Kazimierz Turkiewicz

Szabat Szalom, czyli siódmy dzień bez komórki

Szabat zaczyna się w piątek po zachodzie słońca. Żydzi mają wtedy świętować razem z przyjaciółmi i rodziną Fot. 123rf Szabat zaczyna się w piątek po zachodzie słońca. Żydzi mają wtedy świętować razem z przyjaciółmi i rodziną
Kazimierz Turkiewicz

Rozmowa z dr Zofią Radzikowską, dzieckiem Holocaustu, emerytowanym nauczycielem UJ.

Jakie jest najważniejsze święto dla Żydów?

Szabat. W tym siódmym dniu tygodnia powinniśmy wszyscy - tak jak Bóg - przerwać pracę i świętować we wspólnocie, z rodziną czy przyjaciółmi. Szabat zaczyna się w piątkowy wieczór, razem z zachodem słońca. Należy być gotowym 18 minut wcześniej - to nie tyle nawiązanie do tradycji talmudycznej, zgodnie z którą liczba 18 symbolizuje życie, co pewien margines bezpieczeństwa, by nie doszło do spóźnienia. Zwłaszcza z zapaleniem świec. To szabatowy przywilej i obowiązek kobiet. W krakowskim Centrum Społeczności Żydowskiej JCC, gdzie organizujemy kolacje szabatowe, z reguły robię to ja. Wypowiada się przy tym błogosławieństwo. Potrzebne są też dwie chałki, które przed spożyciem posypuje się solą, symbolem świętości.

Chałka nie zaspokoi apetytu.

Od szabatowego stołu nie odejdzie się głodnym, jest w czym wybierać: ryby, mięso, jajka, sałatki, ciasta. Podczas sobotniego obiadu może być serwowany czulent, potrawa z której słynęli Żydzi ze środkowo-wschodniej Europy. To wolno duszony gulasz z koszernego mięsa, z cebulą, fasolą, kaszą. Ponieważ w szabat nie wolno gotować na ogniu, potrawy należy przygotować wcześniej, a następnie pozostawić w rozgrzanym piekarniku.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kazimierz Turkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.