Renata Jasińska

Maków Mazowiecki. Nie czekają aż będzie gorzej.Postanowili działać już teraz

Maków Mazowiecki. Nie czekają aż będzie gorzej.Postanowili działać już teraz
Renata Jasińska

Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie. W powiecie makowskim zawiązuje się coraz więcej inicjatyw mających na celu wspomożenie makowskiego szpitala. Ten, choć jak zapewnia nas dyrektor, jest w dobrej kondycji finansowej, to oczywiście pomocy nie odmawia.

- W tej dość niecodziennej sytuacji radzimy sobie dobrze. Natomiast jeśli ktoś chce szpitalowi pomóc, to pozostaje nam tylko się cieszyć. Każda pomoc jest mile widziana - mówi nam Jerzy Wielgolewski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespołu Zakładów w Makowie Mazowieckim.

W powiecie makowskim już dziś zawiązało się sporo grup, chętnych do pomocy, a lista cały czas się wydłuża.

- Koleżanka, która pracuje w szpitalu w sąsiednim powiecie mówiła mi, że brakuje tam już niemal wszystkiego i wpadłam na pomysł, żeby wspomóc nasz makowski szpital na wypadek gdyby u nas sytuacja miała się pogorszyć - mówi nam Anna Skrzecz, jedna z inicjatorek szycia maseczek.

- Mnóstwo pań, które mają maszynę do szycia odpowiedziało na apel i udało nam się uszyć początkowo 100 maseczek.

Materiały pozyskaliśmy od kobiet z naszej gminy i miejscowości z całego powiatu. Pierwsze dni upłynęły nam na organizacji pracy - opowiada.

Grupa stopniowo powiększa się.

- Jedni oferują materiały, inni chcą szyć, jeszcze inni zapewniają, że mogą towar dowieźć. Wszystko idzie błyskawicznie. Teraz połączyłyśmy siły z inną grupą, która powstała w Makowie Maz.

Panie szyją różne typy maseczek: zwykłe prostokątne, profilowane, z kieszonką na filtr.

- Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie i wykrojenie maseczek, potem szycie. W warunkach domowych dochodzi jeszcze pranie i prasowanie.

Czasem jest tak, że ktoś szyje, a my to potem odbieramy, pierzemy i prasujemy i pakujemy w folię, oczywiście wszystko w rękawiczkach - wyjaśnia Anna Skrzecz.

Zrzutka

W pomoc dla makowskiego szpitala włączył się też Daniel Obłudka.
- Kilka miesięcy temu na meczu Makowianki zorganizowaliśmy zbiórkę dla pogorzelców, która zakończyła się sukcesem. Pomyślałem więc, że teraz w ten sam sposób można wspomóc makowski szpital. Pomagając naszemu szpitalowi, pomagamy przede wszystkim sobie i naszym bliskim - mówi.

Kwota, na jaką została ustalona zbiórka, to 2 tys. zł.

- Mamy już 69 proc. Mam nadzieję, że uda się uzbierać całość - dodaje. Za zgromadzone pieniądze pan Daniel chce kupić maseczki, rękawiczki czy płyny dezynfekujące dla pracowników szpitala.

- Skontaktuję się wcześniej ze szpitalem, by uzgodnić, co jest najbardziej potrzebne - mówi i zachęca do wzięcia udziału w zbiórce. Dostępna jest na internetowej stronie zrzutka.pl pod nazwą Pomoc dla szpitala w Makowie Mazowieckim.

My przypominamy, że przy makowskim szpitalu działa również Stowarzyszenie na Rzecz Rozbudowy i Modernizacji Szpitala. Pieniądze wpłacane na konto stowarzyszenia są przeznaczane na zakup aparatury i sprzętu medycznego, wyposażenie sal chorych oraz remont pomieszczeń szpitala (nr konta : 52 1240 5325 1111 0000 5051 6883).

Maseczki dla seniorów

Beata Kurowska z zakładu krawieckiego Szpileczka w Makowie Mazowieckim postanowiła uszyć maseczki dla seniorów. Są bawełniane, kolorowe i dobrej jakości. Maseczki są wielokrotnego użytku, materiałowe, z możliwością wymiany (wyprania) wkładu posłużą jako jedno z zabezpieczeń przed koronawirusem. Maseczki zostały przekazane do makowskiego Klubu Seniora z inicjatywy wiceprzewodniczącej rady miejskiej Jolanty Długołęckiej. Mają trafić do starszych mieszkańców Makowa Mazowieckiego, w wieku powyżej 70 lat.

Osoby zainteresowane otrzymaniem takiej maseczki, proszone są o kontakt z pracownikiem Klubu Seniora, tel. 606 316 173 lub 29 640 94 15.

Renata Jasińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.