Stary Lubotyń. Pogrzeb żołnierza niezłomnego, Stanisława Gutowskiego ps. "Sokół". Zdjęcia, 20.05.2022

Czytaj dalej
Fot. M. Jaroszewska
Milena Jaroszewska

Stary Lubotyń. Pogrzeb żołnierza niezłomnego, Stanisława Gutowskiego ps. "Sokół". Zdjęcia, 20.05.2022

Milena Jaroszewska

W piątek 20 maja w Starym Lubotyniu odbył się pogrzeb śp. Stanisława Gutowskiego ps. "Sokół", żołnierza niezłomnego z Gumowa, który zmarł w 1948 roku.

Stanisław Antoni Gutowski ps. „Sokół” urodził się 1 kwietnia 1914 r. w Gumowie w gm. Stary Lubotyń. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej w okresie okupacji niemieckiej był członkiem Narodowych Sił Zbrojnych w strukturach powiatu Łomża, gdzie zajmował się min. kolportażem prasy podziemnej. Od 1945 r. żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na terenie Komendy Powiatu Łomża. Jesienią 1945 został dowódcą drużyny w oddziale Pogotowia Akcji Specjalnej dowodzonym przez por. Henryka Jastrzębskiego ps. „Zbych”.

Od wiosny 1947 r. walczył w szeregach I Brygady Podlaskiej NZW por. Tadeusza Narkiewicza ps. „Ciemny”, a po jego śmierci samodzielnie dowodził patrolem PAS. W maju 1948 r. został ciężko ranny w potyczce z UB. Żołnierze z patrolu ukryli go w gospodarstwie członka siatki terenowej w Jarmutach. Tam zmarł po kilku dniach. Ciało Stanisława Gutowskiego zostało przewiezione do rodzinnego Gumowa, a jego siostra Franciszka nocą przewiozła je na cmentarz parafialny w Starym Lubotyniu i pochowała w nieoznaczonej mogile.

Szczątki Stanisława Antoniego Gutowskiego pseudonim „Sokół” zostały zidentyfikowane wraz ze szczątkami innych 25 ofiar reżimów totalitarnych przez zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w ramach prowadzonych prac poszukiwawczych. Szczątki ekshumowano na cmentarzu w Starym Lubotyniu w 2020 r. 12 sierpnia 2021 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar.

20 maja szczątki ponownie spoczęły na cmentarzu parafialnym w Starym Lubotyniu.

W uroczystościach uczestniczyło bardzo wielu gości – przede wszystkim rodzina zmarłego, ale także przedstawicieli wojska, historycy i samorządowcy oraz liczne grono młodzieży. Był również kolega Stanisława Gutowskiego – mający już 99 lat pułkownik Antoni Zienkiewicz, świadek wydarzeń tamtych lat. Pułkownik w kilku słowach opowiedział o Stanisławie Gutowskim i otym, jakim był człowiekiem.

Śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni tobie

– pożegnał „Sokoła” pułkownik.

Rodzina Stanisława Gutowskiego podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia ich krewnego w tak uroczysty sposób.

Na uroczysty pochówek zaprosił dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddziału w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela oraz wójt gminy Stary Lubotyń Ireneusz Gumkowski.

[polecane]23021117,23034455,23031329,23030827,23030267,23025295;1;[/polecane]

Milena Jaroszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.