Koronawirus w Ostrołęce oraz powiatach: ostrołęckim, ostrowskim i makowskim. Raport tygodnia (1-8.05.2020)

Czytaj dalej
Fot. Fot. Polska Press
Beata Modzelewska

Koronawirus w Ostrołęce oraz powiatach: ostrołęckim, ostrowskim i makowskim. Raport tygodnia (1-8.05.2020)

Beata Modzelewska

Po długim okresie bez nowych zakażeń, ubiegły tydzień przyniósł kolejne przypadki koronawirusa w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim...

Kiedy wydawało się już, że epidemia jest u nas w odwrocie, pojawiły się nowe przypadki zachorowań. Liczba wszystkich zakażeń wzrosła w Ostrołęce i powiecie do 12. Na szczęście w tej liczbie jest także osiem osób, które już wyzdrowiały.

Niemal przez cały kwiecień liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusa w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim wynosiła 8 osób. Taka sytuacja była od 8 kwietnia do 2 maja. Pod koniec miesiąca wszystkie zakażone osoby były już zdrowe. I kiedy wydawało się, że epidemia jest u nas w odwrocie, ubiegły tydzień przyniósł nowe zachorowania.

3 maja sanepid poinformował o 9. przypadku zakażenia - stwierdzono je u mieszkańca gminy Goworowo, który od pewnego czasu przebywał w kwarantannie domowej.

- Wraz z trójką domowników przebywa w izolacji domowej i nie wymaga w chwili obecnej hospitalizacji. Od domowników zostały pobrane próbki na obecność Covid-19 - poinformował zaraz po informacji sanepidu wójt gminy Goworowo Piotr Kosiorek.

W kolejnych dniach mieliśmy kolejne przypadki zakażeń. 4 maja sanepid potwierdził takie u 60-letniego mieszkańca Ostrołęki (to pierwszy i jedyny jak na razie przypadek koronawirusa w naszym mieście, reszta dotyczy mieszkańców powiatu).

Jak podał sanepid zakażenie u 60-latka stwierdzono w czasie hospitalizacji w Ostrołęce (jego stan był na szczęście stabilny), a najprawdopodobniej do zakażenia doszło „w placówce medycznej w innym mieście” gdzie ostrołęczanin wcześniej przebywał.

Kolejne dwa przypadki potwierdzono w środę 6 maja - u mieszkańców gminy Olszewo-Borki.

- Osoby te przebywają obecnie w izolacji domowej (nie wymagają hospitalizacji). Nadzór nad prawidłowym przebiegiem izolacji sprawuje już Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i policja. Jeżeli zajdzie potrzeba, gospodarstwo domowe objęte zostanie niezbędną pomocą Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - poinformowała wójt gminy Aneta Larent.

Według komunikatu sanepidu (z piątku 8 maja, kiedy zamykaliśmy ten numer TO) w Ostrołęce i powiecie kwarantanną objęte były 204 osoby, nadzorem epidemiologicznym - 163, w izolacji domowej pozostawały 3 osoby.

Nie było osób hospitalizowanych. To jednak nie znaczy, że „pacjentów covidowych” nie było w ostrołęckim szpitalu. Tu trzeba wyjaśnić, że dane sanepidu dotyczą w tym przypadku tylko mieszkańców miasta i powiatu. Pacjenci z innych powiatów, hospitalizowani w Ostrołęce, nie są wliczani do tych statystyk.

- Na chwilę obecną mamy dwóch „pacjentów covidowych” - mówił nam w ubiegły czwartej Wojciech Krzyżanowski, zastępca dyrektora ds. opieki medycznej w ostrołęckim szpitalu. - Są w stanie stabilnym.

Czy zwiększenie liczby osób zakażonych to skutek „poluzowania obostrzeń”? Na razie za wcześnie na potwierdzenie bądź zaprzeczenie tej tezie.

Doktor Krzyżanowski zauważa jednak, że także w szpitalu widać, że mieszkańcy jakby mniej boją się koronawirusa.

- My to widzimy szczególnie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie znów coraz częściej zgłaszają się osoby, które tak naprawdę nie wymagają takiej interwencji. Dlatego ponawiamy naszą prośbę, żeby w przypadkach kiedy nie jest to konieczne, nie zgłaszać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy - apeluje Wojciech Krzyżanowski.

Przypominamy też, że osoby podejrzewające u siebie zakażenie koronawirusem mogą zgłaszać się bezpośrednio do polowej izby przyjęć ostrołęckiego szpitala. Przed placówką znajdują się informuje jak do niej trafić.

Cały czas potrzebna krew

Od wprowadzenia obostrzeń i ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, w ostrołęckim szpitalu nie funkcjonuje stacjonarna stacja krwiodawstwa. Krew można jednak oddawać w specjalnie przygotowanym autobusie. Stoi on przy szpitalu. Dyrekcja szpitala apeluje do wszystkich krwiodawców o oddawanie tego najcenniejszego leku.

Cały czas potrzebujemy krwi. Mimo że obecnie nie wykonujemy szeregu planowych operacji i zabiegów, to te pilne i ratujące życie są oczywiście przeprowadzane. Prosimy wszystkich o oddawanie krwi

- mówi Wojciech Krzyżanowski, zastępca dyrektora szpitala.

Koronawirus. Powiat ostrowski

Pod koniec zeszłego tygodnia znów przyjrzeliśmy się raportom ostrowskiego sanepidu dotyczących epidemii koronawirusa. Przez tydzień wzrosła liczba zakażonych - z 9 do 10, ale zmalała liczba poddanych kwarantannie - ze 152 do 143. W ubiegłym tygodniu zmalała liczba... zmarłych z powodu koronawirusa. Do tej pory w statystykach figurował 78-letni mieszkaniec powiatu, który zmarł w szpitalu w Warszawie. W ubiegłym tygodniu w ostrowskich statystykach pojawiło się 0, bo - jak wyjaśniono - „zgon nastąpił na terenie działania PPIS m. st. Warszawa, w związku z tym będzie raportowany przez w/w Inspektora”. Tak więc i powiat, i cały nas region wciąż mają ponownie zerowe konto w tej smutnej rubryce statystyk, choć przecież jeden mieszkaniec powiatu nie żyje z powodu COVID-19.

Dobrą informacją związaną z epidemią jest ponowne otwarcie w ubiegłym tygodniu prawie wszystkich bibliotek w powiecie. W Broku zrobią to później, bo przed otwarciem biblioteki postanowili ją wyremontować.

Koronawirus. Powiat makowski

W piątkowym (8 maja) raporcie makowskiego sanepidu widniały następujące informacje: liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/(ostatnia doba): 66/(5); liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/(ostatnia doba): 4/(0); liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium - 0; liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym - 0; liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 - 0; liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/(ostatnia doba): 5/(0); liczba ozdrowieńców/(ostatnia doba): 2/(1); liczba zgonów powiązanych z COVID-19 - 0. Czyli - nie jest źle.

Zapadła już decyzja o otwarciu targowiska miejskiego w Makowie Mazowieckim (od 13 maja). Urząd miejski przypomina jednocześnie o zasadach jakich trzeba będzie przestrzegać na targowisku - noszenie maseczek ochronnych, dezynfekowanie rąk, zachowanie minimum 2-metrowej odległości od innych osób. Najwcześniej 15 maja - taki termin otwarcia targowiska w Różanie podał burmistrz Piotr Świderski.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.