Śpiewacy z Czarni śpiewają z Kapelą ze Wsi Warszawa

Czytaj dalej
Kazimierz Żyra

Śpiewacy z Czarni śpiewają z Kapelą ze Wsi Warszawa

Kazimierz Żyra

Muzycy kapeli planują wydanie kolejnej płyty ze śpiewakami ludowymi z różnych regionów Polski. W tej grupie będą także artyści z gminy Czarnia. Konkretnie: grupa śpiewacza mężczyzn z Czarni, która stanowi również trzon Kapeli Brata Zenona.

Płyta Kapeli ze Wsi Warszawa z akcentem kurpiowskim

Kapela ze Wsi Warszawa to znany polski zespół folkowy. Grupa istnieje od 1998 r. Przez kilkanaście lat swojej działalności zdobywała nagrody na prestiżowych polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych. Zespół otrzymał także kilka statuetek Fryderyków. W swoim dorobku ma siedem płyt długogrających. Niebawem powstanie następna. Muzycy tej kapeli planują wydanie kolejnej płyty ze śpiewakami ludowymi z różnych regionów Polski. W tej grupie będą także artyści z terenu gminy Czarnia, a konkretnie grupa śpiewacza mężczyzn z Czarni, która stanowi również trzon Kapeli Brata Zenona.

- Niedawno odebrałem telefon z Mazowieckiego Instytutu Kultury. Podczas rozmowy otrzymaliśmy, jako grupa śpiewacza, propozycję udziału w projekcie muzycznym realizowanym przez Kapelę ze Wsi Warszawa. Zgodziliśmy się bez wahania. Dla nas wspólne nagrywanie płyty z legendarną i uznaną w świecie grupą folkową to prawdziwa nobilitacja - mówi Witold Kuczyński.

W niedzielę, 28 maja, do Czarni przyjechali muzycy z KzWW. Spotkanie miało charakter roboczy.

- Grupa miejscowych artystów zaśpiewała ponad 70 pieśni z regionu kurpiowskiego i dokonaliśmy nagrań roboczych. Goście z Warszawy wybiorą z nagranego materiału utwory, które znajdą się na płycie - opowiada Witold Kuczyński. - Pieśni zostaną zaaranżowane na sposób współczesny, w oryginalnym i niepowtarzalnym stylu warszawskiej kapeli z towarzyszeniem tradycyjnych ludowych instrumentów.

Warszawiacy zachwyceni

Zaśpiewają wokaliści KzWW wraz z czarnieńskimi artystami ludowymi.

- Nie wiemy, ile utworów z naszego regionu trafi na płytę, ani też które to będą pieśni. Pewne jest tylko to, że w lipcu w warszawskim studiu rozpocznie się realizacja nagrań. Muzycy z warszawskiej kapeli byli zachwyceni różnorodnością, stylem i poziomem wykonawstwa naszych artystów. Pod koniec września w stolicy zaplanowany jest wielki koncert promujący kurpiowską kulturę ludową i nową płytę KzWW. Mam nadzieję, że wystąpi na nim liczna grupa naszych śpiewaków - twierdzi kierownik „Carniaków”.

Gospodarze koncertu poprosili również naszych artystów ludowych o zaśpiewanie na tym koncercie kilku utworów in crudo, czyli w stanie surowym bez instrumentarium, tak aby pokazać urok i niepowtarzalność kurpiowskich pieśni warszawskiej publiczności w najlepszym wydaniu.

Kazimierz Żyra

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.