Beata Modzelewska

Koronawirus w regionie. Raport tygodnia 8-15.05.2020

Makowskie targowisko czynne od 13.05.2020 Fot. Fot. Aldona Rusinek Makowskie targowisko czynne od 13.05.2020
Beata Modzelewska

Ten tydzień to zapowiedź luzowania obostrzeń. Dane sanepidu (w Ostrołęce, Ostrowi Maz., Makowie Maz.) nie budziły powodów do niepokoju.

Ostrołęka i powiat ostrołęcki

Od 8 do 15 maja nie zmieniła się w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim liczba zakażonych (12 od początku pandemii) ani ozdrowieńców (8 od początku pandemii). Sporo mamy od 18 maja „luzowania obostrzeń”: w oświacie, kościołach, biznesie...

Lekarze z Ostrołęki i okolic dostali 11 maja środki ochrony sobistej. Dostarczyła je Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Materiały zostały kupione przez fundację Lekarze Lekarzom dzięki darczyńcom, głównie Kulczyk Foundation, w ramach akcji humanitarnej.

Przy ostrołęckim szpitalu powstaje zakład diagnostyki obrazowej - budowa już na finiszu. Ta pracownia ma pomóc w wykrywaniu koronawirusa.

Zakład zostanie wyposażony w najnowocześniejszy tomograf komputerowy, cyfrowy aparat RTG, ultrasonograf do diagnostyki opłucnej. Pod koniec ub. tygodnia montowane były urządzenia medyczne.

- Z każdym dniem zbliżamy się do finiszu prac. Dziś rozpoczęliśmy montaż tomografu i kończymy pracę wykończeniowe. Dziękuję wszystkim za takie zaangażowanie - 14 maja napisał na FB dyrektor szpitala Paweł Natkowski.

Przedszkola i żłobek w Ostrołęce znów czynne

Od 20 maja dzieci zgłoszone wcześniej przez rodziców będą mogły wrócić do miejskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobka -podał ratusz.

Rodzice, którzy nie zadeklarowali powrotu dzieci do lat 8 do żłobka bądź przedszkola, mogą nadal skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

16 marca żłobki, przedszkola i szkoły zostały zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa. Pod koniec kwietnia premier RP ogłosił program „Nowa normalność”, w ramach którego od 6 maja mogą być otwierane żłobki, przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach. W Ostrołęce i większości gmin powiatu ostrołęckiego nie zostały otwarte w tym terminie (wznowiły działalność w Olszewie-Borkach i Myszyńcu - red.).

Szkoły będą jeszcze zamknięte, przynajmniej do 25 maja. Pod koniec ub. tygodnia MEN wydawał sprzeczne komunikaty. Wiceminister mówił, że dzieci nie wrócą do 26 czerwca, rzecznik resortu - że do 7 czerwca. Tak czy inaczej, przed uczniami i nauczycielami kolejne dni (czy tygodnie) nauki zdalnej.

Wzruszający wpis (adresowany do dzieci) zamieścili na FB nauczyciele ostrołęckiej SP nr 1.

Chociaż maj przyniósł ciepło i piękną pogodę, w szkole jest smutno bez uczniów.(...) I my - Wasi nauczyciele - czekamy. (...) Jesteśmy tu cały czas, bo wokół szkoły i wokół Was krążą nasze myśli. (...) Może już niedługo świat wróci do normalności. Przecież wszystkie trudne chwile, niewygody, złe nastroje mijają. Bądźcie dobrej myśli. Uśmiechajcie się do słońca i kwiatów. A jeśli będzie Wam wyjątkowo smutno, napiszcie. Posmucimy się razem, aby potem razem się weselić.

Tarcza antykryzysowa

Część lokalnych przedsiębiorców korzysta z tarczy antykryzysowej. Do 11 maja do Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce w ramach tarczy antykryzysowej wpłynęły 4224 wnioski na pożyczkę, wypłaconych zostało 1041.

Ponadto do PUP-u zostały złożone wnioski na dofinansowanie wynagrodzeń: 4 złożyły organizacje pozarządowe, 245 samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące działalność, ale nie zatrudniające pracowników; 119 przez mikro, makro i średnich przedsiębiorców.

O taką formę pomocy mogą ubiegać się przedsiębiorcy, jeśli ich przychody zmniejszyły się o minimum 30 proc. w dwóch miesiącach roku 2020 w stosunku do dwóch analogicznych miesięcy w 2019 roku. Trwa nabór wniosków (do 25 maja). Szczegóły w PUP.

Powiat makowski

Od 8 do 15 maja powiecie makowskim nie było nowych zakażeń koronawirusem.

Handel

Targowisko miejskie w Makowie Mazowieckim zostało otwarte 13 maja, po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej pandemią. Ok. godz. 9.00 na targowisku tłumów nie było (zdjęcia na www.to.com.pl). Emitowane były komunikaty o zasadach, jakich należy przestrzegać. To noszenie maseczek ochronnych, dezynfekowanie rąk, zachowanie minimum 2-metrowej odległości od innych osób.

Od 15 maja czynne jest targowisko miejskie przy ul. Królowej Bony w Różanie. Tu również obowiązują zasady. Handel odbywa się wyłącznie w wyznaczonych przez zarządcę miejscach sprzedaży, zarządca może ograniczyć liczbę stanowisk dla handlujących, przy jednym miejscu prowadzenia sprzedaży mogą przebywać maksymalnie trzy osoby, nie wliczając w to sprzedającego bądź osób wykonujących swoje obowiązki służbowe, osoby przebywające na terenie targowiska mają bezwzględny obowiązek noszenia rękawiczek oraz zakrywania nosa i ust (niezastosowanie się do obowiązku będzie skutkowało usunięciem z terenu targowiska).

Co istotne dla sprzedawców, zarządca nie będzie pobierał opłaty targowej w czerwcu i lipcu, po uchwaleniu stosownego zwolnienia przez Radę Miejską w Różanie. Jak informuje Urząd Gminy w Różanie, w przypadku niezastosowania się sprzedających lub kupujących do wskazanych zasad i zaleceń pracowników zarządcy, będą oni usuwani z terenu targowiska po uprzednim wezwaniu służb porządkowych.

Kultura

Makowskie kino Mazowsze dołączyło do ogólnopolskiej akcji #wspieramykinapolskie!

Zaprasza do zakupu bezterminowych biletów na dowolny seans kinowy. Cena biletu - 15 zł (www.wspieramy-kina.pl).

Chodzi nam o to, aby podtrzymać życie kinowe, kontakt z widzami i podtrzymać więzi, jakie łączą lokalne społeczeństwo z ich ulubionym kinem - piszą na FB.

Akcję zapoczątkowała i steruje nią warszawska firma KinAds️.

Do piątku 15 maja na Mazowszu do tej akcji włączyło się 17 kin (z naszego regionu jeszcze ostrowskie). W połowie marca kina straciły wszelkie źródła dochodu.

Powiat ostrowski

Czy wychodzimy z epidemii koronawirusa? Statystyki podawane przez ostrowski sanepid są dość optymistyczne. Jeśli porównać dane z 15 i 8 maja, to okazuje się, że zmniejszyła się liczba zakażonych (z 10 do 9) i wzrosła liczba tzw. ozdrowieńców (z 6 do 8). Jeśli dodać do tego znacznie mniejszą liczbę osób poddanych kwarantannie domowej (90, a tydzień wcześniej 143), to można być optymistą.

Optmistycznie nastraja także przyroda oraz dośc obfite opady deszczu. No i ruszyło mocno w kulturze: mamy już biblioteki, ale takie dziwne trochę, bo bez możliwości dostępu czytelnika do półek z książkami. Otwarto też galerię Jatki, choć też tylko na niedużej powierzchni.

Beata Modzelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.