformował o kolejnym przypadku ozdrowieńca w powiecie ostrołęckim. To już ósma osoba, która „przechorowała” wirusa. W danych sanepidu, w rubryce „łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim”, wciąż jest liczba 8. To nie zmieniło się od 4 kwietnia, i oznacza, że w naszym powiecie nie ma już osób chorych. Przypadki ozdrowieńców nie są bowiem odejmowane od ogólnej liczby zakażonych, która jest sumowana od początku trwania epidemii i przeprowadzania testów.

Przypomnijmy, że wszystkie te przypadki dotyczyły mieszkańców powiatu - wśród mieszkańców miasta u nikogo nie stwierdzono zakażenia koronawirusem.

Systematycznie spada też liczba osób objętych kwarantanną - w piątek 24 kwietnia było takich w mieście i powiecie 119. A jeszcze na początku tygodnia, w poniedziałek 20 kwietnia - 186. Na początku miesiąca przekraczała 500.

Jak widać z tych statystyk, nie spełnił się pesymistyczny scenariusz, że okres świąt może spowodować zwiększenie liczby zakażonych, w związku ze świątecznymi spotkaniami i przyjazdem do rodzin. Jeśli tak by się stało, skutki były by już widoczne. Miniony tydzień to także kolejne znoszenie zakazów i obostrzeń. Na razie ostrożne. Od poniedziałku 20 kwietnia można już korzystać z parków i lasów. Zmieniono także przepisy o liczbie osób w kościołach (czytaj na str. 4 oraz 11.).

Dobra sytuacja epidemiologiczna w Ostrołęce i powiecie nie musi jednak trwać długo. Na razie końca pandemii nie widać. Dlatego ważne jest, żeby możliwie najlepiej przygotowana była na ewentualne nowe zakażenia służba zdrowia. A ostrołęcki szpital może w tej mierze liczyć na wsparcie także miasta.

- W czwartek 23 kwietnia 60 specjalistycznych kompletów ochronnych wręczył przedstawicielom szpitala Marcin Aftowicz, zastępca kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ostrołęki. Do medyków trafiło 60 specjalistycznych półmasek z filtrami, 60 gogli ochronnych oraz 60 kombinezonów ochronnych - poinformował ratusz.

Przypomnijmy, że miasto wsparło wcześniej szpital dotacją na zakup sprzętu (750 tys. zł), umorzyło też podatek od nieruchomości (ok. 300 tys. zł).

Powiat ostrowski

Ubiegły tydzień był dla powiatu łaskawy. Nie przybyło osób zakażonych, znacznie mniej osób było poddawanych kwarantannie.

Raport sanepidu z 24 kwietnia wykazywał, że w powiecie ostrowskim - tak jak przed tygodniem - stwierdzono 1 przypadek zgonu spowodowanego koronawirusem oraz 9 przypadków zakażeń. Było natomiast znacznie mniej przypadków przymusowego odosobnienia z powodu podejrzenia o kontakty z zakażonymi. 24 kwietnia kwarantannie poddanych było 121 osób, a 17 kwietnia - 179.

W ubiegłym tygodniu, dokładnie 20 kwietnia, sanepid poinformował, że pięć osób wyzdrowiało z zakażenia koronawirusem i były to pierwsze takie przypadki w powiecie. Zarówno tydzień temu, jak i 24 kwietnia, żaden z pacjentów nie wymagał hospitalizacji.

Ubiegły tydzień upływał w powiecie pod znakiem pojawiającej się tu i tam ponadplanowej aktywności w walce z koronawirusem, np. szycia maseczek dla mieszkańców (robią to urzędniczki gminne z Andrzejewa - czytaj na str. 5).

Była także, relacjonowana przez media ogólnopolskie, wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie.

Powiat makowski

Już nie jesteśmy „zieloną wyspą”

Do 21 kwietnia powiat makowski był jednym z trzech na Mazowszu - obok żuromińskiego i sokołowskiego - wolnych od koronawirusa. Tego dnia makowski sanepid poinformował o pierwszym zachorowaniu. 24 kwietnia były już dwa przypadki.

Tak wyglądała informacja sanepidu (aktualizowana jest codziennie - red.) 24 kwietnia, tuż przed oddaniem TO do druku:

W powiecie makowskim, podobnie jak w innych polskich powiatach, trwa wiele akcji pomocowych: to zbiórki pieniędzy, szycie maseczek, drukowanie przyłbic... Angażują się mieszkańcy, angażują samorządy.

W ubiegłym tygodniu zarząd powiatu makowskiego przekazał płyny do dezynfekcji oraz maseczki ochronne jednostkom i instytucjom. Płyny trafiły m.in. szpitala oraz jednostek, dla których organem prowadzącym jest powiat makowski. Kupiono płyny do dezynfekcji za 5669,81 zł oraz maseczki ochronne za 14 760 zł.

- Łącznie rozdysponowano 300 litrów płynu oraz 4000 maseczek -poinformował starosta Zbigniew Deptuła. - Zapotrzebowanie na środki niezbędne do podstawowej ochrony jest ogromne. Cały czas dostarczamy je do naszych placówek. Stale monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z naszymi jednostkami oraz innymi instytucjami, które potrzebują tych środków.

Wcześniej powiat m.in. kupił maseczki, termometry, rękawiczki, fartuchy, kombinezony, przyłbice dla makowskiego szpitala za ok. 25 000 zł.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.