Sprawdź, czy możesz wyjechać do sanatorium z ZUS [dyżur z ekspertem]

Czytaj dalej
Fot. Dawid Łukasik
Małgorzata Wąsacz

Sprawdź, czy możesz wyjechać do sanatorium z ZUS [dyżur z ekspertem]

Małgorzata Wąsacz

Jakie trzeba spełnić warunki, by skorzystać z uzdrowiska ZUS? Jak długo się czeka na wyjazd? Kto daje skierowanie? Te pytania padały najczęściej podczas dyżuru redakcyjnego.Odpowiadała na nie Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

1. Jestem po ciężkiej operacji płuca. Chciałabym skorzystać ze skierowania do sanatorium z ZUS. To nie pierwszy mój rak, ale moja pierwsza prośba. Kto może mi pomóc w przydzieleniu takiego skierowania? Dodam, że jestem na emeryturze, nie pracuję.
Niestety, nie może pani starać się o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej skierowany jest do osób:- ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy,- uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,- pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy rokujących jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Może pani starać się tylko o rehabilitację z Narodowym Funduszem Zdrowia.

2. Jak długo trzeba czekać na sanatorium z ZUS?
Czas oczekiwania na rehabilitację wynosi około 8 tygodni. Może się wydłużyć w zależności od tego na jakie schorzenie osoba jest kierowana.

Gdzie należy złożyć wniosek o rehabilitację leczniczą z ZUS? Czy każdy lekarz może wystawić wniosek o sanatorium z ZUS? Czy ZUS  finansuje wszystkie koszty związane z wyjazdem do sanatorium? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wyjazdu do sanatoriumz ZUS znajdują się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,95 zł tygodniowo.

Małgorzata Wąsacz

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.to.com.pl

cena obniżona -50%

Czytaj gazetę onlinę przez 30 dni w obniżonej cenie

4,45 8,95

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.