Joanna Krężelewska

Piknik w barwach moro w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

Najmłodsi będą mogli sprawdzić celność oka na urządzeniu do nauki celowania. Modelarze zaprezentują wystawę modeli dawnego i współczesnego sprzętu Wojska Fot. Radek Koleśnik Najmłodsi będą mogli sprawdzić celność oka na urządzeniu do nauki celowania. Modelarze zaprezentują wystawę modeli dawnego i współczesnego sprzętu Wojska Polskiego, a „puszka-rze” przypomną zapach czarnego prochu w pokazie strzelania z dział czarnoprochowych.
Joanna Krężelewska

Chcesz ciekawie spędzić dzień wolny z rodziną? Dobrze się bawić, a jednocześnie czegoś nauczyć? Zaproszenie na fantastyczną imprezę mają mundurowi, grypy rekonstrukcji historycznej i modelarze.

- Chcemy pokazać, że żołnierze to nie tylko poważni mundurowi, ale też ludzie, którzy potrafią zorganizować rodzinną imprezę i zaprosić do wspólnej zabawy. Oczywiście, po ważnych dla nas uroczystościach przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego - powiedział kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Uroczystościach, bowiem w środę, 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, obchodzone będzie Święto Wojska Polskiego. Oficjalne obchody rozpoczną o godz. 10 przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego na placu Zwycięstwa. O godz. 11.15 rozpocznie się defilada wojskowa. Na godz. 12 zaplanowano mszę w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (15 sierpnia to również święto liturgiczne Wniebowzięcia NMP).

Po części oficjalnej zacznie się wielka plenerowa zabawa. - Zapraszamy wszystkich na szóstą już edycję Pikniku w Mundurze pod hasłem „Mundurowi dla bezpieczeństwa”. Trzygodzinny piknik rozpocznie się o godzinie 15, a odbywać się będzie na terenie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przy ul. Wojska Polskiego 70 oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie - poinformował Zbigniew Izraelski, prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun, które organizuje imprezę.

Tematem przewodnim pikniku jest bezpieczeństwo. Goście wydarzenia będą mogli zobaczyć symulację wypadku drogowego i dowiedzieć się, jak zachować się w podobnej sytuacji. - Będzie z nami Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, będą policjanci. Służby zaprezentują swoje wozy bojowe. Grupy rekonstrukcyjne pokażą przekrój umundurowania - od dziejów najdawniejszych po współczesne Wojsko Polskie. Będzie można obejrzeć wnętrze powietrznej salonki - samolotu Jak-40 - wyliczał Izraelski.

Piknik warto rozpocząć w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Będzie można zobaczyć nowe eksponaty, które w czerwcu i lipcu przyjechały do Koszalina ze składnicy sprzętu z Grudziądza. Z kolei na placu musztry CSSP zaparkują historyczne pojazdy z lat 20. i 40. Przyjadą też motocykliści.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.