Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Maków rozwija się najszybciej od lat. Choć makowian coraz mniej

Czytaj dalej
Piotr Ossowski

Maków rozwija się najszybciej od lat. Choć makowian coraz mniej

Piotr Ossowski

Nowe przepisy ustawy o samorządzie gminnym stanowią, że - począwszy od tej kadencji - władze wszystkich samorządów muszą przedstawić radzie co roku „raport o stanie gminy”. Będzie on przyjmowany przez radę podczas sesji absolutoryjnej.

Projekt takiego raportu za 2018 rok został już przygotowany przez burmistrza Makowa. I choć nawet w tytule zaznaczono, że raport dotyczy 2018 roku, to w treści dominują zestawienia wieloletnie - obejmujące całą, zakończoną w zeszłym roku kadencję. Jaki obraz Makowa Mazowieckiego jawi się po lekturze raportu?

Makowian mniej, budżet większy

Dokument zawiera szereg statystyk. Jedna z nich nie napawa optymizmem - Maków się wyludnia. Obecnie (stan na 8 kwietnia) w mieście jest zameldowanych na stałe 9459 osób, w 2018 mieszkańców było 9478, w 2017 - 9593, w 2016 - 9735, w 2015 - 9853. Jak widać tendencja jest stała - co roku mieszkańców ubywa.

Miasto się powoli wyludnia, ale za to, z roku na rok, rośnie jego budżet. Miniony rok to nieco ponad 48 mln zł po stronie dochodów i prawie 57 mln zł po stronie wydatków. A jak było we wcześniejszych latach? 2017 - 40,8 mln zł dochodów i 42, 9 mln zł wydatków; 2016 - 36,8 mln zł dochodów i 35 mln zł wydatków; 2015 - 30,3 mln zł dochodów i 27,9 mln zł wydatków.

Dwa ostatnie lata - jak widać - miasto kończyło „na minusie”. To oczywiście musiało się odbić na stanie zadłużenia Makowa. Na koniec 2018 roku wynosiło ono 12,2 mln zł, na koniec 2017 - 3,6 mln zł, na koniec 2016 - 2,9 mln zł, na koniec 2015 - 5,4 mln zł.

Burmistrz, przygotowując raport, pewnie zdawał sobie sprawę, że kwestia zadłużenia może być argumentem dla jego krytyków, dlatego w tekście raportu dość obszernie pisze o zadłużeniu Makowa Mazowieckiego, zestawiając je z zadłużeniem sąsiednich miast. W raporcie czytamy: W tym miejscu warto przytoczyć ranking „Wspólnoty” dotyczący zadłużenia samorządów, który został opracowany na podstawie danych z GUS. Maków zajął 36. pozycję z 267 miast, a był najdalej bo na 225 miejscu. W porównaniu z zadłużeniem w gminach naszego powiatu w przeliczeniu na mieszkańca, również wypadamy najlepiej. Nasze miasto na koniec czwartego kwartału 2017 r. wykazywało zadłużenie w wysokości 3 572 713 zł. Na przeciętnego mieszkańca przypada zaledwie 360 zł długu. To najmniejsza wartość zadłużenia per capita wśród miast powiatowych regionu. W porównaniu sąsiednie miasto Przasnysz nabawiło się zobowiązań na kwotę ponad 25 milionów. Jeden przasnyszanin ma więc dług w wysokości 1456 zł. Niechlubny rekord regionu odnotował Pułtusk. Tamtejszy dług wynosi 59 milionów, a na jedną osobę przypadają aż 2433 zł zadłużenia.

Inwestycje w górę

Trzeba zauważyć, że w tym miejscu burmistrz jest trochę niekonsekwentny, bo „chwali się”, że zarządzane przez niego miasto jest mniej zadłużone od sąsiednich, jednocześnie wskazując, że dług to konsekwencja rosnących inwestycji. Większy dług - rozumując logicznie - Pułtuska czy Przasnysza może zatem wynikać z jeszcze szybszego rozwoju tych miast, w porównaniu z Makowem. Ale zostawmy Przasnysz i Pułtusk. Wróćmy do Makowa. Poziom inwestycji to wskaźnik, z którego burmistrz może rzeczywiście być dumny.

Poziom wydatków inwestycyjnych, finansowanych z budżetu miasta jest wielkością bardzo znaczącą. Wysoki udział wydatków inwestycyjnych w strukturze wydatków wskazuje na prorozwojowy charakter miasta. Działalność inwestycyjna ukierunkowana jest nie tylko na rozbudowanie infrastruktury technicznej, ale też infrastruktury społecznej - czytamy w raporcie.

Jak przedstawia się to w liczbach? Wydatki inwestycyjne Makowa w 2018 roku to 21 484 526 zł, w 2017 - 9 333 796 zł, w 2016 - 3 588 392 zł, w 2015 - 1 884 414 zł.

Imponować mogą wydatki inwestycyjne zwłaszcza w minionym roku - to ponad jedna trzecia całego budżetu (przypomninamy: całość wydatków - ok. 57 mln zł).

Na wydatki bieżące Maków w zeszłym roku wydał 35,3 mln zł. Najważniejsze działy budżetu to: oświata i wychowanie - 38,41 proc. ogółu wydatków bieżących, rodzina (czyli wydatki z programu rodzina 500 plus) - 28,36 proc., administracja publiczna - 11 proc. i gospodarka komunalna i ochrona środowiska - 4,98 proc.

W podsumowaniu raportu burmistrz Tadeusz Ciak pisze:

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, które są potężnym wachlarzem wielodziedzinowych zadań nie jest proste w realizacji i wymaga przede wszystkim dobrego planu i czasu. Minione cztery lata to niewątpliwie okres ciężkiej pracy, bardzo dużych zmian, a przede wszystkim poczucie dobrze wypełnionego obowiązku. Warto spojrzeć na nasze miasto w wielu płaszczyznach. Pierwsza to to, na co patrzymy własnymi oczami. Nastąpił postęp we wszystkich dziedzinach życia. Przeprowadzone inwestycje od ciepłowni miejskiej po rynek od kilkudziesięciu ulic i parkingów po budynek Bet-Hamidrasz, od płyty stadionu po Orkiestrę Miejską.

Zaznaczając także: Mamy także świadomość wielu niezaspokojonych potrzeb i czyhających zagrożeń finansowych. Stoją przed nami problemy do rozwiązania takie jak połączenia lokalne PKS i dworca, rozbudowa sieci ciepłowniczej, pobudzenie wzrostu gospodarczego, który ma wpływ na poziom bezrobocia i wiele innych.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać najnowsze wydanie Tygodnika Ostrołęckiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Tygodnika Ostrołęckiego
  • najnowsze e-wydanie Tygodnika Ostrołęckiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Piotr Ossowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.to.com.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

9,99 19,95

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Tygodnik Ostrołęcki online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.