Poznań: Pokłócili się o groby Powstańców Wielkopolskich

Czytaj dalej
Fot. Instytut Poznański
Błażej Dąbkowski

Poznań: Pokłócili się o groby Powstańców Wielkopolskich

Błażej Dąbkowski

Politycy Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości pokłócili się o renowację kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Nawiązałem kontakt z Sekretarzem Miasta Warszawy, któremu podlegają cmentarze komunalne w zakresie współpracy przy renowacji kwatery Powstańców Wielkopolskich na warszawskich Powązkach. Chcemy - jako oba Miasta - zrobić to wspólnie

- poinformował w piątek na swoim koncie na Facebooku wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. - "W takich sprawach trzeba działać profesjonalnie a nie deklarować czegoś bez uzgodnień z drugą stroną (a niedawno pojawiły się takie inicjatywy, mające znamiona bardziej politycznych niż porządnie przygotowywanych" - dodał.

M. Wiśniewski odniósł się w ten sposób do projektu uchwały przygotowanej przez klub radnych PiS, który zakłada przekazanie stołecznemu magistratowi 50 tys. zł na wsparcie w tym roku renowacji kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Czytaj więcej: Festival of Lights w Poznaniu. Niezwykły pokaz w hołdzie powstańcom wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Okazuje się jednak, że prace renowacyjne mają ruszyć... w najbliższych tygodniach. Wszystko za sprawą inicjatywy podjętej pół roku temu przez grupę poznaniaków mieszkających w Warszawie, a następnie wspartych przez Fundację Instytut Poznański i Stowarzyszenie Projekt Poznań. Jak się okazuje, organizacje już zebrały na ten cel środki m.in. poprzez zbiórkę w internecie.

- Jeśli prezydent Wiśniewski uważa, że to działania polityczne i realizowane bez przygotowania, to jak można nazwać fakt, że zawarliśmy porozumienie z miastem Warszawa w sprawie renowacji mogił?

- pyta Jan Zujewicz, prezes Instytutu Poznańskiego.

Zwraca też uwagę, że inicjatywę wsparły także inne organizacje pozarządowe, takie jak Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania, czy Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, a nawet jednostka miejska - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Radni Koalicji Obywatelskiej zwracają jednak uwagę na fakt, że choć cel projektu uchwały PiS jest podobny do inicjatywy społecznej, to nikt wcześniej nie informował o podjętych działaniach na rzecz renowacji kwatery.

Dodatkowo radni PiS najpierw zgłosili projekt, a w czwartek podczas posiedzenia komisji kultury próbowali się z niego wycofać.

- Właśnie dlatego działania podjął Mariusz Wiśniewski - mówi Marek Sternalski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - To na pewno szczytna inicjatywa i szkoda tu tracić czas na przepychanki. Bez dwóch zdań będzie miała nasze poparcie. W całej dyskusji i przy zgłaszaniu projektu przez radnych PiS zabrakło jednak odpowiedniego przepływu informacji. Działania wiceprezydenta były konieczne, bo przekazanie środków Warszawie musi mieć odpowiednie ramy prawno-organizacyjne - dodaje M. Sternalski.

Pomysłodawca uchwały radny PiS Krzysztof Rosenkiewicz nie ukrywa, że do tej inicjatywy przyczyniła się decyzja o przekazaniu 100 tys. zł na Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

- Ale głównym zamysłem jest nadawanie rozgłosu naszemu powstaniu

- podkreśla radny.

Zaznacza też, że w uzasadnieniu do projektu uchwały wyraźnie napisał, że jest to wsparcie działań oddolnych.

- Zaoferowałem współpracę przy dokonywaniu uzgodnień z Warszawą, niestety strona rządząca postanowiła podjąć temat trochę na własne konto - mówi.

Politycy Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości pokłócili się o renowację kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym

Komentarz Bogny Kisiel

Burza, jaka się rozpętała wokół wsparcia renowacji kwater powstańców wielkopolskich na warszawskich Powązkach sprowadza się do kłótni o to, kto sobie przypisze zasługi.

Jana Zujewicza rozgrzeszam, bo intencje ma szczere, wiele zrobił dla sprawy i niezbyt orientuje się w poznańskiej wojence. Radny Rosenkiewicz z PiS, który wystąpił z propozycją wsparcia powstańczych kwater, może być pewny, że nikt nie przywłaszczy sobie jego inicjatywy. Choć wydaje się, że tego właśnie najbardziej się obawia. I zastanawia się, czy działania podjęte przez prezydenta Wiśniewskiego nie są powodowane względami politycznymi.

Radny PiS wystąpił ze swoją inicjatywą w odpowiedzi na przekazanie przez Poznań pieniędzy dla ECS w Gdańsku. Kierował się pamięcią o powstańcach, czy też polityką?

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.