Dzieci już wiedzą, że o pszczoły trzeba dbać

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz

Dzieci już wiedzą, że o pszczoły trzeba dbać

Agnieszka Romanowicz

Pszczelarze, gmina Świecie i „Pomorska” starają się, żeby przedszkolaki wiedziały o bezcennej roli pszczół w przyrodzie.

Służą temu warsztaty dla najmłodszych poświęcone pszczołom. Pierwsze odbyły się w piątek w domu kultury „Stokrotka” w Świeciu, drugie będą dziś w sali lustrzanej ośrodka kultury.

To kontynuacja wykładów, które w ubiegłym roku Czesław Wejner, prezes koła pszczelarskiego w Świeciu realizował we wszystkich przedszkolach. Ponieważ nie pozwala na to jego stan zdrowia, gmina Świecie wsparła go udostępniając sale w domach kultury, które mieszczą więcej dzieci i zamiast wykładów w każdym przedszkolu z osobna, będą dwa.

Maluchy nie kryły zainteresowania pszczołami. Chętnie korzystały z możliwości grzebania w ulach. Dzieci smakowały też pszczeli pyłek, rozkruszały i wąchały propolis.

- Pszczoły produkują nie tylko miód. Ul to fabryka leków, bo propolis, mleczko i pyłek pszczeli są bardzo korzystne dla zdrowia człowieka - zaznaczał Czesław Wejner.

Dzieci dowiedziały się, że pszczoły produkują też wosk, z którego pszczelarze od lat robią świeczki. Każde przedszkole dostało po jednej świecy - w formie wielkanocnego jaja. Wojciech Świerczek, prezes koła pszczelarskiego w Jeżewie pokazał dzieciom, jak zrobić świecę samodzielnie i okazję do tego będzie miał każdy przedszkolak. Maluchy obiecały, że świece z pszczelego wosku, które zrobią same, będą ozdobą wielkanocnych stołów w ich domach.

Przedszkolaki dziwiły się, że pszczoły chorują, dlatego potrzebują opieki ludzi. Obiecały, że przekażą rodzicom, że o pszczoły trzeba dbać, bo jak one odejdą, zabiorą ze sobą ludzkość. Zwieńczeniem pszczelarskich warsztatów dla najmłodszych będzie bal pszczółek, który w maju odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej w Świeciu.

Agnieszka Romanowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.