Mieczysław Bubrzycki

Powiat ostrowski. Już prawie po wyborach. Co czwarty sołtys debiutuje

Powiat ostrowski. Już prawie po wyborach. Co czwarty sołtys debiutuje
Mieczysław Bubrzycki

Kilka miesięcy po wyborach samorządowych odbywają się wybory sołtysów i rad sołeckich. W powiecie ostrowskim wybory prawie się zakończyły. Trwają jeszcze tylko w gminie Boguty Pianki, ostatnie wybory sołeckie zaplanowano w maju.

Zebraliśmy informacje z 9 gmin, w których już się odbyły. Wiadomo, że sołtys zmienił się w co czwartym sołectwie, a wśród nowo wybranych jest sporo kobiet - panie w sumie stanowią 40 procent wszystkich sołtysów.

Jak długo będą rządzić?

Do tej pory kadencja sołtysów i rad sołeckich trwała 4 lata. Od jesieni samorządy mają 5-letnią kadencję i w 7 gminach kadencję sołtysów dostosowano do kadencji wójtów i rad gmin. W trzech jest po staremu (Andrzejewo, Wąsewo, Boguty), czyli następne wybory odbędą się tam w ostatnim roku kadencji rady gmin.

Grafik zebrań wyborczych ustalano tak, aby mogli wziąć w nich udział mieszkańcy i wójtowie. W gminie Szulborze jest 17 sołectw i wszystkie zebrania odbyły się tam w ciągu tygodnia (22-28 marca). Zwykle jednak trwały co najmniej kilka tygodni, a w gminie Andrzejewo rozłożono je na dwa i pół miesiąca.

Wybory w liczbach

W powiecie jest 265 sołectw, z czego 237 w gminach, gdzie wybory już się odbyły. Najwięcej jest ich w gminie Ostrów Mazowiecka (41 plus osiedle wojskowe), najmniej w gminie Brok (9).

Zebrania wyborcze odbyły się we wszystkich tych sołectwach, ale było kilka przypadków, że trzeba było je powtórzyć, bo brakowało kandydatów. Najczęściej kandydowała tylko jedna osoba (tak było w 187 sołectwach) i wybory były tam czystą formalnością. W 9 sołectwach było po troje kandydatów, w 41 kandydowały po 2 osoby.

Regułą jest, że tam, gdzie była konkurencja, była też wyższa frekwencja na zebraniach. Były jednak sołectwa, gdzie w zebraniu wzięło udział mniej niż 10 proc. mieszkańców. To prawie norma w dużych miejscowościach gminnych, choć bywało tak i w mniejszych wsiach. Nie mamy danych o ogólnej frekwencji we wszystkich gminach, a z tych, którymi dysponujemy wynika, że najwyższa była w gminie Ostrów Mazowiecka (ok. 60 proc.). W równie dużej gminie Małkinia Górna na zebrania przyszło jednak zaledwie 11,9 proc. mieszkańców, a najwyższą frekwencję zanotowano tam w Poniatowie (39,5 proc.).

Ilu nowych? Ile kobiet?

W 66 sołectwach wybrano nowych sołtysów - tak się stało w 28 proc. sołectw. Przeważnie były to sytuacje, gdy poprzedni sołtysi rezygnowali z kandydowania.

We wszystkich gminach w części sołectw są nowi sołtysi. Najwięcej wybrano ich w gminach: Ostrów Mazowiecka - 12, Małkinia Górna - 11 i Zaręby Kościelne - 10. W gminie Stary Lubotyń jest 8 nowych sołtysów, w gminach Andrzejewo, Wąsewo i Szulborze Wielkie - po 6, w gminie Nur - 5, a w gminie Brok - 2.

Wśród nowo wybranych sołtysów są także panie, w sumie jest ich 90 (w 40 proc. sołectw), czyli o 12 więcej niż do tej pory. Ten trend utrzymuje się od kilku kadencji. Tylko w gminie Brok jest mniej pań sołtysek (o 2) niż w poprzedniej kadencji, w gminach Nur i Ostrów Mazowiecka jest ich tyle samo, w gminie Zaręby Kościelne jest ich 16 (o 5 więcej), w gminie Szulborze Wielkie - 5 (o 3 więcej), w gminie Stary Lubotyń - 13 (o 2 więcej), w gminie Małkinia Górna - 16 (o 2 więcej), w gminie Andrzejewo - 8 (o 1 więcej), a w gminie Wąsewo - 13 (o 1 więcej).

Największy odsetek pań wśród sołtysów jest w gminach: Małkinia Górna - 55,2 proc., Zaręby Kościelne - 51,6 proc. i Stary Lubotyń - 50 proc. Najmniejszy zaś w gminach: Nur - 23,8 proc., Andrzejewo - 26,6 proc. i Szulborze Wielkie - 29,4 proc.

Oto nowi sołtysi

Nowymi sołtysami są:

Gmina Andrzejewo: Andrzejewo - Piotr Tyl, Nowa Ruskołęka - Rafał Sołowiński, Olszewo-Cechny - Michał Świerżewski, Pieńki Sobótki - Barbara Kulesza, Ruskołęka Parcele - Beata Brzostek, Załuski Lipniewo - Jarosław Kempisty.

Gmina Brok: Bojany - Mateusz Dominik Sowa, Brok - Stanisław Sokołowski.

Gmina Małkinia Górna: Borowe - Rafał Dąbrowski, Glina - Zbigniew Żach, Grądy - Karolina Grzymała, Kańkowo - Aneta Rutkowska, Kiełczew - Tomasz Dąbrowski, Klukowo - Zygmunt Kazanowski, Niegowiec - Danuta Papuga, Małkinia Górna Przewóz - Hanna Magrzyk, Prostyń - Violetta Sikora, Podgórze Gazdy - Michał Godlewski, Treblinka - Bożena Królik.

Gmina Nur: Zaszków Kolonia - Krzysztof Bielik, Żebry Laskowiec - Katarzyna Gawryś, Murawskie Nadbużne - Anna Grodzka, Kramkowo Lipskie - Norbert Lipski, Strękowo -Daniel Bagiński.

Gmina Ostrów Mazowiecka: Biel - Marian Tarnowski, Dybki - Roman Gałązka, Nowa Grabownica - Mariusz Turowski, Guty-Bujno - Zenon Olszewski, Koziki-Majdan - Grażyna Pieńkos, Nowe Lubiejewo - Teresa Chudecka, Nagoszewo - Kamil Narewski, Nowa Osuchowa - Iwona Kornet, Prosienica - Bogdan Kołota, Rogóźnia - Anna Parys, Zalesie - Joanna Lubak, Osiedle Wojskowe Komorowo - Henryk Faderewski.

Gmina Stary Lubotyń: Lubotyń Morgi - Barbara Duchnowska. Sulęcin Włościański - Agata Koziara, Żochowo - Jadwiga Nagórka, Świerże - Jolanta Podbielska, Stary Turobin - Ewa Terlikowska, Klimonty - Monika Urbanik, Budziszki - Zdzisław Gniazdowski, Rogowo Folwark - Stanisław Koszykowski.

Gmina Szulborze Wielkie: Godlewo-Gudosze - Grzegorz Rutkowski, Gostkowo - Barbara Lipińska, Leśniewo - Jolanta Stańczuk, Mianówek - Malwina Jadczak, Słup-Kolonia - Jacek Imiński, Uścianek-Dębianka - Aneta Bermond.

Gmina Wąsewo: Choiny - Sylwester Równy, Dalekie - Małgorzata Kubat, Przedświt - Piotr Konopka, Rososz - Malwina Modzelewska, Rynek - Iwona Spinek, Zastawie - Marcin Stepnowski.

Gmina Zaręby Kościelne: Gąsiorowo - Marzena Skłodowska, Kępiste -Borowe - Anna Siedlecka, Nienałty-Szymany - Małgorzata Podleś, Pętkowo Wielkie - Renata Laskowska, Pułazie - Renata Rębowska, Rostki-Daćbogi - Danuta Wyszomierska, Skłody-Piotrowice - Andrzej Zawistowski, Zakrzewo-Kopijki - Natalia Karpińska, Niemiry, Stara Złotoria, Kańkowo-Piecki - Anna Zalewska, Zgleczewo Szlacheckie - Damian Wiliński.

Jak oceniają?

O ocenę wyborów poprosiliśmy wójtów. Oto niektóre wypowiedzi.

- Byłam na każdym zebraniu wyborczym - mówi Urszula Wołosiewicz, wójt gminy Zaręby Kościelne. - Tak, gdzie byli kontrkandydaci, była zwykle wyższa frekwencja. Zebrania to był czas intensywnej pracy, ale także okazja, by przedstawić plany gminy na następne lata oraz wysłuchać, jakie problemy są aktualnie do rozwiązania w sołectwach.

- Pozytywnie odbieram wysoką frekwencję w wielu sołectwach oraz sukces, jakim jest wybór wszystkich sołtysów - mówi Rafał Kruszewski, wójt gminy Nur. - Cieszę się, że miałem możliwość uczestnictwa w każdym zebraniu i prowadzenia rozmów z mieszkańcami. Jestem przekonany, że współpraca z wybranymi sołtysami będzie układała się pomyślnie.

- Wybory przebiegły w miłej i sympatycznej atmosferze - zapewnia wójt Krzysztof Michalec z Szulborza Wielkiego. - Były okazją do spotkań z lokalną społecznością. Sołtysom, którzy zrezygnowali, złożono podziękowania za wieloletnią współpracę.

- Zebrania odbywały się w bardzo miłej atmosferze - mówi Robert Rosiak, sekretarz gminy Andrzejewo. - Widać, że mieszkańcy poszczególnych sołectw zainteresowani są sprawami swojej miejscowości. Pytają przede wszystkim o remonty dróg i świetlic.

Mieczysław Bubrzycki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.