Sławomir Bromboszcz

Chrzanów. Ludzie chcą uratować dąb. Dendrolog uważa, że zabiegi tu nie pomogą. Pozostaje wycinka

Stefan Gawroński (po prawej) zapewnia, że dąb jest chory i żadne zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie mu pomóc Fot. Sławomir Bromboszcz Stefan Gawroński (po prawej) zapewnia, że dąb jest chory i żadne zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie mu pomóc
Sławomir Bromboszcz

Gorąca dyskusja towarzyszyła wczoraj wizji lokalnej przy przeznaczonym do wycinki dębie na ul. Zielonej w Chrzanowie. Spotkali się tam urzędnicy, dendrolog, współwłaściciele działki, na której rośnie drzewo, oraz mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na usunięcie historycznego dębu.

Dąb rosnący przy dworcu autobusowym został zasadzony przed II wojną światową przy stojącym tu wówczas domu rodzinnym Mikołaja Bytomskiego, byłego burmistrza Chrzanowa. Podobnie jak 188 innych drzew w mieście ma trafić pod topór. Wniosek o wycinkę złożyła gmina, a zatwierdziło go starostwo. Pomimo wyłonienia firmy, która ma go usunąć, drzewo na razie pozostanie na swoim miejscu.

Okazało się, że dąb rosnący na gminnej działce zahacza o teren prywatny i do jego wycięcia potrzebna jest również zgoda właścicieli. Ci takowej nie wyrażają, przynajmniej na razie.

- To piękne drzewo, jedyne na tym zalanym betonem placu. Ludzie chronią się pod nim przed deszczem i słońcem - mówi Jolanta Cieplik, właścicielka działki.

Czytaj więcej:

 • Co o drzewie mówi Tomasz Dzierwa, inspektor wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Chrzanowie?
 • "Dąb zasługuje, aby dać mu szansę, poddać zabiegom pielęgnacyjnym i ocalić"
 • Będzie kolejne badanie?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bromboszcz

Dziennikarz Gazety Krakowskiej oraz portalu gazetakrakowska.pl. Redaktor Dziennika Polskiego, tygodnika "Małopolska zachodnia" oraz serwisu chrzanow.naszemiasto.pl. Pasjonat ekonomii, literatury oraz muzyki. Propagator turystyki rowerowej oraz pieszej. Z wykształcenia ekonomista.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.