Piotr Ossowski

Ostrołęka i powiat ostrołęcki. Już praktycznie nie ma dnia bez kolejnego zgonu

Ostrołęka i powiat ostrołęcki. Już praktycznie nie ma dnia bez kolejnego zgonu
Piotr Ossowski

W piątek 6 listopada ostrołęcki sanepid poinformował o kolejnych 85 przypadkach zakażenia koronawirusem. Dzień wcześniej, w czwartek, takich zakażeń było 40; w środę - 44; we wtorek - 47; w poniedziałek - 62.

To oznacza, że tylko w ubiegłym tygodniu, od poniedziałku do piątku, liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Ostrołęce i powiecie wzrosła z 842 do 1058.

W tej liczbie, przypomnijmy, mieszczą się także przypadki ozdrowieńców (stan na 6 listopada: 468) i zgonów (14).

Niestety, 7 z 14 zgonów od początku pandemii odnotowanych zostało w ubiegłym tygodniu. We wszystkich przypadkach były to, jak określił to sanepid w komunikacie „osoby starsze z chorobami współistniejącymi”.

Na koniec ubiegłego tygodnia w kwarantannie pozostawało w Ostrołęce i powiecie 1349 osób, w izolacji domowej - 512, hospitalizowanych było 61.

Gdzie szpital tymczasowy

Jeszcze w ubiegłym tygodniu poinformowaliśmy, że w Ostrołęce powstanie szpital tymczasowy, który zorganizuje... PKN Orlen. Przypomnijmy, że chodzi o szpitale, których organizację premier zlecił spółkom Skarbu Państwa (niezależnie od szpitali polowych w każdym województwie, za których organizację odpowiadają wojewodowie). Na Mazowszu dwa takie dodatkowe szpitale tymczasowe ma zorganizować Orlen - w Płocku i Ostrołęce.

Początkowo pojawiła się informacja, że szpital w Ostrołęce powstanie w hali im. A. Gołasia. Ogłosiło to miasto - w poniedziałek 2 listopada informacja pojawiła się na oficjalnej stronie ratusza.

Ale już następnego dnia został ona zweryfikowana.

- Jeszcze wczoraj strona rządowa i przedstawiciele spółek Skarbu Państwa wskazywali halę im. A. Gołasia jako miejsce, w którym miałby powstać szpital tymczasowy dla pacjentów z podejrzeniem oraz chorych na COVID-19. Wczoraj wieczorem po wideokonferencji osób odpowiedzialnych za budowę szpitali decyzja uległa zmianie. Z informacji uzyskanych przez przedstawicieli Grupy Energa (przypomnijmy, że Energa jest teraz częścią grupy Orlen - przyp. red.) wynika, że nowo wskazaną lokalizacją jest teren Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce - poinformowała nas we wtorek 3 listopada Malwina Łuba z biura prasowego ratusza.

Nowe obostrzenia

Od tego tygodnia obowiązują też w całym kraju nowe obostrzenia. Najważniejsze z nich dotyczą organizacji pracy szkół i handlu.

Od poniedziałku 9 listopada w praktyce zamknięte są wszystkie szkoły (wcześniej nauką zdalną objęte były starsze dzieci i młodzież, od poniedziałku wszyscy uczniowie).

Zamknięte też zostały kina, muzea i inne placówki kultury.

Od 7 listopada duże ograniczenia obowiązują w galeriach handlowych - mogą być w nich czynne tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy z materiałami budowlano-remontowymi i punkty usługowe.
Wprowadzono także nowe ograniczenia dotyczące wiernych w kościołach - limit jednej osoby na 15 m kw.

Piotr Ossowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.