Prezydent Barack Obama wypomniał nam problemy z TK [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Piotr Mieszkowski

Prezydent Barack Obama wypomniał nam problemy z TK [zdjęcia, wideo]

Piotr Mieszkowski

Umocnienie flanki wschodniej NATO, współpraca gospodarcza oraz sytuacja wokół TK były tematami rozmów prezydentów Dudy i Obamy.

Sytuacja wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego była jednym z ważnych tematów spotkania. Amerykański prezydent wyraził zaniepokojenie tym, co się dzieje z TK w Polsce.

- Gratuluję Polsce najstarszej pisanej konstytucji. To było długie dążenie Polaków do niepodległości. Demokracja i pluralizm nie są ograniczone kulturowo. Centralną polityką amerykańskiej dyplomacji jest wspieranie tych wartości. W tym duchu przekazałem panu prezydentowi Dudzie swoje zaniepokojenie sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego - mówił Barack Obama.

- Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję też sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma uregulować tę sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce - dodał Obama.

Amerykański prezydent polskim „dzień dobry” rozpoczął wspólną konferencję z prezydentem Dudą. - Bardzo się cieszę, że jestem tu trzeci raz. Jesteśmy tutaj z uwagi na szczyt NATO. W USA uważamy Polskę za wypróbowanego sojusznika. Dziękuję Polsce za zaangażowanie w Afganistanie i zapowiedź udziału w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - mówił amerykański prezydent.

- Mieliśmy bardzo dobrą rozmowę. Rozmawialiśmy na temat Brexitu i o tym, że Wielka Brytania zachowa swoją siłę w ramach NATO. Rozmawialiśmy także na temat migracji. Mówiłem, że wspieramy działania Sojuszu. Mówiliśmy o tym, że przed nami wytężona praca na szczycie. Polacy lubią Amerykę i Amerykanów, cieszymy się z obecności pana prezydenta. Poruszyliśmy z prezydentem Obamą wszystkie istotne kwestie. Cieszymy się, że Stany Zjednoczone zdecydowanie wspierają wzmocnienie wschodniej flanki - mówił z kolei polski prezydent Andrzej Duda.

Prezydent USA potwierdził zobowiązanie USA do obrony Polski. - To zobowiązanie, przed którym nigdy się nie cofniemy - zapewniał Obama.


K. Gasiuk-Pihowicz: Prezydent Obama na pewno ma świadomość, że nowa ustawa o TK jest zła

Autor: Piotr Mieszkowski

Piotr Mieszkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.