Renata Jasińska

Wędliny z Karniewa docenione przez marszałka Mazowsza

Wędliny z Karniewa docenione przez marszałka Mazowsza
Renata Jasińska

Adam Węgłowski - producent wędlin i właściciel firmy Wyrób Wędlin Tradycyjnych z Karniewa został tegorocznym laureatem Lauru Marszałka Województwa Mazowieckiego. Tytuł otrzymał za jeden ze swoich sztandarowych wyrobów jakim jest kiełbasa krucha.

Tym samym jego wyrób znalazł się wśród 15 innych zwycięskich produktów pochodzących z Mazowsza, jak choćby pączki BIO, faszerowany szczupak znad Plewki, chrzan na occie jabłkowym czy syrop z pigwowca. Do dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu zgłoszono blisko 150 produktów.

W tym roku wytwórcy znów byli podzieleni na dwie kategorie: producentów indywidualnych i firmy. W każdej z nich wybierano produkty z podziałem na grupy: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody i napoje.

Produkt pana Adama został nagrodzony w kategorii producentów rynkowych.

Adam Węgłowski wyrobem wędlin zajmuje się już od 20 lat. Swoją zawodową ścieżkę związaną z masarstwem zaczął już w szkole zawodowej o takim profilu, choć jak sam przyznaje wyrobem wędlin interesował się już dużo wcześniej.

- Profil szkoły wybrałem właśnie dlatego, że mnie to interesowało. Mój wuj, dokładnie stryjeczny brat dziadka, zajmował się wyrobem wędlin i ja już jako małe dziecko lubiłem przyglądać się jego pracy - mówi nam pan Adam.

- W szkole przedmioty zawodowe szły mi bardzo dobrze. Miałem praktyki, a po skończeniu szkoły rozpocząłem pracę w zakładzie mięsnym. Potem postanowiłem rozpocząć własną działalność - dodaje.

Firmę prowadzi od sześciu lat. Przez pierwsze dwa lata nasz rozmówca prowadził działalność jednoosobową.

- Zajmowałem się wszystkim od produkcji po sprzedaż - wspomina. Teraz zatrudnia trzech pracowników. Jego firma, choć niewielka (uznana za tzw. MOL czyli sprzedaż marginalną, lokalną i ograniczoną - red.) doskonale znalazła na rynku swoje miejsce. Wyroby pana Adama znajdziemy w Karniewie, Makowie Mazowieckim, Ciechanowie, Przasnyszu, a i dalej. To oczywiście za sprawą jakości wyrobów, docenianej przez klientów, a dziś także nagradzanej w wielu konkursach.

W ubiegłym roku pierwsze miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” zdobyła jego kaszanka gryczana, w tym roku wyróżnienie w konkursie otrzymała szynka wędzona. Kaszanka z kolei otrzymała nominację do tytułu „Perła 2017”.

- To jest przede wszystkim moja pasja. Mam swoje receptury oparte na naturalnych składnikach, a sekret sukcesu tkwi w smaku, w dobrym wyczuciu przypraw, bez niego w tej dziedzinie nie miałbym szans - stwierdza.

Jak co roku gala wręczenia Lauru Marszałka Województwa Mazowieckiego przyciągnęła miłośników dobrego smaku i zdrowej żywności.

- Bardzo się cieszę, że współcześni producenci sięgają do tradycyjnych przepisów i inspirują się regionalną kuchnią. Do tego dużą wagę przywiązują do jakości składników, które często pochodzą z ich gospodarstw, ogrodów czy sadów. Dzięki konkursom takim, jak Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, regionalni wytwórcy mogą zaprezentować swoje produkty szerszemu gronu, a konsumenci dowiedzieć się, gdzie kupić tradycyjną żywność. Warto nagradzać i promować produkty smaczne i zdrowe - podkreśliła wicemarszałek Mazowsza Janina Orzełowska.

Zwycięzcy otrzymali grawerton oraz nagrody rzeczowe m.in. sokowirówkę, robota kuchennego, ekspres do kawy, odkurzacz czy komplet garnków. Dla pana Adama od nagród ważniejsza jest jednak sama wygrana.

- To przede wszystkim jest bardzo miłe, kiedy ktoś zauważy i doceni twoją pracę. Taka nagroda na pewno motywuje do działania, ale też jest pewnym znakiem, który potencjalnych konsumentów zapewni o wysokiej jakości wyrobu - mówi.

Renata Jasińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.