Opłaty za odpady w Ostrołęce i gminach powiatu ostrołęckiego. Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Piotr Ossowski

Opłaty za odpady w Ostrołęce i gminach powiatu ostrołęckiego. Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Piotr Ossowski

To była długa „rewolucja”, choć dziś widać, że to słowo było w ostatnich miesiącach używane chyba na wyrost. Bo o „śmieciowej rewolucji” mówiło się wiele. Z grubsza rzecz ujmując, chodziło o przystosowanie się samorządów do nowych przepisów prawa o gospodarowaniu odpadami. Z punktu widzenia mieszkańców najważniejsze były podwyżki opłat. Sprawdziliśmy, jak na początku roku 2021 sytuacja wygląda Ostrołęce i gminach powiatu ostrołęckiego.

Pierwsze co rzuca się w oczy to uproszczenie systemu opłat. Wcześniej samorządy stosowały różne systemy opłat: od osoby bądź od gospodarstwa (z wariantami uzależniającymi wysokość opłaty od liczby osób), teraz wszędzie w regionie płacimy „od osoby”.

Wszędzie też - co wynika z przepisów - mieszkańcy skorzystają z ulgi jeśli zdeklarują, że będą we własnym zakresie korzystać z kompostowników. Mieszkańcy Ostrołęki mogą liczyć też na ulgi jeśli są członkami rodzin wielodzietnych (legitymują się Kartą Dużej Rodziny).

Drugi wniosek, który wynika z porównania opłat w mieście i gminach powiatu ostrołęckiego jest taki, że opłaty są teraz stosunkowo wyrównane (z wyjątkiem miasta). W powiecie ostrołęckim nie ma już takich dysproporcji w stawkach opłat za odbiór odpadów jak wcześniej.

Zgodnie z nowymi przepisami nie możemy już nie segregować śmieci. Nie mamy - jak wcześniej - możliwości wyboru opłaty. W praktyce jednak na jedno wychodzi, z tym że teraz to co wcześniej było nazywane „opłatą za odbiór śmieci niesegregowanych” teraz nazwane jest „opłatą związaną z niedopełnieniem przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych”. Wynosi ona dwukrotność opłaty podstawowej.

Najtaniej za odbiór odpadów płacimy w Ostrołęce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że miasto ma własną segregatornię śmieci i wysypisko odpadów. W mieście płacimy obecnie 12,50 zł od osoby. Mieszkańcy mogą liczyć na dwa rodzaje ulg: jeśli w gospodarstwie jest kompostownik, w deklaracji odliczamy sobie 1 zł od osoby; kolejne 2,5 zł odliczyć mogą sobie posiadacze Karty Dużej Rodziny.

W zdecydowanej większości gmin powiatu ostrołęckiego opłata za odbiór odpadów oscyluje wokół 20 zł.

W gminie Rzekuń cena za odbiór śmieci wynosi 20 zł od osoby, mieszkańcy mogą liczyć na sporą ulgę „za kompostownik” - aż 5 zł od osoby.

Też 5 zł takiej ulgi mają mieszkańcy gminy Troszyn. Tu podstawowa opłata wynosi 25 zł. Opłata za odbiór śmieci w gminie Czerwin to 20 zł miesięcznie (3 zł ulgi jeśli mamy kompostownik). Podstawowa stawka opłaty w Goworowie to 18 zł od osoby (ulga za kompostownik - 2 zł od osoby). 25 zł od osoby i 5 zł ulgi jeśli kompostuje się bioodpady - to stawki w gminie Lelis. Podobne (24 zł i 4 zł ulgi) obowiązują w sąsiedniej gminie - Olszewo-Borki. 20 zł od osoby i 3 zł ulgi „za kompostownik” to stawki w gminie Baranowo.

Gmina Kadzidło to 21 zł od osoby (ulga - 3 zł). 25 zł i możliwe 4 zł ulgi to stawki w gminie Łyse. Mieszkańcy najmniejszej w regionie gminy Czarnia płacą 22 zł (lub 20 zł jeśli mają kompostownik).

Piotr Ossowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.