Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nowoczesna kolęda: Nie zbierają kopert, a na wizyty umawiają się przez internet

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Gabriela Jelonek

Nowoczesna kolęda: Nie zbierają kopert, a na wizyty umawiają się przez internet

Gabriela Jelonek

"Jak wygląda kolęda" i "ile dać księdzu" to jedne z najczęściej wyszukiwanych w internecie zapytań tuż po Bożym Narodzeniu. Sprawa wizyt duszpasterskich budzi wśród Polaków skrajne emocje i jest szeroko komentowana na forach internetowych. Dlatego niektóre parafie zaczęły wprowadzać alternatywne, nowoczesne formy odwiedzin duszpasterskich. Jak wyglądają i czym różnią się od tradycyjnych?

Temat wizyty księdza z kolędą jest dla jednych drażliwy, dla innych niewygodny lub po prostu kłopotliwy. Dla niektórych kojarzony z wizytą, podczas której domownicy są spięci, a ksiądz wypytuje o różne rzeczy, albo przychodzi na 5 minut i biegnie do kolejnych parafian. Są też takie miejsca, w których moment spotkania to okazja do rozmowy i wspólnej modlitwy, lubiany przez wszystkich, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie wszyscy dobrze się znają. Odwiedziny kolędowe w Polsce wyglądają bardzo różnie, ale wśród wszystkich temat ten wywołuje dyskusję.

Czy więc z kolędy można całkowicie zrezygnować? Nie do końca. Księży do przeprowadzania wizyty duszpasterskiej zobowiązuje Kodeks prawa kanonicznego. Prawo to jednak łączy wizytę u parafian z troską o chorych, samotnych i ubogich, lub po prostu, żeby znać parafian. Prawo nie łączy jej natomiast ze zbieraniem ofiar. Praktyka jednak pokazuje coś innego.

Pocztówka od księdza

W kolędzie z założenia nie powinno chodzić więc o to, żeby ją jak najszybciej przejść, chodząc od drzwi do drzwi na 5 minut. Dlatego niektóre parafie wprowadziły alternatywne, nowoczesne kolędowanie. Na wizyty obowiązują zapisy internetowe - na dni i godziny, które odpowiadają parafianom.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. o "instrukcji obsługi" kolędy, dowiesz się też, które diecezje wprowadziły zakaz przyjmowania podczas kolędy ofiar.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,95 zł tygodniowo.

    już od
    2,95
    /tydzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Gabriela Jelonek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.to.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.