Nie truj pszczół chemią!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Lucyna Talaśka-Klich

Nie truj pszczół chemią!

Lucyna Talaśka-Klich

- Proszę napisać o rolnikach, którzy za nic mają środowisko, bo nawet w południe robią opryski! - mówi Czytelnik z pow. włocławskiego. - Powinno się ich srogo ukarać, bo trują pszczoły. Robią to świadomie. Myślą tylko o tym, żeby im było dobrze! Wiem, że większość rolników zachowuje się jak należy, ale ci, którzy są mniejszości, psują opinię o polskich gospodarzach.

- Prosiłem sąsiada, żeby nie robił oprysków w ciągu dnia, bo to szkodzi pszczołom, a on mi na to, że jego to nie obchodzi! - opowiada pszczelarz z pow. inowrocławskiego. - Kiedyś pracowałem w pasiece, a sąsiad zaczął pryskać. Od oparów tych środków chemicznych aż się źle poczułem. Pszczołom też to mogło zaszkodzić.

O takich przypadkach informowani się inspektorzy z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Ostatnio otrzymaliśmy zgłoszenia z gminy Koronowo i z okolic Radziejowa - mówi Dariusz Pliszka, p.o. Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. - Sprawdzamy te informacje. Zgłoszenia można kierować do naszych oddziałów terenowych.

Wykaz numerów tel. znajduje się na: piorin.gov.pl/kp-struktura/kp-ot/.

Jeśli producent środka zastrzegł, że nie nie można go stosować w ciągu dnia, to osoba, która złamie ten zakaz, może otrzymać mandat. - Są też zalecenia kodeksu dobrej praktyki ochrony roślin, żeby nie wykonywać takich zabiegów na kwitnące rośliny - dodaje Dariusz Pliszka.

Pszczelarze zwracają uwagę, że dzięki pszczołom plony w rolnictwie mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.