500 plus z zagranicy idzie w ręce wojewody. Będzie szybciej?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

500 plus z zagranicy idzie w ręce wojewody. Będzie szybciej?

Jolanta Zielazna

Od stycznia sprawy świadczeń rodzinnych objęte koordynacją unijną załatwiał będzie wojewoda. Dział zmieni adres, ale pozostanie w Toruniu.

Trwa przekazywanie spraw dotyczących świadczeń rodzinnych, m.in. 500 plus, z urzędu marszałkowskiego do wojewody. Od 2018 roku to jemu będą podlegały.

Podwójnie nie można

Mowa o świadczeniach rodzinnych objętych koordynacją unijną. Czyli tych, gdy jedno lub oboje rodzice pracują za granicą, w krajach należących do Unii Europejskiej, a złożyli w Polsce wniosek o świadczenia rodzinne, w tym także 500 zł na dziecko.

Dotychczas takimi rodzinami zajmował się podległy marszałkowi województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Od 1 stycznia 2018 r. sprawami zajmować się będą urzędnicy wojewody. Ministerstwo rodziny chce mieć nad tym kontrolę. Po drugie - uważa też, że załatwiać będzie sprawy szybciej.

Wszyscy pracownicy samorządowi od 1 stycznia staną się urzędnikami podległymi wojewodzie. Dział zajmujący się sprawą koordynacji świadczeń rodzinnych znajdował się będzie w delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu przy ul. Moniuszki 15-21. Bez zmian mają pozostać dotychczasowe numery telefonów.

Więcej o tym, co dla osób otrzymujących 500 plus i inne świadczenia rodzinne przeczytasz w pełnej wersji artykułu.

Zapraszamy!

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.