Pomóż swojemu dziecku uwierzyć w Św. Mikołaja

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Katarzyna Paczewska

Pomóż swojemu dziecku uwierzyć w Św. Mikołaja

Katarzyna Paczewska

Nawet największy mały niedowiarek zwątpi, gdy zobaczy wideo od samego Mikołaja, który ma jego zdjęcia i wie o czym marzy. Sposobów jest więcej.

Chyba najbardziej znanym jest wynajęcie Gwiazdora przed lub na święta do domu. Koszt zależy od terminu. Cena za jego wizytę w naszym województwie to 80-250 złotych (w wigilię i Boże Narodzenie jest drożej - kwota może sięgnąć nawet 300 zł).

Czy jednak strój i broda są zawsze idealnie dopracowane? Czy dziecko „uświadamiane” w przedszkolu przez koleżanki i kolegów da się na to nabrać? Gdy boimy się ryzykować, można zamówić telefon od Gwiazdora. Taka usługa kosztuje w jednej z „mikołajowych” toruńskich firm 19 złotych. Telefonuje dziecko do Mikołaja lub odwrotnie. Rozmowa trwa około 5 minut.

Trochę droższym rozwiązaniem jest wideo wiadomość od Gwiazdora. Prawie 29 złotych kosztuje wideo dla jednego dziecka, gdy dla dwójki i większej grupy - 39 zł. Mikołaj pokazuje swój dom, zdradza jak wygląda produkcja i pakowanie prezentów. Już jednak na samym początku wita się z dzieckiem po imieniu, pokazuje jego zdjęcia, najbliższych, a nawet pokoju lub domu. W międzyczasie zdradza jakiś szczegół znany tylko dziecku. Wszystko zależy od tego, jakie informacje podamy podczas zamawiania wideo. Plik jest gotowy po trzech godzinach.

Adres Świętego Mikołaja
Santa Claus Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland lub Santa Claus Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finland
adres mail: [email protected]

Niespodzianką może być też papierowy list z bieguna specjalnie dla pociechy. Tych usług świadczy więcej portali. Jedną z takich stron jest ta Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) - listodmikolaja.fdds.pl. Wybierasz jedną ze świątecznych grafik przygotowanych przez znanych artystów oraz treść listu dostosowany do wieku i liczby adresatów. Dodajesz kilka szczegółów, potrzebnych Mikołajowi, by list był bardziej osobisty. Podajesz adres malucha. Na koniec przekazujesz darowiznę, która pokrywa koszty wysyłki, ale też pomaga dzieciom-ofiarom przemocy i wykorzystywania seksualnego. Listy są wysyłane na Mikołajki i wigilię.

Potrzebujące maluchy, lub rodzice w imieniu dzieci, mogą napisać list na stronie www.listydomikolaja.org. Prośby są następnie publikowane, a ludzie dobrej woli czytają i spełniają marzenia. To dzieło tworzone nieodpłatnie przez wolontariuszy. Umieszczenie tam listu jest bezpłatne.

A co powiesz na to, by odwiedzić Gwiazdora osobiście w jego domu? Do Finlandii mamy daleko, ale w Polsce działa kilka takich miejsc między innymi: Kraina Świętego Mikołaja w Szwajcarii Bałtowskiej (woj. świętokrzyskie), Park Świętego Mikołaja w Zatorze (woj. małopolskie), Domy Św. Mikołaja i Dziada Mroza w Kołacinku (woj. łódzkie). Oferują one wiele atrakcji, jednak płatnych. Koszt wstępu rozpoczyna się od 9 zł od osoby - gdy wchodzisz z grupą, wzrasta do kilkudziesięciu złotych - gdy wykupujesz pakiet atrakcji.

Poświęcając trochę czasu, możemy sami przygotować piękny list i wysłać go do dziecka, przebrać wujka czy dziadka, by to on w święta na chwilę wcielił się w rolę Gwiazdora. Jeśli boimy się ryzykować, poprośmy sąsiadów, by o umówionym czasie zadzwonili do drzwi, po czym się schowali. Ostatecznie, nie jest ważne, co zorganizujemy, poświęćmy jednak czas najbliższym.

Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.