Witold Głowacki

Najtrudniejsze sprawy w wojennej historii Żydów i Polaków

Najtrudniejsze sprawy w wojennej historii Żydów i Polaków
Witold Głowacki

Szewach Weiss na razie wybiera milczenie - co wyraźnie od niego usłyszałem. Jeden z największych przyjaciół naszego kraju w Izraelu, człowiek, który zawsze o wiele chętniej mówił nam o polskich Sprawiedliwych niż o polskich szmalcownikach. I zawsze podkreślał polską wojenną chwałę. Robił to po to, by na powrót zbliżać Polaków i Żydów - milczy.

Dziś sami zamieniamy opowieść Profesora w jej rysowaną grubą kreską karykaturę. Wśród okrzyków o „polskich obozach śmierci” - których istnienia nikt poważny ani nawet niepoważny nigdy Polsce nie zarzucał, a samo określenie pojawia się dziś jedynie w tekstach nierozumiejących różnicy między kontekstem geograficznym a historycznym anglojęzycznych dziennikarzy - nasi posłowie przepuścili ustawę, która i światu, i części Żydów, i części Polaków wydaje się próbą urzędowego narzucenia określonej i jednocześnie wizji wojennej historii Polski.

Według Delegatury Rządu na Kraj w Warszawie szacowano liczbę zdolnych do kolaboracji z Niemcami na ok. 5 proc. mieszkańców - dowiedz się więcej

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Witold Głowacki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.