Agata Markowicz

Jak przekonać dziecko do picia wody, kiedy ono woli słodkie, kolorowe napoje?

Jak przekonać dziecko do picia wody, kiedy ono woli słodkie, kolorowe napoje? Fot. 123rf
Agata Markowicz

Dietetyk: Dzieci nabierają zdrowych nawyków, obserwując rodziców. Jeśli dorośli sięgają po wodę, ich pociechy też!

Wiele dzieci nie przepada za smakiem wody, a powodów takiego stanu rzeczy może być kilka - zauważa mgr Iwona Gryszkin, dietetyk. - W wielu przypadkach to niestety wina nas dorosłych, ponieważ nie wykształciliśmy w dziecku nawyku sięgania po wodę, podając mu do picia soczki i kolorowe napoje. Ponadto musimy pamiętać, że nasze dzieci uczą się od nas samych - jeśli zatem dziecko nie widzi rodziców pijących wodę, nic w tym dziwnego, że samo wybiera inne płyny.

Dobry przykład powinien iść z góry

Pierwszą podstawową zasadą jest uczenie dziecka prawidłowych nawyków od najmłodszych lat - to kolorowe napoje powinny być chwilową odskocznią od codziennej diety, a nie odwrotnie. Powinniśmy również zwrócić baczniejszą uwagę na to, jak wygląda nasza dieta, gdyż dziecko naturalnie chłonie wszystkie zachowania dorosłych. Z jednej strony poprzez naśladownictwo uczy się życia, z drugiej natomiast czasem chce poczuć się „dorosły”, dlatego stara się robić to samo, co robią rodzice. Butelka wody powinna być zawsze w zasięgu ręki - takie „opatrzenie się” z produktem również jest niezwykle istotne. Jeśli woda będzie nam towarzyszyć w codziennych czynnościach, na spacerze, podczas posiłków, będzie stała zawsze na stole - dziecko nauczy się i w końcu samo po nią sięgnie. Najlepiej zaopatrywać dom w wodę, która będzie odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych.

Zadbaj o przyjemne skojarzenia

Nauka odpowiednich nawyków żywieniowych od pierwszych lat życia jest najprostszym, a jednocześnie najbardziej pożądanym rozwiązaniem. Co jednak w sytuacji, gdy zaniedbaliśmy to za młodu i teraz trudno przekonać dziecko do wody?

- Jedzenie czy picie kojarzy się dziecku z przyjemnością, maluch najchętniej sięga po te produkty, które zwyczajnie mu smakują. Dlatego właśnie ulubione napoje są słodkie, kolorowe, nierzadko po prostu w pięknych opakowaniach - uważa mgr Iwona Gryszkin. - Nauka picia wody zatem powinna również kojarzyć się z czymś przyjemnym. Jeśli jednak smak wody nie budzi przyjemnych doznań, rodzice mogą wykorzystać kilka małych trików, które sprawią, że takie skojarzenie zostanie wywołane.

Jedną z metod jest oddziaływanie na zmysł wzroku. Wodę można podawać w kolorowych kubeczkach - jeśli dziecko ma swój ulubiony, dobrze jest właśnie do niego nalewać krystaliczny napój. Podając wodę w szklance, można dodać plasterki cytrusów czy truskawek, a całość przyozdobić kolorowymi słomkami - takie ozdoby zaintrygują dziecko i zachęcą do wypicia kilku łyków wody. Jeśli dziecko grymasi ze względu na smak, można dodać kilka kropel soku wyciśniętego z cytryny, pomarańczy czy mandarynki. Co bardzo ważne - nie dodawajmy cukru! Taki zabieg na pewno nie zachęci dziecka do zmiany nawyku, a jedynie upewni je w twierdzeniu, że jedynie słodkie napoje są dobre. Rozwiązaniem nie jest również sięganie po wody smakowe - to nierzadko większa mieszanka cukrów i chemicznych dodatków niż niejeden napój owocowy.

Bez butelki wody nie ruszaj się z domu

Nie zapominajmy, że dzieci muszą pić częściej niż osoby dorosłe. Maluchy mają szybszą przemianę materii i źle znoszą nawet krótkie odwodnienie. Dodatkowo same często nie zdają sobie sprawy, że są spragnione. Zadaniem rodziców jest więc pilnowanie, by dzieci popijały wodę. Starsze dzieci powinny mieć butelkę wody zawsze w zasięgu ręki.

Ważnym aspektem jest także sposób podawania wody naszym pociechom, najlepiej od początku uczyć dzieci picia z kubeczka, na przykład takiego z dziubkiem. Można też podawać wodę łyżeczką, dzięki temu dziecko będzie miało prawidłowy zgryz. Maluchy lubią wykonywać czynności zwykle należące do dorosłych, warto więc umożliwić im samodzielne nalewanie wody.

Agata Markowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.