Przez trzy lata do zachodniopomorskich rodzin trafiło z „500+” ponad 2 mld 660 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Bogna Skarul

Przez trzy lata do zachodniopomorskich rodzin trafiło z „500+” ponad 2 mld 660 mln zł

Bogna Skarul

W całym województwie zachodniopomorskim w ciągu trzech lat (od kwietnia 2016 do marca 2019) program rządowy „Rodzina 500 +” objął ponad 100 tysięcy rodzin.

Jak obliczył wojewoda, od 1 kwietnia 2016 roku do końca marca 2019 do rodzin w naszym województwie trafiło ponad 2 mld 660 mln zł. Zgodnie z celem programu, te pieniądze to częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka.

Rodziny wiedzą lepiej, co zrobić z pieniędzmi

Zdaniem Marka Subocza, wicewojewody z PiS, program „Rodzina 500+” zniwelował skrajne ubóstwo, pozwolił wielu rodzinom na realizację planów, które wcześniej były niedostępne.

- Teraz rodziny mogą wysłać dzieci na wakacje, zapewnić im dodatkowe zajęcia, rozwijać talenty - twierdzi Marek Subocz. - Polskie rodziny wiedzą, jak najlepiej gospodarować tymi pieniędzmi - i robią to dobrze.

Przy obsłudze programu na terenie województwa pracują 494 osoby. Około 70 proc. wniosków składanych jest osobiście w jednostce, około 30 proc. wniosków wpływa w formie elektronicznej. W Szczecinie te proporcje są trochę inne. W formie elektronicznej wysyłanych jest nieco ponad 40 proc. wniosków, a reszta - około 60 proc. trafia na papierze, bądź osobiście składanych w punktach przyjmowania wniosków, bądź wysyłanych pocztą.

Nowy projekt to o prawie 100 proc. więcej

Nowy projekt ustawy dotyczący programu „Rodzina 500 +” (z 19 marca 2019 r.) w sprawie zmiany ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zakłada przyznanie świadczenia wychowawczego na każde dziecko do 18. roku życia. Tym samym kryterium dochodowe zostanie zniesione. W związku z powyższym, liczba dzieci uprawnionych do świadczenia wychowawczego w województwie zachodniopomorskim znacząco wzrośnie.

W tej chwili 142 tysiące dzieci jest uprawnionych do świadczenia wychowawczego, zaś liczba wszystkich dzieci z terenu województwa zachodniopomorskiego w wieku do 18. roku życia wynosi około 310 tysięcy dzieci. Ilu z nich będzie uprawnionych do otrzymania świadczenia - jeszcze nie wiadomo, ale to ogromna liczba, to ponad 80 proc. więcej dzieci potencjalnie uprawnionych do pobierania świadczenia wychowawczego niż w tej chwili.

Prawie na 200 tys. dzieci pobierane są świadczenia

W naszym województwie rodzin pobierających świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko jest w tej chwili ponad 60 tysięcy, a z kolei liczba dzieci, na które ustalone zostało prawo do świadczenia wychowawczego, wynosi 192 272 dzieci.

Natomiast liczba rodzin w województwie zachodniopomorskim, które pobierają świadczenia wychowawcze na czworo dzieci, wynosi w naszym województwie 1644 rodziny. Według wojewody liczba rodzin w województwie, które pobierają świadczenia wychowawcze na pięcioro dzieci to 532 rodziny, a liczba rodzin w województwie, które pobierają świadczenia wychowawcze na sześcioro lub więcej dzieci, wynosi 263 rodziny.

Z kolei w całym województwie rodzin, które pobierają świadczenia wychowawcze w formie rzeczowej lub w formie opłacenia usług, jest 218.

A rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, w których rodzice pobierają świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, jest 5016 i także 9908 rodzin niepełnych pobierających świadczenia wychowawcze.

Bogna Skarul

Zajmuję sie takimi tematami jak gospodarka morska, biznes, inwestycje, ale też pogoda. Ale tak naprawdę to piszę to co jest akurat tematem dnia. Jak zreszta większość dziennikarzy w regionalnych gazetach i portalach. Przyznam się jednak do tego, że moim ulubionym pytaniem i pytaniem jakie najczęściej zadaję jest "dlaczego". Bo interesuje mnie motywacja, powiązania, co z czego wynika i dlaczego ludzie tak a nie inaczej postępują.    

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.