Krótkie dzieje Akademii Krakowskiej króla Kazimierza

Czytaj dalej
Fot. Paweł Stachnik
Paweł Stachnik

Krótkie dzieje Akademii Krakowskiej króla Kazimierza

Paweł Stachnik

12 maja 1364 r. Kazimierz Wielki wydał dokument fundacyjny uniwersytetu w Krakowie. Niestety uczelnia nie działała jednak zbyt długo.

Rządzona od 1333 r. przez króla Kazimierza Polska pomyślnie rozwijała się pod względem gospodarczym, społecznym i cywilizacyjnym. Władca zakładał miasta, wsie i parafie. Rosła liczba ludności. Rosło też znaczenie prawa, związane z akcją kolonizacyjną i zakładaniem nowych osad na prawie magdeburskim. Rozwijała się administracja. Wszystko to rodziło zapotrzebowanie na ludzi wykształconych, znających prawo i teologię. Szkoły wymagały zatrudniania absolwentów uniwersytetów ze stopniami magistrów lub chociaż bakałarzy sztuk wyzwolonych. Z kolei z powodu częstych epidemii w miastach potrzebni byli lekarze.

Te właśnie czynniki sprawiły, że król podjął decyzję o założeniu uniwersytetu. Niewykluczone, że kierowała nim także chęć podniesienia prestiżu państwa. Kazimierz starał się bowiem odgrywać znaczącą rolę polityczną w tej części Europy, na równi z władcami Czech, Węgier czy Niemiec. A uruchomienie uniwersytetu w Krakowie dodałoby splendoru i znaczenia Królestwu Polskiemu.

Suplika do Awinionu

W 1363 r. władca zdecydował się podjąć starania o utworzenie uczelni. W tamtym czasie zgodę na to wydawał papież lub cesarz; Kazimierz zwrócił się do papieża. Jesienią władca wysłał poselstwo do Awinionu dla złożenia przysięgi wierności nowemu Ojcu Świętemu Urbanowi V. Wśród rozmaitych spraw przedstawionych papieżowi znalazła się królewska prośba o uniwersytet w Krakowie.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.