Koronawirus. Raport tygodnia z Ostrołęki oraz powiatów: ostrołęckiego i ostrowskiego (16-23.10.2020)

Czytaj dalej
Fot. Fot. Polska Press
Beata Modzelewska

Koronawirus. Raport tygodnia z Ostrołęki oraz powiatów: ostrołęckiego i ostrowskiego (16-23.10.2020)

Beata Modzelewska

Liczba zakażeń rośnie zdecydowanie, rząd wprowadza nowe obostrzenia. Od soboty 24 października cała Polska stała się „czerwoną strefą”. W dużej mierze nauka zdalna, zamknięte lokale gastronomiczne, wiele nowych obostrzeń. Musimy się na nowo przyzwyczaić do życia w cieniu pandemii.

W piątek 23 października, sanepid potwierdził 24 nowe przypadki zakażenia koronowirussem w Ostrołęce i powiecie. We wcześniejszych dniach nie było dużo lepiej - w czwartek 11 nowych przypadków, w środę - trzy, we wtorek - 20, w poniedziałek - 11.

Przez tydzień - od piątku 16 października do piątku 23 października - liczba zakażonych w Ostrołęce i powiecie wzrosła ze 196 do 307.

Ubiegły tydzień to także kolejny zgon, jak określa to komunikat sanepidu, „w związku z Covid-19”, piąty od początku pademii. W czwartek 22 października sanepid poinformował o śmierci „osoby starszej z chorobami współistniejącymi”.

Coraz większa liczba zachorowań to także wzrost liczby osób pozostających w kwarantannie. Na koniec ubiegłego tygodnia, takich osób w Ostrołęce i powiecie było już ponad 1100.

To oczywiście wiąże się z koniecznością ograniczenia lub reorganizacji pracy wielu firm i instytucji.

Także szkół. W piątek 23 października ratusz poinformował jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w miejskich placówkach oświatowych.

Z informacji przekazanych przez szkoły w piątek 23 października, do godz. 10.00 wynika, że w szkołach jest: 273 uczniów, 34 nauczycieli i 18 pracowników niepedagogicznych objętych kwarantanną; izolacją domową objętych jest 3 nauczycieli; zarażone Covid-19 są cztery osoby: 1 uczeń, 1 nauczyciel i 2 pracowników niepedagogicznych

- poinformował ratusz.

Najwięcej uczniów na kwarantannie było w dwóch podstawówkach: Szkole Podstawowej nr 1 (111 uczniów) i Szkole Podstawowej nr 2 (83 uczniów).

Koronawirus - powiat ostrowski

W piątek 23 października sanepid potwierdził aż 38 nowych przypadków zakażenia koronowirussem w powiecie ostrowskim. We wcześniejszych dniach było mniej - w czwartek 24 nowe przypadki, w środę - 9, we wtorek - 11, w poniedziałek - 8. Przez tydzień - od piątku 16 października do piątku 23 października - liczba zakażonych w powiecie wzrosła ze 192 do 274. Ubiegły tydzień to także kolejne zgony (5 pomiędzy 19 a 23 października), jak określa to komunikat sanepidu, „w związku z Covid-19”.

Coraz większa liczba zachorowań to także wzrost liczby osób pozostających w kwarantannie. Na koniec ubiegłego tygodnia takich osób w powiecie ostrowskim było 58.

Poruszający wpis

To dla nas wszystkch trudny czas. Ale szczególnie trudny jest dla pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.

Taki wpis zamieszczony został na facebookowym profilu ostrowskiego szpitala.

Będzie szczerze. Pytacie nas. Odpowiadamy: Jest trudno. Mamy mnóstwo pacjentów. Także tych z koronawirusem. Radzimy sobie, mimo że nasi koledzy i koleżanki też chorują lub przebywają na kwarantannie. Pracujemy. Bardzo ciężko. Na dodatkowym dyżurze za chorą koleżankę. Z pacjentami podejrzanymi o COVID. W mobilnym punkcie wymazów drive thru, gdzie sznur samochodów zdaje się nie mieć końca. Pracując nawet 360 godzin miesięcznie (miesiąc ma 720 godzin). Bo pacjent potrzebuje pomocy. Bo COVID. Bo wspieramy koleżankę na dyżurze. Bo praca oznacza powrót do zdrowia pacjentów. Naszych pacjentów.nTo wyjątkowy i trudny czas. Dla nas wszystkich: lekarzy, pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów, farmaceutów, pracowników laboratoriów, techników, sekretarek, rejestratorek, opiekunów, pracowników technicznych i administracyjnych. Każdy ma swoje zadanie, każdy pracuje na najwyższych obrotach. W oddziale szpitalnym, w poradni specjalitycznej, w gabinecie POZ, w laboratorium, w SOR, na sali intensywnej terapii, w pracowni diagnostycznej. Nawet przy usuwaniu awarii kotła, aby pacjenci nie marzli. Wszystkim należą się podziękowania i brawa. Za determinację oraz wytężoną pracę w czasie pandemii.

Cała Polska na czerwono

Od 24 października cała Polska objęta została czerwoną strefą. Ponadto rząd wprowadził szereg nowych restrykcji.

- Niestety sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Nastąpił dziś kolejny przyrost zakażeń. W związku z tym nasze działania muszą być bardzo zdecydowane - mówił premier Morawiecki.

Ważne zmiany w szkołach

Najważniejsze z nowych obostrzeń to wprowadzenie nauki zdalnej w klasach IV-VIII szkół podstawowych.

- Klasy od IV do VIII będą pracowały w trybie zdalnym, by zmniejszyć kontakty społeczne, czy natężenie ruchu w komunikacji publicznej. Odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich także na młodzieży. Dlatego dzieci i młodzież do 16 roku życia od godz. 8.00 do 16.00 mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego - mówił premier.

Kolejna zmiana dotyczy restauracji, pubów, kawiarni.

- Nie będą one mogły prowadzić działalności jak do tej pory. Będą jedynie dania na wynos - mówił Morawiecki. Jak dodał, takie rozwiązanie przewidziane jest na najbliższe dwa tygodnie, ale może zostać przedłużone.

Zakazana jest także „wszelkiego rodzaju aktywność osób powyżej 5 w jednej grupie”, czyli wszelkie zebrania i spotkania. Wyjątek od tej zasady to osoby, które razem mieszkają lub spotkania dla celów zawodowych np. pracownicy budowlani, którzy razem pracują.

Co z cmentarzami?

Szef rządu, pytany przez dziennikarzy o możliwość zamknięcia cmentarzy, stwierdził w miniony piątek, że decyzja w tej sprawie zapadnie po 26 października, w zależności od przyrostu liczby zakażeń.

- Apelujemy, aby 1 listopada Polacy zostali w domach, bo duże zgromadzenia mogą prowadzić do przyrostu zakażeń - mówił premier.

Dodał, że na groby bliskich najlepiej pójść przed 1 listopada lub po dniu Wszystkich Świętych.

Premier Morawiecki podkreślił, że liczba zajętych łózek przekroczyła 10 tys., a liczba wszystkich łóżek stanowi 18 tysięcy.

- Niepokoi nas ten przyrost zakażeń - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej obecny był także minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni - mówił szef resortu zdrowia. - Niestety spełniają się czarne scenariusze, które mówiły jeszcze tydzień temu, przedstawialiśmy prognozę, że w tym tygodniu będziemy testowali 15 tys. dziennych zachorowań - dodał.

Minister podkreślił, że jeżeli ta tendencja by się utrzymała, to, patrząc na taki właśnie wykładniczy charakter rozwoju pandemii, „będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tys. dziennych zachorowań”.

- Taki scenariusz jest już scenariuszem gorszym od czarnego - mówił.

Szef resortu zapewniał jednak, że nasza służba zdrowia cały czas „zachowuje wydolność, zachowuje sprawność operacyjną”.

- Oczywiście pojawiają się różne historie pojedyncze, ale proszę pamiętać, że jesteśmy w trudnym czasie i te historie muszą się pojawiać. My oczywiście reagujemy, staramy się im przeciwdziałać, ale jesteśmy już dawno poza strefą komfortu - tłumaczył.

O TYM MUSICIE PAMIĘTAĆ!

Od 24 października zamknięte są (na razie na dwa tygodnie) lokale gastronomiczne - restauracje, puby, kawiarnie.

Mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos.

Dość istotne obostrzenia wprowadzone będą także w sklepach: w obiektach do 100 metrów kwadratowych obowiązuje limit pięciu osób na kasę; w większych sklepach - powyżej 100 metrów kwadratowych powierzchni - limit wynosi 1 osobę na 15 m kw.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.