Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Małgorzata Oberlan

Czym zatrzymać Ukraińców? Zmienić przepisy, kusić osiedleniem

Czym zatrzymać Ukraińców?  Zmienić przepisy, kusić osiedleniem Fot. 123rf
Małgorzata Oberlan

- Propozycja Niemiec to nie tylko większe zarobki, ale i stabilność zatrudnienia. Mam nadzieję, że rząd się obudzi i zmieni przepisy na przyjaźniejsze - mówi Ryszard Radomski, szef związku zawodowego pracowników Ukrainy.

Czy Polska już w przyszłym roku stanie się tylko krajem tranzytowym dla Ukraińców? Możliwe. W styczniu 2020 roku Niemcy otworzą rynek dla pracowników ze Wschodu, choć nie dla wszystkich (o tym dalej). Tymczasem w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku czy Grudziądzu nie brakuje zakładów, których kadra w większości składa się z ukraińskich pracowników.

- Powinniśmy do tego czasu zrobić wszystko, co możliwe, by zapewnić Ukraińcom stabilniejsze warunki pracy w Polsce: zmieniać przepisy, ułatwiać załatwianie urzędowych formalności itd. - uważa Ryszard Radomski, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce, który powstał w 2018 r. pod egidą NSZZ „Solidarność” regionu gdańskiego.

Bo nosił torbę za elektrykiem

O tym, że Ukraińcy się zrzeszają, wie niewielu Polaków. Ba, wiedzy o związku adresowanego do nich samych nie ma też większość Ukraińców. W Trójmieście dowiadują się o nim pocztą pantoflową, gdy komuś związek pomoże.

- Tylko w gdańskiej stoczni pracuje około dwóch tysięcy Ukraińców. Gdy zdarza się wypadek przy pracy, ktoś tego pracownika ze Wschodu musi reprezentować. Wtedy związek się przydaje - mówi Radomski.

Oczywiście, działalność organizacji ma, po pierwsze, służyć codziennym, mniej drastycznym problemom. Ryszard Radomski większość swojego życia zawodowego spędził na Wschodzie. Najpierw w 1977 roku wyjechał do Rygi (wtedy w ZSRR) na studia z zakresu mechaniki pokładowej samolotów cywilnych. Potem podejmował się różnych prac na terenie obecnej Rosji i Ukrainy. Ostatnie 12 lat zawodowego życia spędził na budowach centrów handlowych na Wschodzie, często kierując ekipami pracowników z Ukrainy. Zna tamtejszą mentalność, rozumie problemy, potrzeby.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,95 zł tygodniowo.

    już od
    2,95
    /tydzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.to.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.