Obowiązek pamiętania: Wielkopolska pamięta o bohaterach

Czytaj dalej
Fot. Robert Wozniak
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Obowiązek pamiętania: Wielkopolska pamięta o bohaterach

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Niewola, terror, śmierć – ale też nadzieja, walka, honor! Polacy, jak niewiele narodów na świecie, potrafią się podźwignąć i funkcjonować w sytuacjach zagrożenia. I działać!

Osiemdziesiąt lat temu stworzyli Państwo Podziemne, jedyne takie w dziejach Europy. Mimo niemieckiej okupacji, niewoli i terroru, na terytorium Polski działały tajne struktury wojskowe i instytucje cywilne. Bo przecież wojna musiała się skończyć, a naród i państwo – przetrwać.

Teraz tysiącom bohaterów, którzy wtedy ocalili dla nas Państwo Polskie, chcemy składać hołd. Ku pamięci i z wdzięczności dla nich.

Obowiązek pamiętania: Wielkopolska pamięta o bohaterach
Andrzej Szozda Generał Jan Podhorski i Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego dbają o to, by pamięć o bohaterskich Wielkopolanach przekazywana była z pokolenia na pokolenie

Bądźmy razem 27 września przed pomnikiem Polskie-go Państwa Podziemnego
i Armii Krajowej w Poznaniu, w dniu rocznicy narodzin tego polskiego fenomenu. Oddajmy cześć jego Bohaterom, którym zawdzięczamy wolność.

Polskie Państwo Podziemne budowała liczna rzesza Wielkopolan. Często tych samych, którzy dwadzieścia lat wcześniej walczyli o niepodległość w Powstaniu Wielkopolskim – a przecież pamiętamy, że powstańcy wielkopolscy byli grupą poddaną szczególnie okrutnym represjom. Warto także podkreślić, że od pierwszych dni okupacji stawialiśmy czynny opór najeźdźcy, a Cyryl Ratajski – długoletni i wybitny prezydent Miasta Poznania okresu międzywojennego – był pierwszym Delegatem Rządu na
Kraj.

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu, który powstał wspólnym wysiłkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wielkopolska, samorządów oraz wielu organizacji i osób – jest hołdem złożonym bohaterom, którzy chlubne karty w dziejach naszego narodu zapisali własną krwią, cierpieniem i bezwarunkowym oddaniem temu, w co wierzyli. Jesteśmy winni im nie tylko najwyższy szacunek i pamięć, ale także konieczność wypełnienia pozostawionego nam testamentu – ocalenia od zapomnienia zdarzeń i ludzi z tamtych dni. Przekazywania prawdy o nich kolejnym pokoleniom.

Uznana przez okupanta za bastion polskości na zachodzie, nasza ziemia została wcielona bezpośrednio do

Rzeszy i w ciągu dziesięciu lat miała zostać całkowicie zniemczona. Nie ma w historii Europy analogii do Polskiego Państwa Podziemnego, które w czasach terroru i ludobójstwa zbudowało i przez kilka lat utrzymywało władze podziemne, wszystkie struktury państwa, Armię Krajową, polskie szkolnictwo i kulturę – dając społeczeństwu siłę do walki i wiarę w odzyskanie niepodległości. Choć zapewne nikt wtedy nie przypuszczał, jak długo trzeba będzie na nią czekać i jaką cenę zapłacić.
Dla wielu poległych symboliczną mogiłą będzie poznański pomnik.

Obowiązek pamiętania: Wielkopolska pamięta o bohaterach
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.