Ostrołęka. Radni zdecydowali o powołaniu nowej spółki – Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego. 21.04.2022

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Piotr Ossowski

Ostrołęka. Radni zdecydowali o powołaniu nowej spółki – Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego. 21.04.2022

Piotr Ossowski

Prezydent Ostrołęki przygotował na sesję, która odbyła się 21 kwietnia 2022, projekt uchwały o powołaniu spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne w Ostrołęce. Sto procent udziałów w spółce miałoby miasto.

Jak czytamy w projekcie uchwały „przedmiotem działalności spółki będzie wytwarzanie i obrót energią elektryczną”.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, do powołania miejskiej spółki skłania miasto fakt coraz większej liczby instalacji fotowoltaicznych i zmiana przepisów dotyczących zasad obrotu wytwarzaną w nich energią.

O szczegółach pisaliśmy: TUTAJ

Decyzję radnych poprzedziła dyskusja, choć nie była ona ani zbyt długa, ani zbyt emocjonująca.

Radny Grzegorz Gołaś pytał czy nie lepiej by było – zamiast powoływania nowej spółki – przekazanie tych zadań do „na przykład Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego”.

- Czy nie lepiej by było na razie zatrudnić dwie-trzy osoby, żeby się tym zajmowały w OTBS? Tym bardziej, że z tego co wiem najpierw trzeba by pozyskać koncesję na obrót energią elektryczną co nie jest łatwe i będzie musiało długo potrwać – mówił radny Gołaś.

Prezydent Łukasz Kulik odpowiadając, zaczął od tego że nowa spółka nie będzie się starała o koncesję na obrót energią.

Idea spółki jest taka, że wszystkie ewentualne nadwyżki wyprodukowanej przez nas z instalacji fotowoltaicznych energii będziemy pożytkować w ramach naszych jednostek, nie będziemy ich sprzedawać na zewnątrz

– mówił prezydent.

- Jeśli zaś chodzi o OTBS to jest to spółka, która i tak ma bardzo szeroki zakres kompetencji i zadań. Na dziś zajmuje się budownictwem mieszkaniowym, obsługą stacji segregacji odpadów, administracją cmentarza, targowiska miejskiego, a teraz jeszcze doszła obsługa strefy płatnego parkowania – mówił Łukasz Kulik.

Łukasz Kulik zdradził też kilka pomysłów i planów związanych ze spółką i, szerzej, rozwoju fotowoltaiki w mieście. Duże instalacje mają powstać w pierwszej kolejności na budynkach SP nr 10 i Parku Wodnego. Miasto będzie wykonywało instalacje, potem będzie wnosiło je jako aport do spółki.

Jak zaznaczył prezydent uchwała rady miasta to dopiero początek drogi.

- Ja bym się cieszył, gdyby tylko kwestie formalne udało się dopiąć do końca roku – mówił Łukasz Kulik.

Radna Ewa Żebrowska-Rosak zapytała czy… jest już kandydat na prezesa. Łuksza Kulik odpowiedział, że nawet jeszcze o tym nie myślał.

- Ale może jeszcze dziś, w kuluarach, jakiś pomysł się pojawi – zażartował.

Prezydent był jednak w stanie – w przybliżeniu oczywiście – określić wielkość zatrudnienia w przyszłej spółce.

- Zakładam, że będzie to do siedmiu osób – mówił Łukasz Kulik w jednym momencie sesji, by kilkanaście minut później użyć określenia „do dziesięciu osób”.

Jednocześnie prezydent kilka razy powtarzał, że według założeń spółka – choćby dzięki sprzedaży certyfikatów „zielonej energii” – będzie się samofinansować.

Grażyna Sosnowska zapytała prezydenta na ilu obiektach ma zamiar, do końca kadencji, zainstalować panele.

- Ale tej, czy też następnej kadencji? - odpowiedział pytaniem.

Po czym wyjaśnił, że miasto ma wykonanych 12 audytów energetycznych jednostek, które mogą być podstawą budowy instalacji fotowoltaicznych.

Oczywiście wszystko będzie zależało od możliwości finansowych

– zastrzegł Łukasz Kulik.

Uchwała o powołaniu spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne została przyjęta 15 głosami „za”, bez głosów przeciwnych i przy dwóch głosach wstrzymujących się (Ewy Żebrowskiej-Rosak i Krzysztofa Czartoryskiego).

[polecane]22931531,22914545,22930121,22928931,22925697,22925901;1;Zobacz inne materiały z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego[/polecane]

Piotr Ossowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.