Powiat makowski długo był jednym z trzech na Mazowszu wolnych od koronawirusa. 21.04.2020 to się zmieniło...

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Beata Modzelewska

Powiat makowski długo był jednym z trzech na Mazowszu wolnych od koronawirusa. 21.04.2020 to się zmieniło...

Beata Modzelewska

W ubiegłym tygodniu powiat makowski był jednym z trzech na Mazowszu bez przypadków zakażenia koronawirusem. W piątek 17 kwietnia, według danych makowskiego sanepidu, 118 osób było objętych kwarantanną (znacznie mniej niż jeszcze na początku tygodnia), a 2 nadzorem epidemiologicznym.

Czym żyli mieszkańcy? Przede wszystkim wprowadzonym 16 kwietnia obowiązkiem zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Szyją, rozdają...

Część samorządów rozdawała maseczki mieszkańcom. Tak było choćby w gminach Czerwonka i Krasnosielc (tu gmina kupiła 5 tysięcy maseczek ochronnych, trójwarstwowych z certyfikatem medycznym dla mieszkańców).

Tak było także w Makowie Mazowieckim. Jak podał w czwartek, 16 kwietnia burmistrz Tadeusz Ciak, dzięki wspólnej inicjatywie samorządu makowskiego oraz wolontariuszy około 7000 maseczek trafiło do mieszkańców (w pierwszej kolejności do instytucji dbających o bezpieczeństwo mieszkańców czyli do szpitala, komendy policji i straży, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz innych miejskich instytucji). W tym tygodniu maseczki także będą rozdawane.

Chcielibyśmy wesprzeć osoby najbardziej potrzebujące: starsze, samotne, w trudnej sytuacji materialnej, które jeszcze nie posiadają maseczek ochronnych. Jeśli ktoś z różnych powodów nie może sam zaopatrzyć się w maseczkę, to będzie mógł ją otrzymać w urzędzie

- poinformował na FB burmistrz.

Kolejna partia maseczek przekazana została również do Klubu Seniora, z przeznaczeniem dla osób powyżej 70. roku życia. Osoby starsze zainteresowane otrzymaniem maseczek proszone są o kontakt z pracownikiem Klubu Seniora pod nr telefonu 606 316 179.

Część mieszkańców Makowa Maz. zajmowała się w ub. tygodniu szyciem maseczek. Choćby pracownicy szkół podstawowych nr 1 i 2.

Pomoc dla szpitala

Wciąż płynie też - z różnych źródeł - pomoc dla makowskiego szpitala.

Jak poinformował na FB starosta Zbigniew Deptuła: Uruchomiłem środki zarządzania kryzysowego na zakup maseczek, termometrów, rękawiczek, fartuchów, kombinezonów, przyłbic dla makowskiego szpitala za kwotę około 25 000,00 złotych. Część tych artykułów została już dostarczona do szpitala, pozostała część natomiast jest już zamówiona i w najbliższym czasie trafi do placówki. Radni powiatowi z Polskiego Stronnictwa Ludowego - 7 osób i 3 osoby z Ziemi Makowskiej - Porozumienie przekazali diety na konto: „POMÓŻ SZPITALOWI W MAKOWIE MAZ. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY” w kwocie 12 700,00 zł. Wraz z zarządem zdecydowałem o zakupie karetki pogotowia w trybie natychmiastowym, która trafiła do szpitala już przed świętami wielkanocnymi (o tym pisaliśmy w poprzednim numerze TO - red.). Makowski szpital na prośbę dyrektora Jerzego Wielgolewskiego otrzymał również dodatkowe środki medyczne z Agencji Rezerw Materiałowych.

Kasa na laptopy

Gminy informowały także o pozyskaniu pieniędzy na zakup laptopów w konkursie grantowym „Zdalna Szkoła”.

Np. do gminy Krasnosielc (a precyzyjniej - do gminnych szkół) trafi prawie 60 tys. zł.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.