Mistrzostwa Polski Cheerleaders po raz pierwszy w Ostrołęce. Pełen sukces

Czytaj dalej
Aleksandra Zdanowicz

Mistrzostwa Polski Cheerleaders po raz pierwszy w Ostrołęce. Pełen sukces

Aleksandra Zdanowicz

Pół tysiąca zawodników i zawodniczek z całej Polski walczyło o tytuły Mistrzów Polski w Cheerleadingu Sportowym. Mierzyli się aż w 16 kategoriach. Impreza odbyła się w hali sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce.

Były to drugie mistrzostwa w formule sportowej. Wcześniej mistrzostwa Polski w cheerleadingu również były rozgrywane, aczkolwiek nie były one sportem.

Głównym organizatorem mistrzostw w Ostrołęce było Stowarzyszenie Rozwoju Poprzez Taniec „Progres”. Jego prezes, Żaneta Cwalina-Śliwowska, to także trenerka w klubie Pasja. Jako organizatorce nie wypada jej się pewnie chwalić sukcesem organizacyjnym imprezy. Ale jako trenerce, jak najbardziej wypada chwalić się sukcesami podopiecznych. A jest się czym chwalić! Reprezentantki i reprezentanci ostrołęckiego klubu wiele razy stawali na podium mistrzostw, także na jego najwyższym stopniu.

- Gratuluję wszystkim tancerkom, szczególnie tym, którym nie udało się stanąć na podium. Cenię waszą ciężką pracę. Jesteśmy wielkie! A będzie jeszcze lepiej - trzeba tylko czasu i wysiłku. Nie poddajemy się. Kolejne cele wyznaczone - komentuje Żaneta Cwalina Śliwowska, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Poprzez Taniec „Progres” i główny organizator Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym Ostrołęka 2019.

5 maja zostały rozegrane konkurencje akrobatyczne, taneczne, stantowe. 4 maja odbywały się treningi otwarte, gdzie ostrołęcka publiczność mogła zobaczyć, jak wygląda praca z zespołem, jak zespół pracuje podczas treningu, jak odbywa się proces trenowania.

Coraz bardziej popularny w Polsce

Od dwóch lat rozgrywane są mistrzostwa w formule sportowej, a ich współorganizatorem jest Polski Związek Cheerleadingu Sportowego .

- Od ponad roku jesteśmy już normalną organizacją sportową, zarejestrowaną w Ministerstwie Sportu i Turystyki. To milowy krok w rozwoju tej dyscypliny w Polsce - mówi Piotr Patłaszyński, prezes Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu. - W 2014 roku zostałem zaproszony do Orlando na meeting International Cheer Union w momencie, gdy Polskę jako kraj wyrzucano z tej organizacji. Wtedy Polacy byli bardziej zainteresowani przynależnością do innych organizacji światowych niż do głównej. Mnie, można powiedzieć, zlecono odbudowanie tego związku w Polsce i stworzenie silnej organizacji, takiej, która będzie mogła być organizacją sportową. Dobraliśmy ludzi, tu w kraju, i w ciągu czterech lat doprowadziliśmy do tego, że mamy stabilny, silny związek. Pierwsze mistrzostwa Polski trwały półtorej godziny, dziś jest to 12 godzin. I co najważnejsze: wszyscy sportowcy dziś występujący posiadają licencję Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu. W Stanach Zjednoczonych to jest dyscyplina narodowa, a drużyny cheerleaders na całym świecie dopingują pięknymi choreografiami swoje zespoły.

Oprócz tego rozgrywane są mistrzostwa świata, wyłaniające tych najlepszych, więc oprócz tej rywalizacji pokazowej na stadionach mamy również tę, którą oceniają profesjonalni sędziowie - dodaje.

Nasze postępy

A jak wypadają Polacy?

- Nie zajmujemy już ostatnich miejsc, jesteśmy już w środku rankingów. Myślę, że jeszcze dwa, trzy lata i zaczniemy być w finałach imprez głównych. Natomiast mamy swoje małe sukcesy, ponieważ nasze duety wygrywały już międzynarodowe rywalizacje w Chinach czy Korei.

Mamy bardzo dobrych wykładowców. Posiłkujemy się też szkoleniowcami z zagranicy. To się musi rozwijać - mówi Piotr Patłaszyński.

Podczas mistrzostw Polski w Ostrołęce została wyłoniona kadra narodowa na mistrzostwa Europy do Sankt Petersburga na ten rok oraz, po raz pierwszy, z wyprzedzeniem rocznym, kadra na mistrzostwa świata do Orlando na rok 2020.

„Tygodnik Ostrołęcki” był patronem medialnym imprezy.

Medalowe wyniki zawodniczek i zawodników klubu Pasja Ostrołęka na Mistrzostwach Polski w Cheerleadingu Sportowym:

Aleksandra Zdanowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.