Piotr Ossowski

Powiat ostrołęcki. Szczepienia ruszają, uczniowie wrócili, biznes ma już dość

Powiat ostrołęcki. Szczepienia ruszają, uczniowie wrócili, biznes ma już dość Fot. Beata Modzelewska
Piotr Ossowski

W piątek 15 stycznia sanepid informował o 13 nowych zakażeniach w Ostrołęce i powiecie, i dwóch kolejnych zgonach.

Jak wyglądała sytuacja epidemiczna w całym poprzednim tygodniu? Czwartek 14 stycznia to 21 zakażeń i jeden zgon; środa 13 stycznia - 38 zakażeń; wtorek 12 stycznia - 8 nowych zakażeń; poniedziałek 11 stycznia - 13 zakażeń; niedziela 10 stycznia - 5 zakażeń; sobota 9 stycznia - 19 zakażeń i trzy zgony.

W minionym tygodniu to jednak nie statystyka zachorowań budziła największe zainteresowanie, ale przygotowania do rozpoczęcia masowych szczepień. Przypomnijmy, że tak zwana grupa zerowa, czyli pracownicy służby zdrowia, są szczepieni już od 27 grudnia.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w ostrołęckim szpitalu szczepionkę przyjęło już ponad 1200 osób - pracowników szpitala, ale także innych jednostek służby zdrowia.

Powszechne szczepienia będą się odbywać przede wszystkim w oparciu o placówki podstawowej opieki zdrowotnej (lekarzy rodzinnych). Od 15 stycznia na szczepienia mogą się już umawiać seniorzy powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia będą to mogły robić osoby powyżej 70. roku życia.

- Stopniowo szczepionka przeciw Covid-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia. Rejestracji możecie państwo dokonywać w POZ, które są punktem szczepień - przypomina ostrołęcki ratusz, który wspiera akcję szczepień nie tylko informacyjnie.

Mieszkańcy miasta, którzy będą chcieli zaszczepić się przeciw Covid-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.

- 15 stycznia prezydent miasta Ostrołęki Łukasz Kulik uruchomi punkt kontaktowy dla mieszkańców, którzy chcieliby umówić transport do punktu szczepień. Zapraszamy do kontaktu w godz. 8.00-15.00 za pośrednictwem numeru telefon 882 436 566 - informuje ratusz.

Osoby chore, leżące, nie mogące dostać się do punktu szczepień osobiście będą mogły skorzystać ze szczepienia przy pomocy mobilnych punktów. Szczepienia te odbywać się będą po wcześniejszej rejestracji poprzez Podstawową Opiekę Zdrowotną, punkty szczepień, internetowe konto pacjenta lub pod nr tel 987.

- Informujemy również, że od 18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Mieszkańcy DPS będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów - informuje ratusz.

Kancelaria premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, dostępna pod numerem 989.

Nie wiadomo jak będą wyglądały szczepienia, wiadomo już jednak, że rząd zdecydował o przedłużeniu szeregu obostrzeń (umownie nazywanych narodową kwarantanną) do końca stycznia.

Nie dotyczy to zamknięcia szkół, które - jak zapowiadano - były zamknięte od świąt do 17 stycznia, czyli do końca ferii zimowych, które w tym roku ogłoszono w całym kraju w jednym terminie. 18 stycznia do szkół wrócili uczniowie, ale tylko klas I-III.

Przedłużająca się „narodowa kwarantanna” powoduje coraz większy sprzeciw przedsiębiorców. W różnych regionach kraju zawiązują się oddolne inicjatywy przeciw przedłużeniu obostrzeń. Zaczęło się od Podhala, gdzie oczywiście powinien trwać w najlepsze sezon turystyczny.

Akcja dotarła także do Ostrołęki. Jej pierwszym zwiastunem był napis na witrynie jednego ze sklepów przy ul. Głowackiego.

To rodzaj manifestu zatytułowanego „Kurpiowskie weto”. Na szybie sklepu można przeczytać: „Czy nie jest tak, że bardziej niż wirusa obawiasz się mandatu, obostrzeń, utraty pracy, środków do życia? Kto stanowi dla ciebie większe zagrożenie, wirus czy elity u władzy? Najwyższy czas, byś zdjął kaganiec i walczył o wolność, godność i prawdę”.

Napis widnieje na szybie sklepu, który może być czynny. Nie mają możliwości prowadzenia zwykłej działalności natomiast właściciele lokali gastronomicznych czy klubów. (możliwość sprzedaży na wynos to tylko namiastka, nie dla wszystkich też przecież).

Są tacy, którzy powiedzieli „Dość!”.

Ostrołęcki klub „Elita” mieszczący się przy ul. Fieldorfa „Nila” zapowiedział, że już w piątek 15 stycznia otwiera się dla klientów. Poinformował o tym krótko na profilu facebookowym. Wpis jest krótki, ale jednoznaczny: Informujemy, iż klub otwieramy od piątku 15.01.2021 w stałych godzinach, żadnych nakazów zakazów KONIEC... serdecznie zapraszamy!

Piotr Ossowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.