Izabela Ossowska

O Szymonie Stolarczyku usłyszał świat

O Szymonie Stolarczyku usłyszał świat Fot. Archiwum
Izabela Ossowska

Szymon Stolarczyk, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce, to wyjątkowo utalentowany młody człowiek. I ma właśnie kolejny powód do zadowolenia. Zdobył srebrny medal 15. Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej.

W olimpiadzie, która odbyła się na przełomie lipca i sierpnia w Dublinie, wzięło udział 180 uczniów z 29 krajów.

To jedna z najnowszych (rozgrywana corocznie od 2003 roku) olimpiad przedmiotowych należących do grupy 12 międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podczas jej trwania rozgrywane są zarówno zawody indywidualne, jak i drużynowe. Do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest umiejętność logicznego myślenia, analizy danych i wyciągania wniosków na podstawie przesłanek dotyczących egzotycznych lub nieistniejących języków.

Szymon Stolarczyk zajął w niej drugie miejsce. W zawodach drużynowych Polacy zajęli II miejsce. Był to najlepszy występ polskich uczniów w historii olimpiady, zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych.

- Moje przygotowania polegały głównie na tym, że robiłem zadania z poprzednich edycji tego konkursu - opowiada Szymon Stolarczyk.

- Olimpiada nie wymaga bardzo fachowej, lingwistycznej wiedzy, tylko bardziej umiejętności logicznego myślenia i analizowania różnego rodzaju problemów.

Na czym polega konkurs?

- Zadania dotyczą języków, które są na tyle mało znane, że można mieć pewność, że nikt z uczestników się nimi nie posługuje - wyjaśnia Szymon. - To są języki z różnych części świata. Zadania konkursowe są różnorodne. Jedne dotyczą rodzajów pisma, inne systemów liczbowych, a jeszcze inne - słowotwórstwa w danym języku. Zadania są skonstruowane tak, by można było je rozwiązać bez znajomości danego języka. Wystarczy logiczne myślenie i analizowanie.

Szymon jest wyśmienitym matematykiem. Tą dziedziną interesuje się od dzieciństwa.

- Nauczyłem się liczyć jak byłem bardzo mały. Interesowały mnie łamigłówki. Naturalnie zacząłem się interesować matematyką - wspomina.

- Szymon bardzo szybko nauczył się czytać. Interesował się geografią i astronomią. Czytał encyklopedie. W wieku 5 lat zaczął mieć zajęcia z matematyki z nauczycielem z gimnazjum - opowiada mama geniusza, Irena Stolarczyk. - W szkole podstawowej też miał indywidualne lekcje z matematyki. Jestem wdzięczna pani Elżbiecie Bakule, która umiała rozwijać jego zainteresowania. Już w gimnazjum został finalistą olimpiady matematycznej, co zapewniło mu stuprocentowy wynik z matematyki na maturze na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W szkole średniej uczył się już sam. Pamiętam, jak na olimpiadach wyczytywano laureatów. Przedstawiono ich i ich kilkoro opiekunów. Tak było np. w przypadku uczniów z Liceum im. Staszica w Warszawie. Szymon nie miał ani jednego opiekuna. Wszystkie sukcesy zawdzięcza swojej pracy.

Zgłębianie tajników matematyki nie jest jednak dla 19-latka niczym męczącym.

- Po prostu lubię pogłębiać wiedzę w dziedzinach, którymi się interesuję. Sprawia mi to przyjemność - zapewnia.

W październiku Szymon zacznie studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku matematyczno-informatycznym. To specjalny kierunek, stworzony z myślą o olimpijczykach.

Młody człowiek nie ma jeszcze konkretnych planów na przyszłość. Ale jedno jest pewne:

-Na pewno będzie to zajęcie związane z matematyką - zapowiada bez wahania.

Izabela Ossowska

Ryszard Kapuściński uważał, że być reporterem to przede wszystkim szanować drugiego człowieka, cenić prywatność, osobowość oraz wartości, które on wyznaje. Życie oraz owoce jego pracy zależą przecież od tego, co usłyszy, od tego, co inni dla niego zrobią. Takimi m.in. wartościami staram się kierować na co dzień również ja. W zawodzie jestem od 10 lat. Moimi zawodowymi "konikami" są: służba zdrowia, edukacja, tematy społeczne oraz wszystko, co związane jest z publikowaniem treści online.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.