Milena Jaroszewska

Powiat ostrowski. Druga fala pandemii jest bardzo groźna. Zachowujmy rozwagę, respektujmy obostrzenia

Powiat ostrowski. Druga fala pandemii jest bardzo groźna. Zachowujmy rozwagę, respektujmy obostrzenia Fot. Polska Press
Milena Jaroszewska

Sytuacja zrobiła się naprawdę trudna - lawinowo rośnie liczba zakażonych, służba zdrowia na ostatnich nogach, a może być jeszcze gorzej. Są nowe obostrzenia i kolejne apele o odpowiedzialne zachowanie w obliczu pandemii.

W piątek 6 listopada, sanepid potwierdził 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie ostrowskim. W czwartek były 53 nowe przypadki, w środę - 26, we wtorek - 39, w poniedziałek - 10.

Przez tydzień - od piątku 30 października do piątku 6 listopada - liczba zakażonych w powiecie wzrosła z 488 do 749. Przełom października i listopada to także kolejne zgony (4 pomiędzy 30 października a 6 listopada), jak określa to komunikat sanepidu, „w związku z Covid-19”.

Coraz większa liczba zachorowań to także wzrost liczby osób pozostających w kwarantannie. Na koniec ubiegłego tygodnia takich osób w powiecie ostrowskim było 118 (i 30 w izolacji domowej).

Sporo osób wyzdrowiało - 194 pomiędzy 30 października a 6 listopada.

Ostrowski szpital z oddziałem dla chorych na COVID-19?

- Nie, nie ma takiego oddziału. Mamy wydzielone miejsce, w którym przebywają i są leczeni pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Jeśli wynik badania to potwierdzi, staramy się przenieść pacjenta do szpitala II stopnia zabezpieczenia szpitalnego (są to przede wszystkim szpitale wojewódzkie, które leczą pacjentów z COVID-19 w oddziałach zakaźnych/ obserwacyjno-zakaźnych - przyp .red.). Nasza placówka jest szpitalem I stopnia i nie mamy oddziału dla chorych na COVID-19. Ale do momentu przekazania pacjenta do odpowiedniego szpitala, przebywa on u nas - tłumaczy dyrektor Artur Wnuk.

To ciężki czas dla służby zdrowia w całym kraju, również dla ostrowskiego szpitala. Koronawirus nie omija pracowników medycznych, oni także chorują i są kierowani na kwarantannę. Mimo to, jak informuje dyrektor, szpital stara się udzielać świadczeń na bieżąco.

- Sytuacja w szpitalu, w całym naszym powiecie jest pochodną sytuacji epidemiologicznej, która jest w kraju. W naszym przypadku wszystkie oddziały funkcjonują - żaden nie został zamknięty. Jest to zasługa przede wszystkim personelu, który jest bardzo mocno zaangażowany. Pracownicy biorą drugie dyżury, zastępują kolegów i koleżanki, którzy są chorzy lub na kwarantannie, żebyśmy mogli świadczyć usługi - mówi Artur Wnuk.

Dyrektor ostrowskiego szpitala tłumaczy, że w przypadku zaplanowanych operacji i zabiegów, zdarza się, że są one przesuwane o kilka dni. Wszystko zależy od tego czy jest lekarz, czy nie został objęty kwarantanną. Ale mimo tych przesunięć wszystkie świadczenia są udzielane.

- To dla nas trudna sytuacja, jesteśmy przemęczeni, ale staramy się udzielać świadczeń na bieżąco - mówi.

Nasze firmy w walce z Covid-19

Zurad z Ostrowi Mazowieckiej wziął udział w budowie tymczasowego szpitala na PGE Narodowym w Warszawie

Zakład, znany głównie z produkcji fotoradarów, należy do spółek zależnych Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak podaje PGZ, Zurad wyprodukował dla szpitala na Narodowym elementy konstrukcyjne, które umożliwiają podłączenie odbiorów elektrycznych oraz instalacji gazów medycznych.

To nie wszystko. Zurad wygrał też pierwszy w Polsce kompleksowy przetarg na utworzenie obszaru obserwacyjno-izolacyjnego, systemu segregacji medycznej (triażu) i bezpiecznego transportu pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS CoV-2.

System ten składa się z 6 kontenerów, które trafią do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Nowe obostrzenia

Przypomnijmy, że od 7 (i 9) listopada obowiązują nowe obostrzenia. Obejmują zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, z wyjątkiem sklepów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, toaletowymi, środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usług. W sklepach o powierzchni do 100 mkw. może przebywać jednak osoba na każde 10 mkw. W sklepach powyżej 100 mkw. to jednak osoba na 15 mkw. (obostrzenie wprowadzone do 29 listopada).

Nauka zdalna do 29 listopada została wprowadozna także dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Zamknięte zostały ponadto placówki kultury, między innymi teatry, kina, muzea, a także biblioteki. Obostrzenie także obowiązuje do 29 listopada.

Hotele pozostają otwarte jedynie dla gości, którzy podróżują w sprawach biznesowych. Otwarte pozostają kościoły, jednak z nowym limitem - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Jak widać, niewiele pozostało już branż, które nie zostały zamknięte w związku z pandemią COVID-19. To między innymi zakłady fryzjerskie, kosmetyczne czy tatuażu.

Dodać trzeba, że poza nowymi rygorami, wciąż obowiązują te, które zostały ustanowione wcześniej. To np. zamknięcie lokali gastronomicznych i możliwość sprzedaż wyłącznie na wynos, zakaz organizacji spotkań oraz imprez, wyłączenie z użytku siłowni, basenów czy klubów fitness.

Czy jeżeli liczba zakażeń nie zacznie spadać w najbliższych dniach, zamrożone zostaną gospodarka i życie społeczne w Polsce? Czy zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna? To, według Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, oznacza izolację, zamknięcie i poważne ograniczenia działalności gospodarczej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że listopad będzie „jednym z najtrudniejszych momentów w czasie pandemii”.

- Pandemia nasila się i nasza odpowiedź musi być zdecydowana - mówił w ub. tygodniu szef rządu.

Milena Jaroszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.