Ostrów Mazowiecka. Towar zamiast pieniędzy. Dlaczego? Pyta nasz Czytelnik

Czytaj dalej
Mieczysław Bubrzycki

Ostrów Mazowiecka. Towar zamiast pieniędzy. Dlaczego? Pyta nasz Czytelnik

Mieczysław Bubrzycki

Przez wiele lat byłem dostawcą mleka do spółdzielni „Mlekovita” - opowiada mieszkaniec gminy Boguty-Pianki. - Od siedmiu lat już nie jestem, wkrótce potem postanowiłem wycofać się ze spółdzielni i zabrać wszystkie swoje udziały. To nie takie łatwe, zgodnie z przepisami spółdzielni można je dostać dopiero po 5 latach. Kiedy tylko minął ten czas, zacząłem zabiegać o swoje pieniądze, ale nie było łatwo.

- Utrudniano mi to, aż wreszcie niedawno dowiedziałem się, że sprawa jest załatwiona - skarży się nasz rozmówca. - Dostałem pismo z Mlekovity z informacją, że w konkretnym dniu będę mógł odebrać swoje udziały. Nie wiem, ile mi wypłacą, wiem natomiast, że nie oddadzą mi wszystkich pieniędzy. To mnie bardzo oburza!

Czytelnik: Zmuszają do zakupu towarów

Z pisma, które dostał nasz Czytelnik, wynika, że udziały byłym członkom spółdzielni wypłacać będą „w Hurtowni Nabiałowej SM Mlekovita przy ul. Podlaskiej 12 w Wysokiem Mazowieckiem, w pobliżu Stacji Paliw SM Mlekovita”. To nie jest przypadkowe miejsce, bo jak wynika z dalszej części pisma, „pewną część należnej kwoty (minimum 500 zł) należy odebrać w postaci rzeczowej, tj. artykułów nabiałowych i paliwa ze Stacji Paliw SM Mlekovita. Kwota minimalna wzrasta wraz z wysokością udziału”.

- Trudno mi sobie wyobrazić, żeby tak traktować ludzi, którzy zostawili spółdzielni swoje pieniądze i ona przez tyle lat nimi obracała, a przez ostatnie 7 lat obracała wbrew mojej woli, bo przecież nie byłem już dostawcą - mówi Czytelnik. - Widzę w telewizji wiele reklam spółdzielni Mlekovita, słyszę, że jest sponsorem wielu imprez. Naprawdę nie mogę pojąć, że najpierw przez wiele lat spółdzielnia nie chce mi oddać pieniędzy, a potem zmusza do zakupu własnych towarów. To po prostu skandal.

Uwagi czytelnika przekazaliśmy 2 stycznia (!) do Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem. Odpowiedź otrzymaliśmy po wielu tygodniach i kilku ponagleniach.

SM: Wszyscy traktowani tak samo

Jak nas poinformowała Honorata Jabłońska, zastępca kierownika działu administracyjno-samorządowego, udziały członkowskie wypłacane są zgodnie z terminami i zasadami, jakie określa ustawa Prawo spółdzielcze i statut SM Mlekovita.

- Wskazane zasady obowiązują wszystkich byłych członków, którzy wypowiadają członkostwo i zwracają się o wypłatę udziałów - informuje Honorata Jabłońska. - Wszyscy byli członkowie otrzymują udziały w terminie zgodnym ze statutem.

Honorata Jabłońska poinformowała też, że „jest bardzo duże zainteresowanie byłych członków, aby móc odbierać udziały członkowskie wcześniej, w postaci rzeczowej, czyli produktów, jakie oferuje hurtownia i stacja paliw SM Mlekovita.

- Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, spółdzielnia daje możliwość, aby odbierać udziały członkowskie w postaci rzeczowej, wcześniej niż obliguje do tego statut - wyjaśnia Honorata Jabłońska. - Byli członkowie informowani są o takiej formie wypłaty i decydują, czy chcą z niej skorzystać. Bardzo wielu członków korzysta z tej możliwości i otrzymuje udziały nawet 3 lata wcześniej, z czego są zadowoleni. Uważamy, że taka forma wcześniejszej wypłaty jest dla byłych członków bardzo korzystna.

Byli członkowie, którzy nie skorzystają z tej możliwości, otrzymują udziały w terminie zgodnym ze statutem spółdzielni. Te zasady są jednakowe dla wszystkich byłych członków spółdzielni, a zatem zostały zastosowane także wobec naszego byłego członka, który zwrócił się do waszej redakcji.

Nie można nie skomentować tego wyjaśnienia.

W mailu otrzymanym z SM Mlekovita nie odnoszą się zupełnie do tego, z czym czytelnik zgłosił się do naszej redakcji. Pismo, którego kopię mamy i które wyżej cytujemy, wyraźnie mówi, że także były członek, który nie chce odebrać wcześniej udziałów w postaci towaru, jest obligowany do zakupu za minimum 500 zł artykułów mleczarskich lub paliwa. Gdy udziały są wyższe, kwota ta także wzrasta.

Mieczysław Bubrzycki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.