Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nasze uczelnie coraz skuteczniej kuszą studentów z zagranicy. Bo są im potrzebni

Cudzoziemcy chętnie wybierają również uczelnie w regionie. Na zdjęciu: zagraniczni studenci WSG w Bydgoszczy. Fot. materiały WSG Cudzoziemcy chętnie wybierają również uczelnie w regionie. Na zdjęciu: zagraniczni studenci WSG w Bydgoszczy.
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Z roku na rok studia w Polsce wybiera coraz więcej obcokrajowców. Chcą się tutaj uczyć i zdobywać zawodowe doświadczenie. A dla uczelni, także w regionie, to lekarstwo nie tylko na niż demograficzny.

Według ostatnich danych GUS, w Polsce studiuje około 65 tysięcy zagranicznych studentów. Ich liczba ciągle rośnie. Dotyczy to zwłaszcza Ukraińców, którzy coraz chętniej wybierają polskie uczelnie. Stanowią oni aż 54 proc. żaków z zagranicy. Dużo jest Białorusinów. Są też Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi.

Podstawą jest otwartość

Uczelnie zdają sobie sprawę, że umiędzynarodowienie studiów jest koniecznością. Ministerstwo nauki deklaruje, że będzie wspierać je w tym wspierać, ale szkoły wyższe zdają sobie sprawę, że na co dzień muszą starać się przyciągnąć zagranicznych studentów. - Kluczem jest otwartość i dostrzeżenie faktu, że uczelnie funkcjonują dzisiaj w zupełnie innym otoczeniu niż choćby dwadzieścia lat temu, ze względu na dynamiczne przemiany technologicznie, gospodarcze i kulturowe - mówi dr Dominik Antonowicz, pełnomocnik rektora ds. organizacji i ewaluacji badań naukowych UMK w Toruniu. - Studenci zagraniczni symbolizują globalne szanse, jakie powinna oferować uczelnia własnym absolwentom niezależnie od pochodzenia. Wielu z nich w przyszłości będzie pracowało w międzynarodowych, wielokulturowych organizacjach, w których językiem komunikacji będzie angielski.

Studenci z jakich krajów najchętniej odwiedzają uczelnie w regionie? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,95 zł tygodniowo.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Zajmuję się edukacją w kraju i regionie. Piszę o tym, co dotyczy uczniów i ich rodziców, nauczycieli, a także studentów. Bliskie są mi zarówno ich problemy, jak i sukcesy. Interesują mnie również zagadnienia dotyczące zmian w prawie oświatowym i obejmujące szkolnictwo wyższe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.to.com.pl

cena obniżona -50%

Czytaj gazetę onlinę przez 30 dni w obniżonej cenie

4,45 8,95

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.