Koronawirus: Ostrołęka oraz powiaty ostrołęcki i ostrowski. Raport (9-13.2020)

Czytaj dalej
Fot. Fot. Polska Press
Beata Modzelewska

Koronawirus: Ostrołęka oraz powiaty ostrołęcki i ostrowski. Raport (9-13.2020)

Beata Modzelewska

Sytuacja w ciągu tygodnia była bardzo stabilna. Niemal każdego dnia liczba ozdrowieńców była wyższa niż nowych zakażeń. W tygodniu od 9 do 13 listopada, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać

Ostrołęka i powiat ostrołęcki

W piątek 13 listopada 2020 codzienny komunikat sanepidu informował o 38 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim. W czwartek takich przypadków było 23, w środę - 32, we wtorek - 37, w poniedziałek - także 37.

Jak widać sytuacja w ciągu tygodnia była bardzo stabilna. Najważniejsze jednak, że niemal każdego dnia liczba ozdrowieńców była wyższa niż nowych zakażeń.

Od 9 do 13 listopada liczba zakażeń (liczonych od początku pandemii) wzrosła z 1187 do 1317. W tym samym okresie liczba ozdrowieńców wzrosła z 631 do 954. Mieliśmy też, niestety, kolejne zgony. Od poniedziałku do piątku, od 9 do 13 listopada, sanepid odnotował 6 zgonów - o jednym poinformowano w poniedziałek i aż o pięciu w środę 11 listopada.

Lockdownu nie będzie

Poważna, ale stabilna - taka była w minionym tygodniu sytuacja w Ostrołęce i powiecie, ale także w kraju.

W piątek 13 listopada premier Mateusz Morawiecki opublikował na Facebooku wystąpienie, w którym stwierdził, że nie ma na razie potrzeby wprowadzania kwarantanny narodowej, czyli pełnego lockdownu. Pozostaną jednak w mocy dotychczasowe obostrzenia, gdyż liczba zakażeń wciąż jest wysoka. Premier zapowiedział, że szczepienia na Covid-19 będą dobrowolne.

- W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać! Choć stosunek zakażonych - 65/100 000 mieszkańców to wciąż dużo, to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek! - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w tym trudnym czasie wyczekiwane są dobre wiadomości i taką wiadomością jest fakt, że udało się po raz pierwszy obniżyć liczbę nowych zakażeń.

- Co to oznacza? Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny! - ogłosił premier.

Morawiecki dodał, że spotkał się z Radą Medyczną z którą ustalił, że jeżeli liczba zakażeń utrzyma się na obecnym poziomie, wprowadzanie bardziej radykalnych ograniczeń nie będzie potrzebne. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami granicą wzrostu zakażeń, po której wprowadzenie lockdownu byłoby konieczne jest dobowy przyrost 70-75 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Powiat ostrowski

Od 9 do 13 listopada liczba zakażeń (liczonych od początku pandemii) wzrosła z 828 do 927.

W tym samym okresie liczba ozdrowieńców wzrosła z 514 do 610.

Mieliśmy też, niestety, kolejne zgony. Od poniedziałku do piątku, od 9 do 13 listopada, sanepid odnotował 2 zgony.

Zachorował burmistrz Ostrowi

Z powodu choroby, która dotyka teraz nas wszystkich, po raz pierwszy od bardzo wielu lat nie mogłem osobiście uczestniczyć w Święcie Niepodległości w naszym mieście - napisał na FB burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer.

Nieobecność jest spowodowana koronawirusem.

- Objawy w mojej rodzinie są bardzo zróżnicowane co do ich siły. U mnie przebieg jest względnie łagodny, ale osłabienie jest wyraźnie odczuwalne. Jesteśmy pod kontrolą lekarza - mówił nam Jerzy Bauer.

Burmistrz pracuje zdalnie.

Jestem w stałym kontakcie telefonicznym ze współpracownikami w ratuszu. Jest to czas przygotowania projektu budżetu miasta na 2021 oraz czas kończenia dużych inwestycji i ich rozliczania więc zdalna praca jest koniecznością

- mówił nam w czwartek, 12 listopada.

Ile kosztuje test na koronawirusa?

Osoby, które skieruje lekarz, nie płącą za badanie. Natomiast gdyby ktoś chciał je wykonać bez skierowania, może to zrobić w Mobilnym Punkcie Pobrań Drive-Thru, mieszczącym się na terenie Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Duboisa 68 (wjazd od ul. Szpitalnej). Wśród komercyjnych testów do wyboru są trzy:

Istnieje również możliwość wykonania w Centralnym Laboratorium Analitycznym (CLA) badań na obecność wirusa SARS-CoV-2:

Punkt pobrań czynny jest od godz. 7.00 do 14.00.

Beata Modzelewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.