Stare Lubiejewo. Dzień Patrona ZS CKR. 15.03.2022 rozstrzygnięto też konkurs wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie. Zdjęcia

Czytaj dalej
Fot. M. Jaroszewska
Milena Jaroszewska

Stare Lubiejewo. Dzień Patrona ZS CKR. 15.03.2022 rozstrzygnięto też konkurs wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie. Zdjęcia

Milena Jaroszewska

15 marca jest ważnym dniem dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. To święto patrona szkoły - Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.

Dlaczego 15 marca? Szkoła Podchorążych Piechoty w Komorowie była kontynuatorką Szkoły Rycerskiej powołanej do życia właśnie 15 marca 1765 roku przez króla Stanisława Augusta.

Uroczyste obchody rozpoczęła poranna msza święta w intencji szkoły odprawiona przez ks. prałata Jana Okułę w kościele Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Ponadto złożono kwiaty przy Mauzoleum im. Piotra Wysockiego w Komorowie i pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie uczniowie i zaproszeni goście mogli zwiedzać Salę Tradycji w 22. Wojskowym Ośrodku Kartograficznym w Komorowie.

W swoich przemówieniach dyrektor szkoły Roman Malicki oraz goście nawiązywali do sytuacji, w której znalazł się nasz wschodni sąsiad - Ukraina, a także do obecnej sytuacji Polski.

Ten okres, w którym jesteśmy na pewno wzbudza wiele emocji. Są to emocje, z którymi w jakimś sensie nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Mamy tu sytuację, w której naród polski, tak jak zawsze, wykazuje się dobrocią serca i szacunkiem do drugiego człowieka. Świadczymy ogromną pomoc osobom, które przybywają do nas z terenu objętego wojną. Chcę podziękować naszym żołnierzom, również z garnizonu w Komorowie, którzy służą na granicy białoruskiej i dbają o nasze bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać o ogromnym wysiłku, jaki w tym momencie ponosi nasze państwo, a jednocześnie trzeba wiedzieć, po której stronie powinniśmy być

- mówił dyrektor ZS CKR Roman Malicki.

Starosta Zbigniew Chrupek swoje słowa skierował przede wszystkim do uczniów, którzy również są zaniepokojeni wojną:

Warto przemyśleć tę sytuację. Co ona wnosi do naszego życia, co teraz mamy robić? Przestać się uczyć, bo jest wojna? Nie. Każdy ma obowiązek pokazać sercem, postawą i wszystkim co robi, że czuje się odpowiedzialny za pokój: w Polsce, Europie i na świecie.

Główna część uroczystości odbyła się w sali ZS CKR w Starym Lubiejewie. Podczas niej odbyło się podsumowanie Internetowego Konkursu Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

A oto wyniki:
kat. szkoły średnie:

1 miejsce - Karolina Palkowska z Zespołu Szkół CKR w Sichowie Dużym, opiekun Zofia Kańska
2 miejsce - Dominika Brzezicka z Zespołu Szkół CKR w Okszowie, opiekun Jadwiga Wosk
3 miejsce - Eliza Podleś z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, opiekun Agnieszka Kazimierczyk
wyróżnienie - Nikodem Bąk z Zespołu Szkół CKR w Sichowie Dużym, opiekun Zofia Kańska

kat. szkoły podstawowe:
1 miejsce – Amelia Śladewska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Pułk Ludwika Bociańskiego w Komorowie, opiekun Jolanta Łojewska
wyróżnienia: Julia Sadowska i Bartłomiej Łukaszewski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Pułk Ludwika Bociańskiego w Komorowie, opiekun Jolanta Łojewska

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej, 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym z siedzibą w Komorowie i Wojskowym Biurem Historycznym im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

Po wręczeniu nagród uczniowie szkoły zaprezentowali ciekawą część artystyczną, w której opowiedzieli o swoim patronie oraz zasłużonych osobach, które ukończyły Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie.

W uroczystości, prócz uczniów i grona pedagogicznego, wzięli udział m.in. ks prałat dr Jana Okuła, dowódca 22. Wojskowego Ośrodka Kartografii w Komorowie pułkownik Leszek Iwaniec, Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek, a także wójtowie i przedstawiciele gmin powiatu ostrowskiego. Obecni byli również przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą: dr Dariusz Gołaszewski naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie, a także kierownicy i prezesi lokalnych instytucji związanych z rolnictwem i historią.

[polecane]22639079,22639705,22641575,19879185,22646487,22560789;1;[/polecane]

Milena Jaroszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.