Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Polska wieś razy dwa: jedna bogaci się i rośnie, druga starzeje się i wymiera

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Zbigniew Bartuś

Polska wieś razy dwa: jedna bogaci się i rośnie, druga starzeje się i wymiera

Zbigniew Bartuś

Większość Małopolan znów mieszka na wsi. Przeciętna wieś nie leży już daleko od szosy, bo ma szybki internet i - dzięki Unii - drogi lepsze niż Kraków.

Dla laików najbardziej zdumiewające w najnowszych danych GUS mogą być dwa fakty: przeciętny mieszkaniec wsi ma statystycznie o połowę większy majątek od mieszczucha; jednocześnie przytłaczająca większość mieszkańców wsi nie ma nic wspólnego z rolnictwem.

Statystycznych - co nie oznacza, że prawdziwych - rolników najwięcej jest w województwach lubelskim, świętokrzyskim i podlaskim: stanowią tam oni formalnie od jednej trzeciej do nawet 55 proc. mieszkańców wsi. Na przeciwległym biegunie jest województwo śląskie: rolnictwem para się tam… 8 proc. mieszkańców wsi. Cztery razy tyle pracuje w przemyśle.

Małopolska: więcej wsi, mniej rolników

W Małopolsce odsetek ludzi zatrudnionych w rolnictwie maleje najszybciej w Polsce: jeszcze na początku obecnej dekady uprawą i hodowlą parało się tu przeszło 30 proc. mieszkańców wsi (pod koniec XX wieku - połowa), a obecnie już tylko 15 proc. I to mimo tego, że ich ogólna liczba od początku XXI stulecia stale rośnie. W 2000 r. Małopolan zamieszkujących miasta było nieco więcej niż ludzi na wsi. Stan niemal idealnej równowagi nastąpił w roku 2005, ale od tego czasu populacja miejska utrzymuje się na tym samym poziomie - 1,6 mln osób, a wiejska wzrosła z 1,6 mln do prawie 1,8 mln. Wynika to stąd, że podobnie jak w innych regionach, mieszkańcy miast wciąż chętnie wyprowadzają się na przedmieścia, które przeistaczają się w ten sposób w coraz bardziej komfortowe i zamożne sypialnie miast.

Czytaj więcej:

 • Co pokazuje to najświeższe opracowanie Narodowego Banku Polskiego?
 • Czy poziom życia w mieście i na wsi wyrównuje się?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,95 zł tygodniowo.

  już od
  2,95
  /tydzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew R

Kraków wysysa ludność innym miejscowościom (nie tylko wsiom, ale i mniejszym miastom) i przez to jest przeludniony i z dużym dyskomfortem życia. Czas odwrócić tę tendencję i spowodować, by Kraków zaczął się nieco wyludniać a obszar miasta Krakowa też należy zmniejszyć (wschodnie peryferia powinny znaleźć się POZA MIASTEM). Nie tylko ja nie chcę dożyć milionowego Krakowa, ale chciałbym, by gród Kraka nigdy w swojej historii nie stał się milionowym miastem. Lepiej, by Łódź była milionowa, gdyż ma przemysł a Kraków to tylko te przeklęte biurowce, w których - jak wiadomo - nie tylko nie wytwarza się dochodu narodowego, ale go się zjada, więc Kraków to miasto-pasożyt (gdyż nie ma fabryk). Order dla robotnika a pracującemu w biurze minimalna płaca i błotem w twarz. Kraków powinien być miastem półmilionowym.

plus.to.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.