Opłaty za odpady w Ostrołęce i gminach powiatu ostrołęckiego. Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Piotr Ossowski

Opłaty za odpady w Ostrołęce i gminach powiatu ostrołęckiego. Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Piotr Ossowski

To była długa „rewolucja”, choć dziś widać, że to słowo było w ostatnich miesiącach używane chyba na wyrost. Bo o „śmieciowej rewolucji” mówiło się wiele. Z grubsza rzecz ujmując, chodziło o przystosowanie się samorządów do nowych przepisów prawa o gospodarowaniu odpadami. Z punktu widzenia mieszkańców najważniejsze były podwyżki opłat. Sprawdziliśmy, jak na początku roku 2021 sytuacja wygląda Ostrołęce i gminach powiatu ostrołęckiego.

Pierwsze co rzuca się w oczy to uproszczenie systemu opłat. Wcześniej samorządy stosowały różne systemy opłat: od osoby bądź od gospodarstwa (z wariantami uzależniającymi wysokość opłaty od liczby osób), teraz wszędzie w regionie płacimy „od osoby”.

Wszędzie też - co wynika z przepisów - mieszkańcy skorzystają z ulgi jeśli zdeklarują, że będą we własnym zakresie korzystać z kompostowników. Mieszkańcy Ostrołęki mogą liczyć też na ulgi jeśli są członkami rodzin wielodzietnych (legitymują się Kartą Dużej Rodziny).

Drugi wniosek, który wynika z porównania opłat w mieście i gminach powiatu ostrołęckiego jest taki, że opłaty są teraz stosunkowo wyrównane (z wyjątkiem miasta). W powiecie ostrołęckim nie ma już takich dysproporcji w stawkach opłat za odbiór odpadów jak wcześniej.

Zgodnie z nowymi przepisami nie możemy już nie segregować śmieci. Nie mamy - jak wcześniej - możliwości wyboru opłaty. W praktyce jednak na jedno wychodzi, z tym że teraz to co wcześniej było nazywane „opłatą za odbiór śmieci niesegregowanych” teraz nazwane jest „opłatą związaną z niedopełnieniem przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych”. Wynosi ona dwukrotność opłaty podstawowej.

Najtaniej za odbiór odpadów płacimy w Ostrołęce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że miasto ma własną segregatornię śmieci i wysypisko odpadów. W mieście płacimy obecnie 12,50 zł od osoby. Mieszkańcy mogą liczyć na dwa rodzaje ulg: jeśli w gospodarstwie jest kompostownik, w deklaracji odliczamy sobie 1 zł od osoby; kolejne 2,5 zł odliczyć mogą sobie posiadacze Karty Dużej Rodziny.

W zdecydowanej większości gmin powiatu ostrołęckiego opłata za odbiór odpadów oscyluje wokół 20 zł.

W gminie Rzekuń cena za odbiór śmieci wynosi 20 zł od osoby, mieszkańcy mogą liczyć na sporą ulgę „za kompostownik” - aż 5 zł od osoby.

Też 5 zł takiej ulgi mają mieszkańcy gminy Troszyn. Tu podstawowa opłata wynosi 25 zł. Opłata za odbiór śmieci w gminie Czerwin to 20 zł miesięcznie (3 zł ulgi jeśli mamy kompostownik). Podstawowa stawka opłaty w Goworowie to 18 zł od osoby (ulga za kompostownik - 2 zł od osoby). 25 zł od osoby i 5 zł ulgi jeśli kompostuje się bioodpady - to stawki w gminie Lelis. Podobne (24 zł i 4 zł ulgi) obowiązują w sąsiedniej gminie - Olszewo-Borki. 20 zł od osoby i 3 zł ulgi „za kompostownik” to stawki w gminie Baranowo.

Gmina Kadzidło to 21 zł od osoby (ulga - 3 zł). 25 zł i możliwe 4 zł ulgi to stawki w gminie Łyse. Mieszkańcy najmniejszej w regionie gminy Czarnia płacą 22 zł (lub 20 zł jeśli mają kompostownik).

Piotr Ossowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.