Koronawirus: Ostrołęka oraz powiaty ostrołęcki i ostrowski. Raport (9-13.2020)

Czytaj dalej
Fot. Fot. Polska Press
Beata Modzelewska

Koronawirus: Ostrołęka oraz powiaty ostrołęcki i ostrowski. Raport (9-13.2020)

Beata Modzelewska

Sytuacja w ciągu tygodnia była bardzo stabilna. Niemal każdego dnia liczba ozdrowieńców była wyższa niż nowych zakażeń. W tygodniu od 9 do 13 listopada, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać

Ostrołęka i powiat ostrołęcki

W piątek 13 listopada 2020 codzienny komunikat sanepidu informował o 38 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim. W czwartek takich przypadków było 23, w środę - 32, we wtorek - 37, w poniedziałek - także 37.

Jak widać sytuacja w ciągu tygodnia była bardzo stabilna. Najważniejsze jednak, że niemal każdego dnia liczba ozdrowieńców była wyższa niż nowych zakażeń.

Od 9 do 13 listopada liczba zakażeń (liczonych od początku pandemii) wzrosła z 1187 do 1317. W tym samym okresie liczba ozdrowieńców wzrosła z 631 do 954. Mieliśmy też, niestety, kolejne zgony. Od poniedziałku do piątku, od 9 do 13 listopada, sanepid odnotował 6 zgonów - o jednym poinformowano w poniedziałek i aż o pięciu w środę 11 listopada.

Lockdownu nie będzie

Poważna, ale stabilna - taka była w minionym tygodniu sytuacja w Ostrołęce i powiecie, ale także w kraju.

W piątek 13 listopada premier Mateusz Morawiecki opublikował na Facebooku wystąpienie, w którym stwierdził, że nie ma na razie potrzeby wprowadzania kwarantanny narodowej, czyli pełnego lockdownu. Pozostaną jednak w mocy dotychczasowe obostrzenia, gdyż liczba zakażeń wciąż jest wysoka. Premier zapowiedział, że szczepienia na Covid-19 będą dobrowolne.

- W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać! Choć stosunek zakażonych - 65/100 000 mieszkańców to wciąż dużo, to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek! - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w tym trudnym czasie wyczekiwane są dobre wiadomości i taką wiadomością jest fakt, że udało się po raz pierwszy obniżyć liczbę nowych zakażeń.

- Co to oznacza? Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny! - ogłosił premier.

Morawiecki dodał, że spotkał się z Radą Medyczną z którą ustalił, że jeżeli liczba zakażeń utrzyma się na obecnym poziomie, wprowadzanie bardziej radykalnych ograniczeń nie będzie potrzebne. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami granicą wzrostu zakażeń, po której wprowadzenie lockdownu byłoby konieczne jest dobowy przyrost 70-75 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Powiat ostrowski

Od 9 do 13 listopada liczba zakażeń (liczonych od początku pandemii) wzrosła z 828 do 927.

W tym samym okresie liczba ozdrowieńców wzrosła z 514 do 610.

Mieliśmy też, niestety, kolejne zgony. Od poniedziałku do piątku, od 9 do 13 listopada, sanepid odnotował 2 zgony.

Zachorował burmistrz Ostrowi

Z powodu choroby, która dotyka teraz nas wszystkich, po raz pierwszy od bardzo wielu lat nie mogłem osobiście uczestniczyć w Święcie Niepodległości w naszym mieście - napisał na FB burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer.

Nieobecność jest spowodowana koronawirusem.

- Objawy w mojej rodzinie są bardzo zróżnicowane co do ich siły. U mnie przebieg jest względnie łagodny, ale osłabienie jest wyraźnie odczuwalne. Jesteśmy pod kontrolą lekarza - mówił nam Jerzy Bauer.

Burmistrz pracuje zdalnie.

Jestem w stałym kontakcie telefonicznym ze współpracownikami w ratuszu. Jest to czas przygotowania projektu budżetu miasta na 2021 oraz czas kończenia dużych inwestycji i ich rozliczania więc zdalna praca jest koniecznością

- mówił nam w czwartek, 12 listopada.

Ile kosztuje test na koronawirusa?

Osoby, które skieruje lekarz, nie płącą za badanie. Natomiast gdyby ktoś chciał je wykonać bez skierowania, może to zrobić w Mobilnym Punkcie Pobrań Drive-Thru, mieszczącym się na terenie Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Duboisa 68 (wjazd od ul. Szpitalnej). Wśród komercyjnych testów do wyboru są trzy:

Istnieje również możliwość wykonania w Centralnym Laboratorium Analitycznym (CLA) badań na obecność wirusa SARS-CoV-2:

Punkt pobrań czynny jest od godz. 7.00 do 14.00.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.