Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Oferował pracę „tajemniczego klienta”, a na dane chętnych miał brać pożyczki

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Jacek Wierciński

Oferował pracę „tajemniczego klienta”, a na dane chętnych miał brać pożyczki

Jacek Wierciński

27 różnych instytucji finansowych, w tym kilka banków miało stracić ponad 330 tys. zł przez Konrada Z. Według śledczych przez trzy lata dopuścił się on aż 472 przestępstw. Teraz 32-latek trafi przed Sąd Okręgowy w Gdańsku. Za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy grozi mu 12 lat więzienia.

- Od kwietnia 2015 roku do kwietnia 2018 r. sprawca zamieszczał w internecie fikcyjne ogłoszenia o pracy w charakterze tzw. tajemniczego klienta, aby w procesie rzekomej rekrutacji do pracy pozyskać cudze dane osobowe, które następnie wykorzystywane były przez niego do zakładania drogą elektroniczną rachunków bankowych oraz wyłudzania pożyczek przez internet - relacjonuje prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która zakończyła postępowanie w sprawie Konrada Z.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,95 zł tygodniowo.

    już od
    2,95
    /tydzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Wierciński

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

adrian.figurniak

Niestety ludzie nie zdają sobie sprawy jakie ryzyko obecnie niesie ze sobą utrata danych osobowych. Myślimy, że jesteśmy bezpieczni bo nic nie podpisaliśmy, prawda jest inna bo wszystko dzieje się w sieci. Chwila moment i oszust ma dokument kolekcjonerski z naszymi danymi, później zakłada konto w banku oczywiście online. Kurier potwierdza tożsamość, jeśli ma na to czas lub wie wgl jak wygląda polski dowód osobisty bo jest np. z za wschodniej granicy. Później to już tylko czeka w ponad 450 firemkach pozyczkowych online oferta dla oszusta. Powiem tak jedyne rozwiązanie na rynku to usługa www.chronpesel.pl tam u źródła blokujemy takie oszustwa. Mnie osobiście to nie dotyczyło, ale jak synowa musi latać po sądach i udowadniać, że to nie ona nabrała ok 40,000 zl to zabezpieczylem całą swoją rodzinę. CHROŃPESEL.PL

plus.to.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.