Rodzice w Wąbrzeźnie już dopytują o wypłatę "500 plus"

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Aleksandra Pasis

Rodzice w Wąbrzeźnie już dopytują o wypłatę "500 plus"

Aleksandra Pasis

W "opiece społecznej" pełna mobilizacja. Będą m.in. nowe etaty.

Choć program wciąż jest przedmiotem debaty sejmowej, przymiarki do jego uruchomienia ruszyły. Urzędnicy z miasta i gminy mają już opracowane wstępne szacunki. W większości ośrodków pomocy do obsługi rodzin, które będą uprawnione do otrzymania 500 zł na dziecko, zostaną zatrudnieni nowi pracownicy.

- Pierwsi zainteresowani tym świadczeniem już pojawiają się u nas i dopytują o wnioski - mówi Aleksandra Nowakowska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. - Póki co ich nie mamy, ponieważ wciąż nie jest opracowany wzór.

Z danych MOPS-u wynika, że w Wąbrzeźnie mieszka 2596 dzieci do 18. roku życia.

- Zatrudnimy jednego dodatkowego pracownika. Właśnie przygotowujemy konkurs na to stanowisko - dodaje Aleksandra Nowakowska.

Osoba ta będzie podlegała pod dział świadczeń rodzinnych. - Miejsce jest już przygotowane - zapewnia kierownik MOPS-u.

To czy zostanie utworzony nowy etat w związku z programem "500 plus" , nie jest jeszcze przesądzone w gminie Wąbrzeźno. - Zastanawiamy się czy przyjąć pracownika, czy może dokonać roszad wśród obecnej kadry. Sprawa jest otwarta - wyjaśnia Agnieszka Kornacka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie.

Na terenie gminy mieszka 1019 rodzin z dziećmi, z czego 450 ma jedną pociechę. Czy będą oni też uprawnieni do otrzymania wsparcia? Będzie to - zgodnie z rządowymi założeniam - zależało od dochodu rodziców.

Dane dotyczące liczby gospodarstw, w których są dzieci, urzędnicy z Płużnicy pozyskali z wydziału ewidencji ludności. - W sumie w naszej gminie mieszka 1044 dzieci do 18. roku życia, ale 259 to jedynacy - tłumaczy Wojciech Bartoszewski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płużnicy.

195 rodzin w gminie ma po dwie pociechy.

Podobnie jak w Wąbrzeźnie, również w Płużnicy zaplanowano zatrudnienie dodatkowego pracownika. - Utworzymy jeden etat. Niebawem uruchomimy procedurę konkursową - dodaje szef płużnickiego GOPS-u.

Jak informuje Ewa Orszt, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębowej Łące, urzędnicy będą wypłacać po 500 zł na około 700 dzieci.

O tym, czy będzie potrzeba przyjęcia do pracy kolejnego urzędnika w GOPS-ie, jeszcze nie zdecydowano. - Prowadzimy w tej chwili analizy - mówi Ewa Orszt.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.