Beata Modzelewska

Uczniowie z Ostrołęki budowali mosty między pokoleniami

Uczniowie z Ostrołęki budowali mosty między pokoleniami Fot. Beata Modzelewska
Beata Modzelewska

Ten projekt realizowany był w latach 2018-2021 z udziałem grup (młodzieży i seniorów) z pięciu krajów: Bułgarii, Turcji, Portugalii, Cypru i Polski. W środę 22 września projekt „Zbudujmy most między pokoleniami”, realizowany przez III LO w Ostrołęce, został uroczyście podsumowany.

W ramach projektu były spotkania (i okolicznościowe, i warsztaty, i pikniki) młodych z seniorami z Dziennego Domu Senior+ w Ostrołęce, wyjazdy zagraniczne i wiele innych aktywności. W grudniu 2018 roku ostrołęczanie gościli przedstawicieli partnerskich szkół. W 2019 r. pojechali na Cypr, do Portugali i do Bułgarii. W 2021 roku byli w Turcji.

- Ten projekt był niezwykłą przygodą dla wielu ludzi, zarówno bardzo młodych, jak i seniorów. Zakładał bowiem budowanie relacji z seniorami oraz zacieśnianie więzi pomiędzy starszym a młodszym pokoleniem - mówiła Dominika Kozłowska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego współprowadząca spotkanie, które odbyło się w hotelu Korona.

Czy da się zbudować most między pokoleniami?

- To niezwykle szlachetna idea, która nie tylko łączy, ale przede wszystkim uzmysławia nierozerwalną więź, o której, w dobie materialnego globalizmu, rozwiniętej technologii, galopującej cywilizacji, wielu z nas, niestety, zapomina - dodawała również licealistka, Alicja Zembrzucka.

- Każdy z nas, zaczynając pracę w projekcie zadawał sobie pytanie: Czy da się nawiązać porozumienie, zbudować most pomiędzy pokoleniami? Bo przecież każde pokolenie jest inne. Najważniejszą, moim zdaniem, sprawą jest poznać się wzajemnie i nauczyć się ze sobą rozmawiać. A wtedy, jestem przekonany, że każdy dojdzie do wniosku, że mamy ze sobą wiele wspólnego. Uważam, że nasze spotkania międzypokoleniowe i międzykulturowe pozwoliły zbudować most porozumienia, dzięki któremu wiele się o sobie dowiedzieliśmy i wiele się o sobie nauczyliśmy. Chciałbym, aby ten most służył nam wiecznie - mówił Robert Tyszka, dyrektor III LO.

- Myślę, że udział seniorów był bardzo ważny. Dziękuję za możliwość udziału seniorów w projekcie, bo sprzyja to bardzo solidarności międzypokoleniowej - powiedziała Katarzyna Tańska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.

- Czujemy się zaszczyceni waszym zaproszeniem. Cieszymy się, że nas nie opuszczacie, że szanujecie nasze poglądy. Jesteście nam potrzebni. Serdecznie dziękujemy za ten most, który wspólnie zbudowaliśmy - powiedziała seniorka Janina Janicka.

Projekt podsumowała koordynatorka Halina Bartłoszewska - nauczycielka języka angielskiego w III LO.

- Ten projekt zrodził się z pragnienia stworzenia projektu społecznego, z bycia z drugim człowiekiem. Zadedykowałam go swoim rodzicom, którzy odeszli, więc nie było możliwości, żebym mogła tak się nimi zaopiekować, jak nasza młodzież naszymi seniorami. Ten projekt nigdy by nie powstał, gdyby nie grupa fantastycznych osób: Dorota Śledzińska, Małgorzata Alomar, Renata Dzierzgowska, Marta Sięda (nauczycielki III LO - przyp. red.). Pewnego dnia spotkałyśmy się i napisałyśmy ten projekt. Przyświecał mu jeden cel: zbudowanie mostu, zbudowanie porozumienia pomiędzy pokoleniem starszym a młodszym.

Jesteśmy dumne, że ten projekt powstał. Takie piękne mosty powstały zresztą w każdym z partnerskich krajów. Atmosfera w tym projekcie była bardzo rodzinna. Chcemy ten projekt kontynuować

- podkreśliła. - Z całego serca dziękuję wszystkim za współpracę.

Najważniejsze słowo: dziękuję

- Ten projekt był dla nas wielką przygodą. Mogliśmy poznać niesamowite osoby, nawiązać relacje. Projekt rozbudził w nas chęć poznawania świata. To było naprawdę niesamowite doświadczenie. Zaszczytem jest też dla nas to, że mogliśmy poznać was, wspaniali seniorzy. Nauczyliśmy się od was bardzo dużo. Wszczepiliście w nas empatię, zrozumienie. Bardzo dziękujemy także naszym nauczycielom - powiedziała licealistka Adrianna Dębek.

- Projekt bardzo dużo wniósł do naszego życia - to opinia jej szkolnego kolegi Jakuba Gąski. - To, co przeżyliśmy dzięki temu projektowi trudno jest opisać słowami, więc jedyne, co mogę powiedzieć to dziękuję.

Po tych słowach młodzież wręczyła róże nauczycielkom zaangażowanym w realizację projektu.

A jak to wyglądało z perspektywy nauczyciela? O tym mówiły Marta Sięda i Renata Dzierzgowska.

- Miałyśmy opowiedzieć o blaskach i cieniach projektu. Nie jest to proste zadanie z kilku powodów. Po pierwsze, blasków było tak dużo , że opowieść o nich trwałaby do późnej nocy. Po drugie, ich selekcja byłaby iście syzyfową pracą. Cienie oczywiście były, ale zdecydowanie wolimy nie wspominać o lockdownie, obostrzeniach covidowych, zamknięciu granic, a przede wszystkim o niepokoju, jaki temu towarzyszył. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają wyłącznie wspaniałe chwile, cudownych ludzi, którzy stali się częścią magicznych wspomnień.

Warto podkreślić, że podczas wymian międzynarodowych nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, Ostrołękę, Polskę.

Panie podziękowały wszystkim nauczycielom zaangażowanym w projekt, a w sposób szczególny koordynatorce - Halinie Bartłoszewskiej.

Będą kolejne projekty

Małgorzata Alomar opowiedziała o projektach, które będą w szkole realizowane w kolejnych dwóch latach.

- Jesteśmy partnerami w dwóch projektach. Pierwszy to „Uczenie się i nauczanie z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych”. Tu partnerami są: Turcja, Belgia, Francja, Hiszpania i Polska. Drugi projekt to „Studia i praca w Europie”.

Uważamy, że to bardzo ciekawy temat dla naszej młodzieży, ale i dla nas, jako nauczycieli. Krajami uczestniczącymi w tym projekcie są: Turcja, Włochy, Rumunia, Portugalia i Polska. I już zaczynamy działania, planujemy na jesień wyjazd do Portugalii.

Na zakończenie spotkania koordynator projektu i dyrektor III LO rozdali uczestnikom certyfikaty, dyplomy, podziękowania.

- To uroczystość, która kończy projekt, ale mam nadzieję, że nasze przyjaźnie, sympatie będą nadal trwały i będziemy się spotykali od czasu do czasu, by porozmawiać, powspominać - podsumował dyrektor III LO.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.